جواد جهانگیرزاده: ایران از راه حل "صلح آمیز" برای مناقشه قراباغ حمایت می کند

شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 10:56 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جواد جهانگيرزاده، سفير جمهوري اسلامي ايران در باکو در گفتگو با روزنامه يني مساوات گفت :

" در مقابل تحريم هاي آمريکا، برخي کشورهاي همسايه از ما حمايت مي کنند. براي مقابله با تحريم هاي آمريکا برنامه هايي داريم که اعلام نمي کنيم. زيرا نمي خواهيم آمريکا براي کشورهاي دوست ما مشکل ايجاد کند. اما، اين را مي گوييم که در اين روزهاي دشوار ، انتظاراتمان از دوست هايمان زياد است."

سفير ايران در باکو در باره سرنوشت طرح ساخت خط آهن رشت – آستارا با اعتبار 500 ميليون دلاري جمهوري آذربايجان گفت :

" گفتگوهايي انجام مي شود. مثلا، در آخرين مورد درباره ساخت ايستگاه آستارا گفتگو شده است. هم اکنون ساخت آن ايستگاه با سرعت تمام ادامه دارد. در ساير بخش ها نيز کارها ادامه دارد. اين طرح خيلي بزرگ است و گفتگوها و مذاکرات و توافق هاي متقابل انجام مي شود. به همين علت نيز اين روند، زمان بر است. اما صحبتي از توقف نيست. "

جهانگيرزاده درباره تاثير تحريم ها بر روابط ايران و ارمنستان گفت:

" من در آن باره اطلاعي ندارم. محل کار من (جمهوري) آذربايجان است. همان طور که مي دانيد در هفته گذشته ، نشست وزراي خارجه در ترکيه برگزار شد. در آن نشست ، هم جناب المار محمدياروف و هم مولود چاووش اوغلو ، با ايران ابراز همبستگي کردند. بيان کردند که از قرارداد امضاء شده ميان ايران و گروه شش گانه ( پنج به اضافه يک) که به تاييد سازمان ملل نيز رسيده است، حمايت مي کنند. وزارت امور خارجه ( جمهوري ) آذربايجان امروز موضع خود درباره تحريم ها را بيان کرد. من بخاطر اين موضع از رهبران ( جمهوري ) آذربايجان و وزارت خارجه تشکر مي کنم. "

سفير ايران در باکو در پاسخ به سوالی درباره احتمال بسته شدن مرزهاي ارمنستان با ايران که پس از سفر جان بولتون به ارمنستان مطرح شده است ، گفت :

" ما اين موضوع را جدي تلقي نمي کنيم. اما درباره بخش آذربايجاني اين سفر (سفر جان بولتون) مي توانم نظرم را بگويم. سفر بولتون به منطقه چندان موفق نبود. علاوه بر آن، بولتون در سخنان خود گفته است که نمي خواهد از اين روند، کشورها متحد (آمريکا) زيان ببينند. به همين علت نيز آمريکا در موضوع ايران بطور جدي بر کشورهاي منطقه فشار وارد نخواهد کرد. در همين حال، ايران نيز مي خواهد به روابطش با کشورهاي همسايه لطمه اي وارد نشود. ايران خواهان مناسبات عادي با اين کشورهاي همسايه و عدم تاثيرگذاري بيگانگان بر اين روابط است. ما با ( جمهوري) آذربايجان روابط دوستانه و صميمانه در سطح روساي جمهوري و وزراي خارجه داريم. اميدواريم که کساني که از خارج به اينجا سفر مي کنند، نخواهند توانست بر اين روابط تاثير بگذارند."

جواد جهانگيرزاده درباره حمايت ايران از موضع جمهوري آذربايجان در مناقشه قره باغ با امضاي بيانيه نشست سه جانبه وزراي خارجه ايران و ترکيه و جمهوري آذربايجان در استانبول گفت : " وزير خارجه ايران موضع خود را درباره مناقشه قره باغ بطور قاطعانه بيان کرد.

وزير خارجه ما اعلام کرد که ايران از حل مناقشه قره باغ از طريق صلح حمايت مي کند. همچنين ايران در جهت حل صلح آميز مناقشه قره باغ، براي اجراي هر آنچه به عهده اش است، در چارچوب حقوق و قواعد بين المللي آمادگي دارد. البته، ما ملتي هستيم که شاهد جنگ بوده ايم و تلخي هاي آن را چشيده ايم. نمي خواهيم بازهم در منطقه و همسايگي مان جنگ آغاز شود. "

سفير ايران در باکو درباره ميزان تاثيرات تحريم ها بر ايران گفت :

" بطور دقيق محاسبه نکرده ايم. اما، بطور طبيعي زيان بار خواهد بود. اما، مستقل بودن ، تاوان دارد و ما حاضريم تاوان آن را بپردازيم. امروز به منطقه مان نگاه کنيم که کشورها در چه وضعيتي هستند. در عراق مشکلاتی برای دولت ملی ایجاد شد، نفت و ثروت هاي اين کشور به غارت رفت. امروز يمن به خون آغشته شده است و هر روز چه تعداد انسان از گرسنگي و کمبود دارو مي ميرند. در افغانستان ، پس از اشغال اين کشور چه تعداد انسان مرده اند يا زخمي يا از خانه و کاشانه خود محروم شده اند. تمامي اين ها "کار" آمريکاست. اگر هم بطور مستقيم نباشد، نتيجه فعاليت هاي غيرمستقيم شان است.... استقلال چندان هم نعمت ارزاني نيست. البته، تلاش مي کنيم و تلاش خواهيم کرد که ضرر کم باشد. ما در طول تاريخ چند بار از آمريکايي ها ضربه خورده ايم. گرچه تلخ است، ما براي آن حاضريم.... ببينيد، توافق هسته اي با مشارکت کشورهاي برجسته دنيا و سازمان ملل امضاء شده است، اما رييس جمهوري جديد ( آمريکا) آمد و از اين توافق خارج شد. حال آنکه براي همه روشن است که اين قرارداد صرفا کاغذي نيست که روساي جمهوري امضاء کرده باشند، بلکه سندي است که ميان دولت ها امضاء شده است. دولت آمريکا صرفا عبارت از ترامپ نيست. "

سفير ايران در باکو درباره علت خشم ترامپ ضد ايران و خروجش از توافق هسته اي نيز گفت :

" راستش، بررسي ويژه اي در اين باره نداشته ايم. اما، فکر مي کنم لابي يهودي که به ترامپ خيلي نزديک است، در اين مساله تاثير زيادي دارد. زيرا، تحريم ايران مطابق با منافع آمريکايي ها نيست.... آژانس بين المللي انرژي اتمي رسما وفاداري ايران به توافق هسته اي را تاييد کرده است. اما، برغم آن ، بدون هيچ پايه و اساسي، ايران تحريم شده است. اين نشان مي دهد که نمي توان به آمريکايي ها اعتماد کرد. اکنون فرض کنيم که اين بار با ترامپ به تفاهم رسيديم و قرارداد جديدي امضاء کرديم. پس در آينده چه خواهد شد؟ آيا رييس جمهوري جديد به اين قرارداد وفادار خواهد ماند؟ اين هيچ تضميني ندارد. اين ها به قوانين بين المللي نيز اعتنايي ندارند. "

جهانگيرزاده در پاسخ به اين سوال که آيا تحريم ها تاثيري بر حمايت ايران از گروه هاي مقاومت در سوريه و يمن و لبنان خواهد داشت؟ ، گفت :

" طبيعي است که ما پس از اين تحريم ها درست بر روي دست نخواهيم گذاشت و نظاره گر نخواهيم بود. ما دقيق مي دانيم که هدف اصلي داعش در منطقه ، عراق و سوريه نبود، بلکه ايران بود. ما در اين فکر نيستيم که به کشورمان برگرديم و بنشينيم و منتظر اين باشيم که داعش کي به تهران خواهد رسيد. از طرف ديگر، کمک به انسان هاي تحت ظلم و ستم وظيفه ديني و انساني ماست. ما اين کار را براي منافع دولتي انجام نمي دهيم. ما چه منفعت و سودي مي توانيم از يمن داشته باشيم؟ ما صرفا مي خواهيم در آنجا به انسان ها کمک کنيم. در آنجا، انسان ها از گرسنگي مي ميرند، کمبود دارو وجود دارد و بيماري هاي مسري گسترش يافته است."

سفير ايران در باکو در پاسخ اين مصاحبه گفته است :

" امنيت و آرامش در منطقه براي ما خيلي مهم است. بخصوص در ( جمهوري ) آذربايجان. ( جمهوري) آذربايجان براي ما مهمتر از همسايه ، خويشاوند است. ثبات اينجا براي ما خيلي مهم است. روابط خوبي داريم و در ده ماه نخست امسال، بيش از يک ميليون نفر آذربايجاني به ايران سفر کرده اند. مناسبات گرمي با آذربايجاني ها در ايران وجود دارد. زيرا ، روابط نزديک خويشاوندي وجود دارد. اميدوارم که کشورهاي بيگانه بر اين مناسبات تاثير نخواهند گذاشت."

 

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/fa77510f3ebad61f7cf5d4ea3eb94bca.jpg
هم زمان با هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اعظم (س) و البته بدون هیچ گونه اشاره رسمی به این مناسبت ، الله شکور پاشازاده ، رییس "اداره مسلمانان قفقاز" که متولی
cache/resized/5fe79291104c87ac0166ae5a812a84a9.jpg
  خبرگزاری یوراسیا گزارش کرده است درحالی‌که که پنتاگون نسبت به کمک‌ها نظامی به کشورهای حاشیه دریای خزر منفعل است، آمریکا با جهشی دو‌برابری کمک نظامی خود را به
cache/resized/2c41e59742ad89e5ee0201353053f20a.jpg
پایگاه اینترنتی "مدرن" جمهوری باکو از کاهش مهاجرت زنان روسپی این کشور به دبی بر اثر افزایش سفر  گردشگران عرب به باکو خبر داد. به گزارش آذریها، سایت مدرن نوشت
cache/resized/a2917bb089e5d7e6d8233068fb96158a.jpg
به گزارش رسانه ها، روسای جمهوری فرانسه و فدراسیون روسیه در آخرین دیدار خود در پاریس پیرامون مناقشات منطقه ای در بالکان و ناگورنور- قراباغ به مذاکره پرداختند.
cache/resized/f74e0586be9b879a46faa126805b91ab.jpg
باکو شناورهای ساخت رژیم اسرائیل و مستشاران تسلیحاتی این رژیم را برای ساخت و استفاده از شناورهای متعلق به نیروی محافظت ساحلی مرزبانی دولتی در خزر مستقر کرده
cache/resized/639cc052e5b9299799dbba048b9bdf00.jpg
به گزارش وزارت دفاع جمهوری باکو، یک سرباز این ناحیه،حین تجسس و ورود غیرقانونی به حریم سرزمینی جمهوری قراباغ کوهستانی کشته شده است. این درجه دار جمهوری باکو در
cache/resized/c0d8b7195f9bf0f412583f524e61b3f8.jpg
به گزارش "ورزش سه"، زهرا نعمتی که فردا باید برای کسب مدال برنز رقابت های قهرمانی جهان تیراندازی با کمان معلولین در هلند تلاش کند، گویا پیشنهادی را از سوی
cache/resized/7156184b37e401decbb7ae74684c0871.jpg
نمایندگان سازمان نظامی "ناتو" با حضور در دریای خزر، ارزیابی اجرای معیارهای ناتو در واحدهای نیروی دریایی جمهوری باکو  در خزر را  تمرین  کردند . به گزارش پایگاه
cache/resized/bc0754eead09946cec6412aae33a42e8.jpg
یئودا آبراموف عضو شورای سیاست گذاری حزب حاکم جمهوری باکو در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم روابط حسنه دولت باکو با رژیم اسراییل هنوز این کشور سفارت خانه ندارد؟
cache/resized/f5531f484448d9f3a9e5f61ac51e20a5.jpg
وزیر امور خارجه ارمنستان از اسراییل خواست به جمهوری باکو سلاح نفروشد. به گزارش پایگاه اینترنتی " آخار" سهراب مناتساکانیان در گفتگو با شبکه " کان نیوز" گفت : "
cache/resized/ca0cda489279ce1bab0723d51f8756d5.jpg
به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، گروهی از رسانه های مهم اسرائیل طی سفری به باکو، به بررسی مناسبات دو کشور پرداختند. به گزارش آذرتاج (خبرگزاری رسمی)، هیات
cache/resized/7270ed6a873b85592a9ae1bd4ddc3339.jpg
روزنامه ینی مساوات طی مطلبی بر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اتهاماتی علیه این نیروی نظامی مطرح کرد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذریها» نشریه ینی