هشدار یک حقوقدان دیگر،به تاسیس فراکسیون به اصطلاح ترک زبان در مجلس

چهارشنبه, 17 شهریور 1395 ساعت 06:22 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دکتر محمدرضا پاسبان حقوقدان و عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی طی یادداشتی در روزنامه شرق مورخ 17 شهریور نسبت طرح ابتدایی تاسیس یک فراکسیون ضد وحدت ملی در مجلس شورای اسلامی هشدار داد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذریها» این وکیل دادگستری در یادداشت خود، فراکسیون به اصطلاح ترک زبان مجلس را با لوئی جرگه در افغانستان مقایسه کرده و تاسیس آن را باعث مشروعیت دادن به جریان تجزیه طلبی ارزیابی کرد. گفتنی است برخی از فعالان قومگرا مانند نادر قاضی پور و مسعود پزشکیان طی طرحی، برنامه افغانستانیزه کردن، استانهای آذری نشین را مد نظر دارند و این مساله با واکنش عمومی جامعه آذری از یک طرف و از واکنش حقوقدانان مطرح کشور از سوی دیگر روبرو شده است. پیش از این نیز دکتر نعمت احمدی حقوقدان و تحلیلگر سیاسی نسبت به این فراکسیون هشدار داده بود. (اینجا)

 

 

 

در سال ١٣٥٩ به صلاحدید بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، مرحوم امام خمینی و پیگیری برخی نمایندگان دوره اول و به‌ویژه مرحوم صادق خلخالی، نام مجلس شورای ملی به «مجلس شورای اسلامی» تغییر یافت، چنین اقدام خطیری، با این رویکرد صورت گرفت که با توجه به اهداف و شعارهای نظام نوبنیاد اسلامی و آرمان‌های جهان‌وطنی برگرفته از آموزه‌های اسلامی، دیگر توصیف «ملی» برای قوه مقننه نظام جمهوری اسلامی، توصیفی سازگار و متناسب با آرمان‌های حاکمیت برآمده از انقلاب اسلامی به نظر نمی‌رسید؛ حاکمیتی که حمایت از ستم‌دیدگان جهان، آزادی فلسطین و کمک به جنبش‌های آزادی‌بخش، اولویت‌های سیاست خارجی‌اش را شکل می‌داد.

 

 مجالس قانون‌گذاری در نظام‌های مختلف سیاسی بر اساس نوع حاکمیت سیاسی، عناوین خاص و در نتیجه، کارکردهای ویژه خود را دارند. صرف‌نظر از دسته‌بندی‌های نظام‌های حکومتی براساس دو معیار اصلی ریاستی و پارلمانی که دو نظام شناخته‌شده در جهان‌اند، ساختارهای سیاسی دیگری که عموما مبتنی بر بنیادهای ایدئولوژیک هستند نیز بخش بزرگی از جهانِ امروز را زیر حاکمیت خود دارند. نظام‌های بازمانده از بلوک موسوم به شرق با همه دگردیسی‌های بنیادین خود، به‌ویژه درباره نظام کمونیستی کشور جمهوری خلق چین، بخش اصلی این‌دسته نظام‌های خاص و متفاوت از دو گروه اصلی، یعنی ریاستی و پارلمانی را به خود اختصاص داده‌اند.

 

در کشور چین، کنگره ملی خلق (مجلس) کارکردی گسترده و منحصربه‌فرد - از اصلاح قانون اساسی گرفته تا انتخاب مقامات سیاسی، لشکری و نظامی- دارد. در کنار همه اَشکال مختلف قوه قانون‌گذاری، شماری دیگر از ساختارهای سیاسی وجود دارند که هیچ شباهتی با دسته‌بندی‌های یادشده ندارند و در برخی از آنها رسما قوه مقننه، تعریف نشده است. در کشوری مانند عربستان سعودی که سلطنت خانوادگی حکومت دارد، نهادی به نام قوه مقننه نه معنا دارد و نه به رسمیت شناخته شده است و فقط شورای مشورتی با انتخاب پادشاه تعبیه شده است اما نظام جمهوری اسلامی در میان همه نظام‌های تعریف‌شده، وضعیت منحصربه‌فردی دارد. اگرچه عنوان چنین ساختار حکومتی برای نخستین‌بار در سال ١٩٥٦ و با استقلال پاکستان از هندوستان و سپس در سال ١٩٦٠ در موریتانی در سپهر سیاسی جهانی تعریف شد، با‌این‌حال ماهیت و کارکرد جمهوری اسلامی در ایران، به عنوان سومین جمهوری اسلامی در جهان، کاملا ویژه و متفاوت از دو جمهوری اسلامی پیش از خود بود. استثنائی‌بودن این نظام سیاسی، زمانی آشکارتر می‌شود که تا اصلاح قانون اساسی در سال ١٣٦٨، با وجود رهبری، در کنار رئیس‌جمهور نخست‌وزیر قرار داشت که عموما اختیاراتش با رئیس‌جمهور، محل مناقشه بود.

 

هدف برپایی چنین نظامی که رهبری در آن با رأی باواسطه مردم و از طریق خبرگان رهبری و رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شوند، تلفیق حاکمیت الهی با مردم‌سالاری یا شکل تازه‌ای از دموکراسی را به جهانیان عرضه کرده بود.  در قانون اساسی سال ١٣٥٨ عنوان قوه مقننه به پیروی از قانون اساسی مشروطه همچنان مجلس شورای ملی خوانده شد. با‌این‌حال مطالبات گروه‌ها و گسترش نگاه جهانی کارگزاران نظام نوپای اسلامی به بیرون از مرزها، بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی را با پیگیری برخی نمایندگان روحانی انقلاب به تغییر عنوان مجلس شورای ملی به مجلس شورای اسلامی ترغیب کرد. فوریت و ضرورت این تغییر، آن‌چنان بود که اصلاح قانون اساسی از سوی رهبری انقلاب پیش از برگزاری رفراندوم سراسری را توجیه می‌کرد. انگیزه و رویکرد رهبری برای انجام چنین امر مهمی، با تقبل ایرادهای مخالفان و معاندان ارتقای جایگاه مجلس قوه مقننه از سطح ملی و کشوری به سطح جهان‌وطنی و بین‌المللی در راستای رسالت مورد‌نظر رهبری و کارگزاران نظام اسلامی را مدنظر داشت، تا به‌این‌وسیله مجلس ایران به مجلس نظام اسلامی با دغدغه کمک به توده‌های دربند و به‌ویژه مسلمانان در اقصی‌نقاط جهان صاحب رسالت شود؛ هدفی که به بازتعریف رسالتی به گستره مظلومان و مستضعفان جهان و حل مشکلات ستمدیدگان و سرنگونی رژیم‌های استبدادی و وابسته به بلوک غرب و شرق منجر شد. با‌این‌حال هیچ‌گاه پیش‌بینی نمی‌شد مجلس شورای ملی که تقریبا کهن‌ترین نظام قانون‌گذاری بر اساس خواست ملی و برآمده از خواست انقلابیون مشروطه در خاورمیانه بود، پس از چهار دهه از برقراری نظام جمهوری اسلامی، به مجمعی برای ابراز گرایش‌های قبیله‌ای و قومی تنزل جایگاه دهد.مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور که از یک سو حاصل ایستادگی آزادی‌خواهانه ملت ایران و موضع‌گیری استعمارستیزانه نظام جمهوری اسلامی و از سوی دیگر، ناشی از سوءمدیریت‌های بخش‌هایی از نهادهای مسئول است، برخی از همراهان کشتی ایران‌زمین را محو زرق‌وبرق قایق‌های بیگانگان و در اندیشه سوراخ‌کردن کشتی خودی به امید رسیدن به قایق نجات خیالی خود انداخته است و به بی‌احترامی و توهین بی‌پروا و افسارگسیخته به مفاخر و نمادهای تاریخی- فرهنگی که سنگ بنای تمدن ایرانی و هم‌بستگی ملی به شمار می‌روند، واداشته است. 

 

شاید در کمترین برهه تاریخی، حتی دوره‌ای که ایران‌زمین در اشغال اقوام ویرانگر مهاجم قرار داشت، هویت چند هزارساله این مرزوبوم و به‌ویژه نماد این هویت، یعنی زبان پرافتخار و درعین‌حال مظلوم پارسی، با این گستردگی و عریانی در کانون تخریب قرار نگرفته است. بهبود اقتصادی کنونی برخی کشورهای همسایه و شرایط نامساعدِ گذرای کشورمان، این جماعت را بر آن داشته تا نه‌تنها با هدف آسیب‌زدن به بنیادهای هویتی ملت ایران تیشه کینه‌توزی به دست بگیرند، بلکه آنها را به هم‌زبانی با برخی کشورهای نوظهور و بدون هویت تاریخی مستقل از تمدن ایرانی واداشته‌ تا مفاخر ملت ایران را به سود بیگانگان مصادره و تبلیغ کنند. تلاش برای ارائه آمارهایی از جمعیت گروه‌های اقلیت زبانی که زمانی فقط برای انبساط خاطر، ارزش شنیدن داشت، امروز بهانه‌ای برای طرح مطالبات قدم‌به‌قدم و ناقض انسجام ملی و تمامیت ارضی شده است. این گروه که با تبلیغات پرحجم و پرهزینه برخی از کشورهای همسایه حمایت شده و در بی‌توجهی برخی نهادها، هر روز بی‌پرواتر می‌شوند، به ادعای خود در پی هویت‌طلبی و تاریخ‌سازی برای خویش به عنوان بخشی از هویت بیگانگان هستند.
 مصادیق این رویکرد ضدملی و دردناک خود مقال دیگری می‌طلبد؛ ولی نفوذ صاحبان این اندیشه در لایه‌های مختلف سیاسی-اجتماعی و لابیگیری آنها را به امید جلب آرا و بهره‌گیری ابزاری از آنها، از خطرات عظیم و ملت‌سوز چنین روندی غافل کرده است. تبلیغ بر مؤلفه‌های قبیله‌ای و قومی و زبانی برای کسب آرا در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی از سوی کسانی که فاقد استانداردهای اخلاقی مدیریت یک اداره کوچک نیز بودند، به دلایل نامعلوم از سوی مراجع نظارتی دست‌اندرکار محور بی‌توجهی قرار گرفت.
 درحالی‌که هنوز مجلس شکل نگرفته و نخستین نشست خود را برگزار نکرده بود، خبر تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک‌زبان در رسانه‌ها و گروه‌های اجتماعی گزارش شد. طرفه آنکه برخی از اعضای این فراکسیون ٤٣ عضوی نمایندگان شهرهای دیگر، ازجمله سنندج بودند که انگیزه و حقیقت تشکیل چنین فراکسیونی را با تأمل مواجه می‌کند. متأسفانه به دلیل کوتاهی نهادهای مسئول در مجلس و جدی‌نگرفتن چنین اقدامات مغایر با هدفِ تشکیل مجلس که برای قانون‌گذاری ملی و ارتقای اندیشه‌های ناب انقلاب جهانی اسلام شکل گرفته است، گردانندگان جریان یادشده اخیرا و دوباره در حال یارگیری برای رسمیت‌دادن به تشکل گفته‌شده هستند. اعلام تشکیل فراکسیون مذکور که با ارائه آمارهای غیرواقعی و اغراق‌آمیز از اعضای آن همراه بود، نام نمایندگان مناطق ترک‌زبان را با خود دارد و متضمن نکات تلخ و سزاوار تأمل است. 
آنچه در‌این‌باره بايد یادآوری شود اینکه مردم ایران در اعمال حق انتخاب خود به ویژگی‌های فردی و برنامه‌ها یا شعارهای داوطلب توجه دارند. به‌همین‌دلیل مردم شهرها و حوزه‌های انتخابی بدون توجه به زادگاه و زبان مادری یا پشتوانه‌های قومی-قبیله‌ای به انتخاب نماینده مجلس یا رئیس‌جمهور یا هر مقام انتخابی دیگر مبادرت می‌کنند. امید است هیأت‌رئیسه مجلس، به دور از ملاحظه‌کاری نسبت به رفتارهای مغایر با هدف مجلس، برخوردی متناسب و شفاف در پیش گیرد.

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

4 نظرها

 • پیوند نظر جالبه یکشنبه, 11 مهر 1395 ساعت 16:21 ارسال شده توسط جالبه

  جناب فرید گروه های اصلاح طلب و سلطنت طلب با گروه های تجزیه طلب پانکرد تروریستی مذاکراتی داشتند و سایت آذریها هم از این موضوع آگاه هست،قطعا وقتی کشور ارمنستان برای گروهک تروریستی پژاک پایگاه دائمی تحویل سلاح و آموزش میساخت ولی این فعالیت آنها یک اقدام ایران ستیزانه محسوب نمیشد و در فضای مجازی انعکاسی نداشت تحلیل این مقطع سخت نبود.

  شما در مورد شاخه ایرانی حزب دموکراتیک خلق های ترکیه در ایران با نام جبهه متحد کردی آگاهی دارید اما چرا این مورد در شبکه های اجتماعی منعکس نشد و مدعیان ایران دوستی در مورد ان عکس العملی نداشتند؟!

  قضیه این هست که طبق قولی که برخی با گروهک های پانکرد داشتند قرار هست ه همیشه جو منفی و نژادپرستانه علیه ترک های ایران حفظ شود و شاید یک گوشه از این فعالیت ها در سایت آذریها متجلی میشود همیشه

 • پیوند نظر مجید جمعه, 09 مهر 1395 ساعت 14:35 ارسال شده توسط مجید

  بنده هم رشتم حقوق هست و در یکی از دانشگاه های معتبر پایتخت تحصیل کردم مایل باشین بنده نیز مقالهه ای در این خصوص ارائه کنم البته در دفاع از فراکسیون ترک زبانان از منظر حقوق بین الملل و حقوق بشر و خوشحال میشم امید است حق پذیر باشیم

 • پیوند نظر یاشار عباسی چهارشنبه, 31 شهریور 1395 ساعت 06:04 ارسال شده توسط یاشار عباسی

  فراکسیون ترکها قدم اول است باید برای احقاق حقوق حقه ملت آزربایجان ونشان دادن بزرگی و جمعیت و به هم پیوستن ترکها درمقابل ستیزه جوهای که قصد نابودی زبان وفرهنگ ترکی رادارند فراتر از اینها عمل شود بدخواهان خوب می دانند این حق که در اوایل انقلاب برای اقوام پیش بینی شده که تاکنون مسکوت باقی مانده وهمان تحصیل به زبان مادری هر ایرانی است بزودی محقق خواهد شد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/22ae40b23afa48d7840bf5e67c1d9655.jpg
سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان تاکید کرد بدون حضور نماینده قراباغ کوهستانی در مذاکرات صلح قره باغ میان جمهوری باکو و ارمنستان، رسیدن به صلح امکان پذیر نخواهد
cache/resized/8ba344815638ac8d5d432548c9c94d8a.jpg
    يكي از فعالان باند تجزيه طلب ضدايراني « داك » ( به اصطلاح كنگره آذربايجاني‌هاي دنيا )  و « دامب » ( به اصطلاح اتحاديه ملي آذربايجاني هاي دنيا ) در باكو
cache/resized/df901b2a15838ff071856cb1175397c1.jpg
انتخابات ریاست جمهوری باکو از ساعت 8:00 امروز یازدهم آوریل آغاز شد. به گزارش آذریها، در این انتخابات چند نامزد مستقل و حزبی و همچنین شخص الهام علی اف شرکت کرده
cache/resized/e7a1b679098188f26a82fb8122b9363d.jpg
پایگاه اینترنتی «ریپورت» از اعلام آمادگی  بغداد برای کمک به باکو در بازگرداندن زنان و فرزندان داعشی های جمهوری باکو به این کشور خبر داد. به گزارش پایگاه
cache/resized/a7167f356cc0fdf1febab1878fb7f2b9.jpg
علی حسن اف مشاور ارشد الهام علی اف از اعتراض فعالان سیاسی کشورش نسبت به انتخاب نام "جمهوری آذربایجان" برای منطقه آران و شروان انتقاد کرد.به گزارش آذریها در
cache/resized/0093b9e6ce138cb0d2867847fc9cd24e.jpg
«باکو ساهاکیان» رئیس جمهور قراباغ کوهستانی طی سفر رسمی به ایالات متحده در کنگره این کشور حضور پیدا کرد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، «باکو ساهاکیان»،
cache/resized/c5ca6026670e0a40c84024a5999e9c33.jpg
به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم،«بنیاد‌ حسین‌اف» سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در پاسخ به این سوال که نظرش درباره «کالای تولید ایران» چیست؟، به جدی و
cache/resized/1abf5b79728e38e158266121e85e311a.jpg
    خبرگزاري آذرتاج خبر داد «کميته روابط اجتماعي آمريکا - اسراييل» ( AIPAC )، همايشي را  در چارچوب همکاري هاي جمهوري باکو با اسرائیل با عنوان « مرزهاي جديد؛
cache/resized/2d7edd2914a38c033da434059145245c.jpg
دبير آکادمي ملي علوم جمهوري باکو گفت در فرهنگ لغات و دستور خط زبان آذري در جمهوري باکو،  کلمه  املاء ، «آرفوگرافيا» ( به معناي دستور نگارش کلمات )، با املاي
cache/resized/6c074d77a9a7afae605345681c0689fd.jpg
در حالی که رسانه های باکو هفته گذشته روسیه را به دلیل چاپ یک دایره المعارف جغرافیایی به نقض تمامیت ارضی خود متهم کرده بودند این هفته نیز امریکا را به نقض
cache/resized/253e7b5503d2933aa9ad41c20c188d31.jpg
زاهد عروج ، عضو «کميته امور امنيتي و دفاع و مبارزه با مفاسد مالي» مجلس جمهوري  باکو در مقاله اي  عليه رژه نظامي زنان محجبه يمني در محکوميت جنايات رژيم آل سعود
cache/resized/a700710a72457be4a885dcc12feb25c8.jpg
رييس « موسسه تاريخ » آکادمي ملي علوم جمهوري باکو اعلام کرد  تاريخ اين کشور از نو نوشته مي شود. به این ترتیب الهام علی اف دستور داده است که تاریخ جمهوری باکو