اظهارات کنگرسمن حامی پان‌ترکیسم مبنی بر لزوم استفاده امریکا از داعش علیه ایران

۲ مرداد, ۱۳۹۶
اظهارات کنگرسمن حامی پان‌ترکیسم مبنی بر لزوم استفاده امریکا از داعش علیه ایران

 

دینا روراباکر نماینده جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیا در جریان یک جلسه استماع درباره حزب الله لبنان با اشاره به حملات روز چهارشنبه در مرکز تهران، رو به حاضران در جلسه کرد و گفت: “شاید این فکر بدی نباشه که آمریکا از سنی‌هایی که به حزب الله و شیعه‌های دشمن ما حمله می‌کنند، حمایت کنه، این فکر خوبی نیست؟

یکی از کارشناسان حاضر در جلسه  به او پاسخ داد: “این حملات از سوی داعش صورت گرفته و ما نباید به هیچ وجه از آن حمایت کنیم و باید آن را محکوم می‌کنیم.”

آقای روراباکر هم با ذکر مثالی می‌گوید: “مثلا می‌دانستیم که جوزف استالین که آدم بدی بود و هرگز نباید با او همکاری می‌کردیم، اما با وجود اذعان به بد بودنش برای از پای درآوردن هیتلر… شاید بد فکری نباشه که اجازه دهیم گروه‌های رادیکال اسلامی به جان هم بیافتند.”

در پاسخ به این اظهار نظر هم یکی دیگر از کارشناسان حاضر در جلسه می‌گوید: “این یعنی حمایت از داعش. ما باید داعش را نابود کنیم.”   (منبع: بی بی سی)

روراباکر در تاریخ ۲۶ ژولای ۲۰۱۲ نامه‌ای به هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نوشت و از او درخواست کرد نسبت به تجزیه ایران، و الحاق استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به جمهوری آذربایجان، اقدام کند. وی همچنین در این نامه نوشت که، عاقلانه‌است که دولت ایالات متحده آمریکا دو کشور جمهوری آذربایجان و اسرائیل را به گسترش همکاری‌های نظامی تشویق کند.

روراباکر نقش آفرینی در روند  تجزیه یوگسلاوی سابق را در کارنامه خود دارد. لابی های آلبانیایی تبار ارتباطات زیادی با وی داشته اند همچنین رورباکر در پروسه استقلال بوسنی هرزه گویین و شناسایی آن به عنوان یک دولت مستقل و نیز پروژه تجزیه اکراین نقش آفرینی کرده است.

به نظر می رسد وی در خصوص ناامن کردن مناطق جهان از طریق بی ثبات سازی قومی تجربه زیادی دارد. پس از اظهارات وی مبنی بر تجزیه آذربایجان از ایران، تحرکات معناداری در بخش هایی از «صدای امریکا» صورت گرفت و بخش آذری سایت و تلویزیون صدای امریکا، به صورت گسترده به مسائل آذربایجان ایران روی آورده و با استخدام فعالان قومی آذری و انتقال آنها به امریکا از این ظرفیت علیه ایران بهره برد. هم اکنون در سایت صدای امریکا یک بخش ویژه به نام «آذربایجان ایران» فعال است که روزانه اخبار و گزارش های تحریک برانگیری را علیه جمهوری اسلامی انجام و مصاحبه هایی را با فعالان قومی داخل کشور از جمله افشار سلیمانی (سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از 1376 تا 1380) ترتیب می دهد.

 

روراباکر به همراه چند تن از عناصر تجزیه طلب