چرا وزیر آموزش و پرورش اظهارات خود را تکرار می‌کند؟/ ما به نظام آموزشی تک‌زبانه افتخار می‌کنیم

چهارشنبه, 07 شهریور 1397 ساعت 09:38 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اظهارات درست و اصولی وزیر آمورش و پرورش در خصوص اجرای اصل 15 قانون اساسی مبنی بر آموزش درست و اصولی در مدارس به زبان فارسی استاندارد، در یک ماه گذشته چندین بار از طرف وی تکرار شده است. علیرغم برخی هوچی‌گری ها و اظهارات مضحک کسانی که نباید در مجلس آتی جایی داشته باشند، این مواضع با تکیه بر قانون اساسی کشور، تکرار می‌شود و روز به روز صراحت بیشتری می یابد.

ولی دلیل این امر چیست؟

یکی از دلایل تکرار و تقویت موضع وزیر آموزش و پرورش، «حمایت مردمی» به ویژه از ناحیه اقوام بود. برخی معلمان با «ظلم» به دانش آموز از آمورش درست و اصولی دروس خودداری کرده و در نواحی مختلف با دانش آموز به زبان محلی صحبت می‌کنند و حتی دروس را نیز به زبان محلی تدریس می کنند! این خلاف نص صریح اصل 15 است.

امروز حتی در کلاس های آموزش زبان انگلیسی، آموزش زبان صرفا به انگلیسی است و معلم با دانش آموز از ابتدا تا انتها انگلیسی صحبت می‌کند و در برخی کلاس ها قرار می گذارند اگر کسی میان تدریس انگلیسی، فارسی حرف زد ( ولو یک کلمه) جلسه بعد با شیرینی ( به عنوان جریمه) سر کلاس بیاید.این شیوه برای آموزش ضروری است.

اکنون شونیست های قومی و مترجعین بدخواه از آموزش اصولی دروس و اجرای اصل 15 که مردم به آن رای داده اند هراسان هستند. در کدام دموکراسی دنیا، رای مردم به اصل صریح قانون اساسی نادیده گرفته می شود؟

اما دانش آموز می‌خواهد دانش، بیاموزد نه چیز دیگر و زبان دانش زبان فارسی است. از همین رو بسیاری از منسوبین اقوام از وزیر تشکر کردند. دانش آموز اگر در مدرسه فارسی نیاموزد در کجا بیاموزد؟

نخبگان و دانشمندان کشور نیز به طرق مختلف مراتب سپاس خود از وزیر را اعلام کردند که نامه، پیام، پیامک و تحریر یادداشت های مختلف در فضای مجازی و روزنامه های معتبر کشور از این دسته بود.

نهادهای ناظر و عالی کشور نیز حمایت خوب و قاطعی از وزیر بابت این اظهارات به عمل آوردند. بنابراین در کشور به غیر از معدودی تجزیه طلب که جایگاهی در اجتماع ندارند یا رانده شدگان و جامعه ستیزان یا ساده لوحان کسی با اظهارات وزیر مشکل ندارد.

ما باید زبان های محلی را که بخشی از ایرانیت و فرهنگ غنی کشور به شمار می روند تقویت کنیم. اما تقویت زبان های محلی ملازمه ای با دخالت دادن آنها در نظام آموزشی و عدول از اصول آن نیست. زبان های محلی در رادیو، تلویزیون، بخشی خصوصی و فضای مجازی مجال خوبی برای عرض اندام دارند و در این حوزه ها تقویت شده و خواهند شد. تقویت زبان‌های محلی به تقویت زبان فارسی می انجامد. واژه گزینی برای زبان فارسی می تواند تحت تاثیر زبان های محلی ما باشد که اصیل تر و دست نخورده تر باقی مانده اند.

موضوع استیضاح بطحایی اما ارتباطی به اظهاراتش در خصوص اصل 15 ندارد و اصولا قرار نیست چیزی در این خصوص بیان شود یا از سوی هیات رئیسه به رسمیت شناخته شود و اگر نماینده ای نیز خارج از چارچوب در این مورد سوالی کرد این سوال بی مورد محسوب خواهد شد.

اظهارات وزیر آموزش و پرورش در خصوص اعمال دقیق اصل 15 قانون اساسی موضع‌گیری شخصی نیست بلکه اعلام سیاست های زبانی کشور است و البته اگر کسی با این سیاست، راحت نیست میتواند در کشور دیگر و با شرایط مطلوب خود تحصیل کند.

نظام آموزش ما، نظامی تک زبانه است و در هزار سال گذشته نیز چنین بوده است، ما به این نظام تک زبانه افتخار می کنیم زیرا توانسته ایم یک نظم هزار ساله را حفظ کنیم و به اینجا برسانیم. این نظام آموزش حتی بخشی از میراث فرهنگی ما است و باید در محافظت از آن کوشید. به گواهی تاریخ زبان فارسی صدها سال در دوران بی دولتی ایران در هند، در دربار سلجوقیان روم، در آسیای مرکزی و قفقازی رواج داشت و زبان اندیشه، گفتار، دیوان و حقوق بود. در همین حین زبان فارسی بدون اینکه قدرتی را پست سر داشته باشد زبان آموزش، دفتر و دیوان در تمامی سلسله های حکومتگر ایرانی بوده است. در مکتب خانه ها و کتابخانه ها و دفاتر اسناد و حتی سنگ قبرها طلاق نامه های سراسر ایران تنها زبان رایج فارسی بوده است. آیا چنین پدیده ای یک میراث فرهنگی عظیم نیست؟

 کسانی که مخالف این نظام آموزشی اند، فقط و فقط با زبان فارسی و ایرانیت مشکل دارند و هدف شان نابودی ایران است. مخالفان نظام آموزشی ما «دشمن کشور» و مخالف بقای فرهنگی ایران هستند و باید مورد پیگرد قرار گرفته و اگر لازم بود از برخی حقوق اجتماعی هم محروم شوند. کسانی که در پی براندازی قانون اساسی و نظم عمومی کشور اند نباید جایگاهی در آن داشته باشند!

دست آخر اینکه مساله سیاست زبانی مساله شخصی نیست حتی اگر وزیر فعلی برکنار شود و وزیر دیگری جای او را بگیرد، وزیران بعدی نیز ناچار از اتخاذ همین مواضع خواهند بود و مواضع اصولی کشور در مورد اصل 15 هیچگاه تغییر نخواهد کرد.

 

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/5f6848684e8e2e8537a29d5633d9b242.jpg
« حاکمیتی که یکی از پایه های استقرارش وقوع رویداد 20 ژانویه است، هیچ میلی به تحقیق و روشن شدن علل واقعی این رویداد ندارد و طبیعی است که خودش را افشاء نمی کند»
cache/resized/246c35944a33c2de86088f9d222b736b.jpg
به گزارش پایگاه اینترنتی مدراتور در باکو، مراسم تاسیس نمایندگی این سازمان در اسراییل با حضور 22 نفر برگزار و گرمان حسین اف به ریاست این نمایندگی برگزیده شد.
cache/resized/5ca1eed69bf0adb7b8f1b3783cef4d72.jpg
  یک کارشناس مسایل امنیتی آمریکا گفت اسراییل در جمهوری آذربایجان هواپیماهای نظامی مستقر کرده است. به گزارش سایت خبری- تحلیلی آذریها به نقل از شبکه افق گوردن
cache/resized/a4b93585cf396192fea22967ba9abafe.jpg
رجب صفروف، کارشناس مسایل سیاسی روسیه در گفتگو با برنامه تحلیلی "عصر" شبکه تلویزیونی افق گفت : « گسترش فوق العاده روابط اسراییل با جمهوری آذربایجان با توجه به
cache/resized/08b855b5cf3d55b393c6ead39b1adb1c.jpg
به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، یک نهاد حقوق بشر به عنوان دیدبان حقوق اقلیت ملی تالش ها در جمهوری باکو تاسیس شده است. تالش ها ملیتی تحت ستم در قلمرو رژیم
cache/resized/d84c1e5b898abdf792f4831b0635528a.jpg
جواد مهاجری رایزن اقتصادی ایران در باکو از افزایش گردش مالی بین باکو- تلاویو خبر داد. وی نوشت: گردش مالی تجارت بین باکو و اسرائیل برای ده ماه اول 1 میلیارد و
cache/resized/1258e8d06dab0341a08cb1d4e01cc8d4.jpg
با وجود رابطه متشنج بین ارمنستان و جمهوری باکو، روزنامه‌نگاران دو کشور در قالب یک برنامه دوجانبه از کشور همسایه بازدید کردند. آرتیوم یرکانیان، مجری مشهور شبکه
cache/resized/fa77510f3ebad61f7cf5d4ea3eb94bca.jpg
هم زمان با هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اعظم (س) و البته بدون هیچ گونه اشاره رسمی به این مناسبت ، الله شکور پاشازاده ، رییس "اداره مسلمانان قفقاز" که متولی
cache/resized/5fe79291104c87ac0166ae5a812a84a9.jpg
  خبرگزاری یوراسیا گزارش کرده است درحالی‌که که پنتاگون نسبت به کمک‌ها نظامی به کشورهای حاشیه دریای خزر منفعل است، آمریکا با جهشی دو‌برابری کمک نظامی خود را به
cache/resized/2c41e59742ad89e5ee0201353053f20a.jpg
پایگاه اینترنتی "مدرن" جمهوری باکو از کاهش مهاجرت زنان روسپی این کشور به دبی بر اثر افزایش سفر  گردشگران عرب به باکو خبر داد. به گزارش آذریها، سایت مدرن نوشت
cache/resized/a2917bb089e5d7e6d8233068fb96158a.jpg
به گزارش رسانه ها، روسای جمهوری فرانسه و فدراسیون روسیه در آخرین دیدار خود در پاریس پیرامون مناقشات منطقه ای در بالکان و ناگورنور- قراباغ به مذاکره پرداختند.
cache/resized/f74e0586be9b879a46faa126805b91ab.jpg
باکو شناورهای ساخت رژیم اسرائیل و مستشاران تسلیحاتی این رژیم را برای ساخت و استفاده از شناورهای متعلق به نیروی محافظت ساحلی مرزبانی دولتی در خزر مستقر کرده