از گلستان قراباغ تا گلستان ارم

پنج شنبه, 28 ارديبهشت 1391 ساعت 11:46 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

نیم­نگاهی به زندگی­ی عباسقلی­آقا باکیخانف میرزانویس دولت روسیه در عهدنامه­های گلستان و ترکمان­چای سال­های سال بعد در شهر مکه در حالی­که عباسقلی­ آقا قدسی، پرآوازه به باکی خانف میرزابنویس مورد اعتماد دولت روسیه خودش را برای مرگ آماده می­کرد، روزهایی را به­یاد آورد که برای نهایی کردن پیش­نویس قراردادی سنگین و رنگین با دولت ایران به همراه اربابان روسی­اش به روستای گلستان واقع در قراباغ رفته بود. در پیش­نویس آن قرارداد که یک پیش­درآمد و یازده بند مفصل را در بر می­گرفت و به نگر مي­رسد که باکیخانف جوان نیز در آماده کردن آن نقش داشته است، امتیازات گسترده­ای به دولت روسیه واگذار می­شد و چنانچه بعدها نیز دانسته شد، قرار بود آغازی باشد بر یک پایان. امروزه همه­ی آن­ها را تنها در دو سه واژه می­توان فشرده کرد: سرآغاز فرمانروایی­ی طولانی روس­ها در سرزمین­های قفقاز. این سرآغاز همچنین پایانی می­شد بر حضور تاریخی­ی رقیب پیر و خسته­ی ایرانی­ی او در همان آب و خاک. به­ویژه آن­که یک دهه پس از عهدنامه­ی گلستان قرار بود عهدنامه­ی سنگین دیگری بر گرده­ی دولت ایران تحمیل گردد که او را به زانو در می­آورد و دست دولت روسیه و دیگر قدرت­های بزرگ را برای دخالت در کارهای درونی­ی او باز می­گذاشت. همچنین قرار بود عباسقلی­آقا باکیخانف در به­دست آمدن این نتیجه­ی دردناک برای ملت و دولت ایران، نقشی تاثیرگذار و تاریخی ایفا نماید. به گونه­ای که همان نقش تاریخی، چهره­ی او را از حالت یک میرزابنویس ساده و فرمانبردار بیرون بیاورد و به او شمایل نویسنده و اندیشمندی رازآمیز و افسانه­ای بدهد.

   این عباسقلی­ی قدسی در اصل از پیرامون باکو بود. از خانواده­ای دانش­دوست که نسل اندر نسل در خدمت دولت ایران و حکومت­های بومی­ی آن بوده­اند. از میرزابنویسی و صدارت تا مباشری. پدرش میرزامحمدخان ثانی را گفته­اند که در خدمت خان­نشین­های باکو و قبه بوده و همه­ی عمر کار دیوانی می­کرده است. عباسقلی در چنین خانواده­ای زاده شد. در روستای امیرحاجان از تابعه­های شهر باکو به سال 1173 خورشیدی. از سن هفت­ساله­گی به درس واداشته شد اما چون کودکی­ی او با سال­های پایانی­ی اقتدار ایران بر سرتاسر سرزمین­های قفقاز و سر برآوردن آشوب­های ناشی از دست­اندازی­های دولت روسیه در آن خطه همزمان بود، آن مهم به نتیجه نرسید. از این­روی تا آستانه­ی بیست­ساله­گی تنها توانست ادیبات فارسی را نیک بیاموزد. با این­حال در همه­ی این مدت ناچار می­بود تا بر اندوخته­های شخصی­اش در زمینه­ی رموز کارهای دیوانی و مدیریتی دست کم از راه توجه به تجربه­های پیشینیانش در محیط خانواده بیافزاید. در جوانی به قبه آمد و به آموزش زبان عربی و دانش­های دیگر از فقه و اصول پرداخت. روان سرکش و جاه­طلبی­های نهفته که همه­گی از ویژه­گی­های پرورش در یک خانواده­ی دیوانی سرچشمه می­گرفت، او را در آن مجال تنگ نمی­گنجاند. از همین­رو در حالی­که همزمان پای روس­ها آهسته آهسته به زادگاهش باز می­شد و خلا ناشی از گسیخته­گی­ی شیرازه­های دولت مستقر ایرانی در گوشه و کنار سرزمین­های اران و شروان و دیگر بخش­های قفقاز به گونه­ای از یک سردرگمی­ی همه­گانی در میان اهالی دامن می­زد، به­شتاب به ­سوی روس­ها رانده شد و در شمار همکاران مورد وثوق آن­ها درآمد.

  در آن هنگام سیاست روس­ها برای گستراندن متصرفه­هایشان در آینده­ی منطقه، بر گونه­ای رفتار مماشات­آمیز با همه­ی اهالی از راه تکیه بر توانایی­های سرزمینی استوار بوده است. این مشی­ی هوشمندانه در عین حال گونه­ای از بهره­کشی­های مهندسی­شده از قابلیت­های یک دیوانسالاری­ی ایرانی­ی مزمن را که از صده­های دور برجای مانده بود و تا به آن­روز منطقه­ی پرآشوب قفقاز را با فراز و فرود اداره کرده بود، به نمایش می­گذارد. در چنین وضعیتی تیزبینی­ی ذاتی و دوراندیشی­ی برخاسته از آموزه­های خانواده­گی برای یک بوروکرات جوان همانند عباسقلی­آقا باکیخانف کافی بوده است تا بنواند او را از پله­های پیشرفت در دستگاه نظام سیاسی­ی نوین یکی پس از دیگری بالا ببرد. اما این کوشش­ها تنها با یک گزینش تاریخ­ساز در آن روزگاران شدنی می­بود: پشت کردن به ایران.

   بی­گمان به­کار گرفته شدن در دستگاه دولت روسیه در آن روزگار آشوب­زده چنین مفهوم خیانت­آمیز و رنج­آوری در سرتاسر قفقاز داشته است. چنانچه اگر امروزه نیز عباسقلی­آقا باکیخانف را در شمار نخستین نسل از دیوانسالاران ایرانی در منطقه­ی قفقاز بدانیم که می­کوشیدند تا با همکاری­های گسترده با نیروهای روسی، از یک­سو آن­ها را با رازها و رمزهای کشورداری در سرزمین­های اشغالی آشنا سازند و از دیگرسو دانستنی­های گسترده­ی خود در ارتباط با روحیه­ی مردمان مغلوب منطقه­ی قفقاز و همچنین اوضاع آشفته­ی درونی­ی دولت رو به زوال ایران را در اختیار آن­ها قرار دهند، هیچ گزافه نگفته­ایم.

   از این­رو چندی پس از آن­که در خدمت دولت روسیه به کار گرفته شد، به­خاطر نبوغ و کاردانی و لیاقت فراوانی که در همان زمینه از خود نشان داده بود، ارتقا پیدا کرد و در اندک زمان به پیشکاری­ی سیاستمداران و سرکرده­گانی چون گریبایدوف، یرمولف و بعدها ژنرال پاسکویچ رسید و بعدها مورد توجهات و عنایات همایونی­ی شخص امپراتور واقع شد. در جریان جنگ­های نخست و دوم ایران و روس طرف رایزنی­ی یرملوف و پاسکویچ قرار گرفت و آگاهی­های سودمند و ارزشمندی درباره­ی روحیه­ی ارتش ایران و وضعیت دربار قاجار و مناسبت­های پیچیده میان شاه و ولیعهد و دیگر شاهزاده­ها و سرداران لشکر به آن­ها داد. این آگاهی­ها نشان می­داد که دربار ایران از چه وضعیت پریشان و اسف­انگیزی رنج می­برد و موقعیت ولیعهد ایران عباس میرزا تا چه اندازه حتا در درون حاکمیت قاجار متزلزل و بی­دوام است.

  در جریان بسته شدن پیمان گلستان، گروهی از دیوانسالاران کهنه­کار از اهالی­ی بومی را که صادقانه برای تامین خواست­های بلندپروازانه­ی دولت روسیه می­کوشیدند همراهی کرد و چیزها آموخت. در خلال آن قرارداد که مفاد آن از هرسو با سیاست­های بلند مدت دولت روسیه همراهی داشت و راهبردهای دورنگر و درازهنگام او را تامین می­نمود، شهرهای باکو، گنجه، قراباغ، تالش، شکی، شروان، قبه، دربند و همه­ی داغستان و گرجستان و طایفه­های همجوار از حاکمیت ملی­ی ایران به­در آمد و به روسیه پیوست. در همان قرارداد بود که نخستین پیش­بینی­ها برای فشار آوردن بر دولت ایران در صورت آغاز جنگی دیگر به انجام رسیده و زمینه­ی تحمیل قراردادی دیگر در سال­های آتی فراهم شده بود.

   چندی پس از آن بود که باکیخانف جوان توسط یرملوف فرمانده­ی لشکر ولایت­های قفقاز به تفلیس احضار شد و آن­گونه که از گفته­های خودش بر می­آید به ماموریت­هایی در ولایت­های شیروان و ارمنستان و چرکس و داغستان و آناتولی و آذربایجان فرستاده شد و تجربه­ها اندوخت. در سالیان دیگر و پس از آغاز جنگ­های دوم ایران و روس با تهیه­ی گزارش­های موشکافانه و بسیار دقیق از اوضاع پریشان سیاسی­ی دربار ایران و شرایط دشوار نظامی­ی ارتش عباس میرزا و ارایه­ی آن به فرماندهی­ی کل ارتش روسیه مستقر در تفلیس کوشید تا نقطه­های آسیب­پذیری­ی آن­ها را در دیدرس قرار دهد. گذشته از آن­که باکیخانف خود در تنظیم قرارداد ترکمان­چایی نقش بسیار مهمی را بازی می­کرد، هم او بود که نقطه­های فراموش شده را پیاپی به­یاد کارفرمایان روسی­اش می­انداخت و او بود که همه­ی این­ها را در درون یک دیپلماسی­ی روان و سیال و برپایه­ی شناخت دقیق از کنش­های طرف روبه­رو به جریان می­انداخت. از این­روی پس از بسته شدن همان پیمان بود که به­ناگاه چنان پیشرفت کرد که از آن پس تا سالیان طولانی یکی از امین­ترین کسان مورد وثوق در دولت روسیه برای تنظیم سیاست­هایش در سرزمین­های اشغالی­ی قفقاز در شمار می­بود.

   اندکی بعد در شمار یاران و مشاوران بسیار نزدیک گریبایدوف در آمد و گزارش­های بسیار دقیقی از وضعیت تبعه­های روسی به­ویژه سربازانی که به­هنگام جنگ به ایران پناهنده شده و در تهران و تبریز اقامت گزیده بودند و همچنین زنان گرجی و روس و لزگی که از سالیان دور با مردان ایرانی ازدواج کرده و در ایران ماندگار شده بودند، به او ارایه داد. این گزارش­ها در تحریک گریبایدوف برای بازگرداندن همه­ی آن­ها در دوران سفیری­اش در تهران که بعدها به کشته شدن او انجامید و خود داستانی دیگر یافت، سخت موثر بوده است.

   عباسقلی­آقا باکیخانف در آستانه­ی میانسالی از کار دیوانی کناره گرفت و به روسیه رفت. سپس نزدیک به دو سال در گوشه و کنار اروپا از لهستان در خاوران تا فنلاند و لیتوانی در باختران آن به سیاحت پرداخت و با بزرگان بلنداشتهار و مهتران کارگزار دیدارها و گفت و گوها کرد و بر مراتب تجربه و دانش خود افزود. آن­گاه همان­گونه که خود می­گوید رفته رفته ترکیب جهل بر او آشکار گردید و اندک اندک بر بطلان تصوراتش پی برد. این سفر بیرونی که به گونه­ای از یک سفر درونی برای او انجامیده بود، به­ناگاه در او دگرگونی­ای ایجاد کرد که قرار بود به­شتاب همه­ی داشته­ها و کاشته­هایش را به هم بریزد.

  از این­رو هنگامی­که به زادگاهش بازگشت آدم دیگری شده بود و با نگاهی دیگرگون پیرامونش را سیر می­کرد. از یک­سو مناصب بلند دنیا در نظرش به­غایت پست می­نمود و همه­چیز آن از مال و اقتدار و جوانی تا خوشی­های گذرا همه­گی غیر از نقشی بر آب در برابرش جلوه نمی­کرد و از دیگرسو همان­گونه که خود نوشته است درمی­یافت که تنها دولتی که همواره شایسته­ی پشتیبانی است، همانا دولت دانش و ادب است.

  در این میان آن­ چیزی که بر پریشانی­های درونی­ی مرد سال و ماه می­افزود سیاست­های مزورانه­ای بود که روس­ها پس از چیره شدن بر سرزمین­های قفقاز در آن­جا به­کار گرفته بودند. در کوتاه مدت جوانان فراوانی به گناه گرایش به ایران کشته شده بودند. نخبه­گان و دانشمندان گوناگونی جلای وطن کرده و به ایران و گاه عثمانی گریخته بودند. روحانیان و شاعران و هنرمندان به سیبری فرستاده شده بودند و قفقاز از شروان و باکو تا داغستان به صورت سرزمین ارواح درآمده بود. از همه تلخ­تر آن بود که دولت روسیه با انجام برنامه­ریزی­های حساب شده و بسیار دقیق دست به دگرگون کردن ساختار قومی و مذهبی­ی منطقه زده بود. هدف اصلی از این کار همانا تحقق یک آرمان بلندپروازانه بود: ایرانی­زدایی. در این برنامه­ی میان­مدت و درازدامن که از آن پس تا سالیان متمادی در بخش­های شرقی­ی سرزمین­های قفقاز به اجرا در آمد، پیش­بینی شده بود با آورده شدن اجباری­ی تاتارها از کریمه و شاهسون­ها از جنوب در عرض چندسال ترکیب جمعیتی در بخش­های یادشده با زوال تدریجی­ی گویشوران به زبان فارسی و دیگر زبان­های ایرانی از تاتی و تالشی به هم بخورد. همچنین برنامه­های پیچیده و زیربنایی دیگری برای براندازی زبان فارسی به هر بهایی که باشد از راه احیای زبان­های تاتاری و ترکی و سپس روسی در نظر گرفته شده بود که هرکدام در صورت به انجام رسیدن می­توانستند میخی باشند بر تابوت ایرانی­گری در قفقاز.     

   این­ چشم­اندازها که ناگهان پس از بازگشت عباسقلی­آقا باکیخانف به زادگاهش در برابر او گسترده بود، او را به اندیشیدن درباره­ی راهی که رفته و بازگشته بود، واداشت. در این راه پرسنگلاخ و هراس­انگیز او نقش چراغی پرفروغ را برای چیره­گی بیگانه­گان بر میهن خویش بازی کرده بود. به­راستی نیز اگر آن راهنمایی­ها و راه­گشایی­ها نمی­بود روس­ها چه­گونه می­توانستند راه­های صدساله و تاریک و ناشناخته­ی سرزمین­های ناشناس قفقاز را یک­شبه و به آن آسانی طی کنند؟ از این­رو بود که مرد میانسال ناگهان و به­درستی دریافته بود که با دست خود به کاشته شدن چه تخم شومی یاری رسانده و در پدیداری­ی همه­ی آن شوربختی­ها چه سهمی به­سزایی داشته است. اما بسا که دیر شده بود.

   در همان اوان یک­چندی در صدد جبران برآمد. نخست به بنیادگذاری­ی انجمن­های ادبی در باکو و شروان کمر بست تا به حفظ بخشی از میراث ایرانی کمک رسانده باشد. این انجمن­ها را باید از پایه­گذاران گونه­ای از یک جنبش فرهنگی، سیاسی­ی سرزمین قفقاز در روزگارانی دانست که بعدها قرار بود به صورت حوزه­های روشنفکری برای همه­ی منطقه از ایران و عثمانی و خاورمیانه تا خود روسیه درآید. همزمان به­گونه­ای پراکنده به طبع­آزمایی دست زد و هرآن­چه را که از پیش به فارسی سروده بود پیراست. نبشته­های نویی در تاریخ و جغرافیا پدید آورد که بیشترشان فارسی بودند و همه­گی پیام خاص خود را داشتند. رساله­ای در دستور زبان فارسی­ی ساده به نظم و نثر نوشت تا فهم و حفظ قاعده­های آن آسان­تر گردد و برای تدریس در مدارس به­کارگرفته آید. از آن پس نیز به نوشتن متن تاریخ شروان و داغستان مشغول شد. این متن که بعدها کتاب پرآوازه­ای شد و نام نویسنده­اش را با خود به تاریخ سپرد، در گونه­ی خود نخستین پژوهشی بود که به­شیوه­ی نو و علمی به بیان تاریخ بخش­های شرقی­ی سرزمین­های اشغالی می­پرداخت. از آن مهم­تر سرتاسر این کتاب بر یک نکته­ی بسیار حیاتی تاکید می­ورزید و آن نیز همین بود که نشان دهد همه­ی سرزمین­های قفقازی از داغستان و لزگستان در شرق و تالشان و مغان در کرانه­های رود ارس تا گرجستان و ابخازستان و اوستی در غرب و شمال غرب همه­گی از یک پیشینه­ی ایرانی برخوردارند. حتا نام کتاب نیز که همانا گلستان ارم می­بود، هوشمندانه گزیده شده بود تا نشانی باشد بر حسرتی از یادنرفتنی. اما هیچ­کدام از این­ها در کنار کارهای علمی و فرهنگی­ی دیگری که بعدها برای جهان رو به زوال ایرانی در قفقاز انجام داد، نمی­توانست وجدان تکان خورده­ی او را راضی کرد. از این­رو در پایانه­های زندگانی در حالی­که هنوز چهل و اندی سال از عمرش نگذشته بود راهی مکه شد تا پیش از مرگ از همه­ی کرده­هایش توبه کند. سپس درحالی­که اجلش در رسیده بود همان­جا درگذشت و در وادی­ی فاطمه به خاک سپرده شد.

  آن­هایی که او را در پایانه­های آیین حج سال 1252 مهشیدی در مقام ابراهیم دیده بودند، به­یاد داشتند که با پشم و ریشی به هم ریخته پیاپی سر به­سوی آسمان می­گرفت و گریه سر می­داد و گاه به­سان مادران فرزند مرده می­مویید. حتا او را دیده بودند که در میان سیلابی از گریه مدال­های افتخارش را که همه، نشان دولت بهیمه­ی روسیه را داشت، در آورده بود و به سوی خداوند گرفته بود و پیاپی بر خیانت­های بی­شماری اعتراف می­کرد که از عهدنامه­ی گلستان به این­سو بر ضد ایران و ایرانی انجام داده و بابت هرکدام از آن­ها همان مدال­ها را ستانده بود.

   امروزه درباره­ی او چنین می­توان پنداشت که شاید اگر مجال می­یافت کوشش­های بیشتری برای جبران کرده­هایش به­کار می­بست. اما تاریخ برای مردان بزرگ هرگز تکرار نمی شود.

 

                   


ناصر همرنگ

نویسنده و روزنامه نگار و رمان نویس اردبیلی، خبرنگار واحد مرکزی خبر در باکو. از جمله رمان های ناصر همرنگ می توان به کتاب از "بادکوبه و چیزهای دیگر"، " شب کولی مست" و "برگولیا" اشاره کرد.

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/d84c1e5b898abdf792f4831b0635528a.jpg
جواد مهاجری رایزن اقتصادی ایران در باکو از افزایش گردش مالی بین باکو- تلاویو خبر داد. وی نوشت: گردش مالی تجارت بین باکو و اسرائیل برای ده ماه اول 1 میلیارد و
cache/resized/1258e8d06dab0341a08cb1d4e01cc8d4.jpg
با وجود رابطه متشنج بین ارمنستان و جمهوری باکو، روزنامه‌نگاران دو کشور در قالب یک برنامه دوجانبه از کشور همسایه بازدید کردند. آرتیوم یرکانیان، مجری مشهور شبکه
cache/resized/fa77510f3ebad61f7cf5d4ea3eb94bca.jpg
هم زمان با هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اعظم (س) و البته بدون هیچ گونه اشاره رسمی به این مناسبت ، الله شکور پاشازاده ، رییس "اداره مسلمانان قفقاز" که متولی
cache/resized/5fe79291104c87ac0166ae5a812a84a9.jpg
  خبرگزاری یوراسیا گزارش کرده است درحالی‌که که پنتاگون نسبت به کمک‌ها نظامی به کشورهای حاشیه دریای خزر منفعل است، آمریکا با جهشی دو‌برابری کمک نظامی خود را به
cache/resized/2c41e59742ad89e5ee0201353053f20a.jpg
پایگاه اینترنتی "مدرن" جمهوری باکو از کاهش مهاجرت زنان روسپی این کشور به دبی بر اثر افزایش سفر  گردشگران عرب به باکو خبر داد. به گزارش آذریها، سایت مدرن نوشت
cache/resized/a2917bb089e5d7e6d8233068fb96158a.jpg
به گزارش رسانه ها، روسای جمهوری فرانسه و فدراسیون روسیه در آخرین دیدار خود در پاریس پیرامون مناقشات منطقه ای در بالکان و ناگورنور- قراباغ به مذاکره پرداختند.
cache/resized/f74e0586be9b879a46faa126805b91ab.jpg
باکو شناورهای ساخت رژیم اسرائیل و مستشاران تسلیحاتی این رژیم را برای ساخت و استفاده از شناورهای متعلق به نیروی محافظت ساحلی مرزبانی دولتی در خزر مستقر کرده
cache/resized/639cc052e5b9299799dbba048b9bdf00.jpg
به گزارش وزارت دفاع جمهوری باکو، یک سرباز این ناحیه،حین تجسس و ورود غیرقانونی به حریم سرزمینی جمهوری قراباغ کوهستانی کشته شده است. این درجه دار جمهوری باکو در
cache/resized/c0d8b7195f9bf0f412583f524e61b3f8.jpg
به گزارش "ورزش سه"، زهرا نعمتی که فردا باید برای کسب مدال برنز رقابت های قهرمانی جهان تیراندازی با کمان معلولین در هلند تلاش کند، گویا پیشنهادی را از سوی
cache/resized/7156184b37e401decbb7ae74684c0871.jpg
نمایندگان سازمان نظامی "ناتو" با حضور در دریای خزر، ارزیابی اجرای معیارهای ناتو در واحدهای نیروی دریایی جمهوری باکو  در خزر را  تمرین  کردند . به گزارش پایگاه
cache/resized/bc0754eead09946cec6412aae33a42e8.jpg
یئودا آبراموف عضو شورای سیاست گذاری حزب حاکم جمهوری باکو در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم روابط حسنه دولت باکو با رژیم اسراییل هنوز این کشور سفارت خانه ندارد؟
cache/resized/f5531f484448d9f3a9e5f61ac51e20a5.jpg
وزیر امور خارجه ارمنستان از اسراییل خواست به جمهوری باکو سلاح نفروشد. به گزارش پایگاه اینترنتی " آخار" سهراب مناتساکانیان در گفتگو با شبکه " کان نیوز" گفت : "