تازه ها
تازه ها

تازه ها (153)رهبر انقلاب در سخنرانی و دیدار 19 دیماه1395

 آن که ایران را دوست دارد، باید بداند حمله‌ی به ایمانِ اسلامیِ جوانان، یک خیانت به ایران است. بعضی‌ها هستند که ایران را دوست دارند، کشور را دوست دارند، [امّا] خیلی پایبندی و دلبندی به دین و شریعت و مانند این چیزها ندارند؛ آنها هم باید بدانند که اگر واقعاً ایران را دوست دارند، اگر حقیقتاً خائن نیستند و دشمن در لباس دوست نیستند، نباید دین را -دین جوانان را، ایمان جوانان را- تضعیف کنند. آن که ایمان جوانان را تضعیف میکند، دارد به کشور خیانت میکند؛ نه‌فقط به دین. این عوامل اقتدار کشور و ملّت باید از سوی همه‌ی این اقشار تقویت بشود، حفظ بشود، دنبال بشود.

 


http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=35367

در پی اعتراضات مردم و افکار عمومی، بانک ملل (عسگریه) به تبلیغات تلویزیونی بانک ملل این موسسه مالی تبلیغاتی تلویزیونی خود را اصلاح کرد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، پخش این تیزر تبلیغاتی از صداوسیما اعتراضات زیادی را از سوی اقوام و شهروندان کشور در پی داشت.

به گزارش آذریها در سری جدید تبلیغات بر روی مفاهیم مقدسی چون «میهن» تاکید شده است.محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به اظهارات نماینده مجلس جمهوری آذربایجان مبنی بر اینکه اگر ایران باردیگر نسبت به روابط ما با رژیم صهیونیستی واکنش نشان دهد، 5 استان آذری زبان این کشور را متشنج خواهیم کرد، گفت: مردم آذری زبان ایران همواره در طول تاریخ با عملکرد خود نشان داده‌اند منادی وحدت ملی بوده‌اند و وحدت ملی همیشه جزو اصول جدایی‌ناپذیر آذری‌زبانان ایران بوده و هست.

وی افزود: کشورهایی که به دنبال هم‌پیمانی با رژیم صهیونیستی هستند تا از این طریق قدرت خود را تثبیت کنند باید این نکته را متوجه شوند منشأ اصلی اختلافات منطقه، رژیم صهیونیستی است و همین مسئله باعث شده امروز منطقه خاورمیانه در آتش افراطی‌گری‌هایی که شاهد آن هستیم بسوزد.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ کشور آذربایجان اگر خیلی توانمند است، مشکل منطقه قره‌باغ را حل کند، چرا نتوانستند یک وجب از خاک کشور خود را از دست اشغالگران خارج کنند.

سعیدی در پایان خاطرنشان کرد: ما به‌خاطر مصالح منطقه‌ای و بین‌المللی خیلی از مسائل را مطرح نمی‌کنیم، اما مقامات کشور آذربایجان باید بدانند زمانی جزو کشور ایران بوده‌اند و به دلیل خیانت افرادی همچون نماینده مجلس این کشور بود ما امروز شاهد جدایی کشور آذربایجان از پیکره ایران هستیم.انشار کتابی به قلم فردی که عمری را در فعالیتهای کمونیستی گذرانده و در کتاب خود به شعائر دینی اهانت ورزیده است ، واکنش های متعددی را برانگیخته است.
نویسنده که عضو یکی از سازمانهای وابسته به شوروی بوده است ، در کتاب خود به صراحت به عزاداران حسینی اهانت کرده و آنها را به عنوان « سلاخ و دلال و آدمهای بیکار» معرفی کرده است!
نویسنده کتاب قبلا کمونیست بوده و مانند بسیاری از کمونیستهای وابسته به شوروی ، بعد از فروپاشی کمونیسم به یک قومگرای پان ترکیست تبدیل شده است و در عین حال با برخی مراکز از جمله حوزه هنری ارومیه هم همکاری
دارد!
برگزاری مراسم رونمایی برای کتاب ضد دینی و ضد انقلابی نویسنده مورد اشاره در نهاد کتابخانه های عمومی ارومیه نیز اقدامی است که  بسیار قابل تامل است . اما فراتر از همه این سؤال باید پاسخ داده شود که ؛ کدام دستگاه و چه کسی به کتاب ضد دینی و ضد انقلابی اجازه نشر داده است ؟
گفتنی است چندی پیش نیز کتابی با عنوان تاریخ نود ساله در تبریز منتشر شده بود که مشحون از اهانت به اسلام و روحانیت و تحریف تاریخ آذربایجان بود.این کتاب نیز با مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجانشرقی منتشر شده بود!
منبع؛ روزنامه آذربایجان

وزیر توسعه اقتصادی ارمنستان گفت: قدم هایی برای ایجاد یک منطقه تجارت آزاد در مرز بین ایران و ارمنستان برداشته شده است. طرح مفهومی این منطقه اقتصادی آماده شده و بین دو کشور به بحث گذاشته شده است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری آرمن پرس، سورن کارایان، وزیرتوسعه اقتصادی و سرمایه گذاری ارمنستان گفت: «ما در حال مذاکرات با سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران هستیم تا گواهی های استاندارد صادر شده برای محصولات تولیدی در ارمنستان در ایران به رسمیت شناخته شود و  نمایندگی ها یا شعبه های نهادهای ارزیابی سازگاری محصولات غذایی و غیرغذایی ایران در ارمنستان ایجاد گردد. این به محصولات تولید ارمنستان اجازه می دهد تا پس از کسب گواهی تبعیت از استانداردها در ارمنستان بدون هیچ گونه مانعی وارد بازار ایران شود.»

دولت ارمنستان انتظار دارد مقامات ایرانی در سه ماهه نخست سال 2017 به ارمنستان سفر کنند و توافقات مربوطه به منظور برداشتن این قدم ها به امضا برسد.

در عین حال قدم هایی برای ایجاد یک منطقه تجارت آزاد در مرز بین ایران و ارمنستان برداشته شده است. وزیر توسعه اقتصادی ارمنستان گفت، طرح مفهومی این منطقه اقتصادی آماده شده و بین دو کشور به بحث گذاشته شده است. «انتظار می رود که ما شاهد ایجاد این منطقه آزاد تجاری در ماه آوریل باشیم. این منطقه فرصت های گسترده ای را برای جذب سرمایه به پروژه های جدید ایجاد خواهد کرد و حجم مبادلات دو کشور را افزایش خواهد داد.»

وی به یک گام مهم دیگر به منظور دسترسی به بازار ایران اشاره کرد و گفت: «مذاکراتی در مورد جایگزینی هزینه های گزاف دریافتی بابت بیمه خودروهای مسافری در حال انجام است که بر اساس آن مقدار پرداخت ها حدود 3 برابر کمتر شده است. این اقدام فرصت های قابل توجهی را برای آشنایی بیشتر تجار ما با بازار ایران فراهم خواهد کرد و فرصت هایی برای گسترش همکاری ها به وجود خواهد آورد.»

 

شنبه, 04 دی 1395 ساعت 17:12

زادروز رودکی پدر شعر فارسی

نوشته شده توسط

زادروز رودکی پدر شعر فارسی

 

✍ابوعبدالله جعفر بن محمد، معروف به رودکی و مشهور به سلطان شاعران، استاد شاعران و آدم‌الشعراء در قريه بَنُج، از توابع رودك در سمرقند متولد شد. رودکی شاعر دربار سامانيان و مدح ‌کننده امیر  نصر بن احمد سامانى  بود. اما در سال‌های پایانی عمرش مورد بی مهری امرای سامانی قرار گرفت، از این رو  به زادگاهش بازگشت. هزار سال پس از مرگ رودکی، صدرالدین عینی،  گور وی را چنان که در تمامی تذکره‌ها آمده در یک گورستان قدیمی در بنجرود شناسایی کرد. در سال ۱۹۶۵ میلادی، گروهی باستان‌شناس روسی به رهبری گراسیموف- پیکرتراش نامی روس - با  تحقیقاتی که بر پیکر وی انجام دادند ثابت کردند علت نابینایی وی آتش یا زغال گداخته‌ای بوده که بر سرش ریخته شده بوده است و شکستگی‌های متعدد در ستون مهره‌ها و دنده‌های وی نشان از شکنجه شدنش پیش از مرگ داشته است . 

رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند، زیرا پیش از وی کسی «دیوان شعر» نداشته ‌است . رودکی شعر فارسی را از پیروی از شعر عربی جدا کرد و اوزان و قوالب جدید فارسی برای آن به وجود آورد و با ترجمه منظومه‌های مختلف و سرایش اشعار حکیمانه و تعلیمی و نیز تغزلات و مدیحه راه را برای پیشرفت شعر فارسی گشود. 

بی شک معروفترین شعر و سروده  رودکی که در ادب فارسی سخت نیکو افتاده است همان غزلی است که در بازگرداندن امیرنصر سامانی به بخارا سروده است. با مطلع «بوی جوی مولیان آید همی / یاد یار مهربان آید همی» رودکی در شعر و اندیشه حافظ نیز کاملا تاثیر‌گذار بوده و جدای از تضمین حافظ از شعر رودکی، سبک شاعری و اندیشه‌های شاعرانه رودکی نیز در شعر حافظ به وفور دیده می‌شود.

شمس قیس رازی در کتاب خود «المعجم فی معاییر اشعار عجم» رودکی را  مبتکر و آفریننده دوبیتی دانسته است.  ریچارد فرای، محقق معاصر، عقیده دارد که رودکی در تغییر خط ،از خط پهلوی به خط فارسی نیز نقش داشته ‌است. رودکی چنان‌که در تذکره‌ها آمده  چنگ‌ می‌نواخته ‌ و چیرگی او در شعر و موسیقی به اندازه‌ای در ابونصر سامانی تأثیر‌گذار بوده که  پس از شنیدن شعر «بوی جوی مولیان» بدون کفش، هرات را به مقصد بخارا ترک کرده است . رودکی و ابوالفضل بلعمی به یکدیگر علاقه بسیار داشته‌اند، چنان که ابوالفضل بلعمی گفته ‌است «در عرب و عجم، رودکی را نظیری نیست». 

از آثار وی می‌توان به   «ديوان» اشعار، «كليله و دمنه» منظوم و «سندبادنامه» اشاره کرد. از مجموع اشعار رودكى كه بالغ  بر صد هزار بيت بوده است، امروزه بيش از هزار و اندى بيت در دست نيست. شیخ بهایی در کتاب «کشکول» خود می‌نویسد: «منظومه کلیله و دمنه رودکی مشتمل بر دوازده هزار بیت بوده ‌است.

رودکی به عنوان پدر شعر کلاسیک فارسی، در جهان از جایگاه ویژه‌ای  برخوردار است. از این رو همواره آیین‌های پاسداشت مختلفی برای این شاعر پارسی زبان در کشورهای مختلفی برگزار می‌شود. دولت جمهوری تاجیکستان به مناسبت هزار و یکصدمین سالگرد تولد وی در 1955م   همایش بزرگی برگزار کرد. سازمان ملل متحد در ۲۰۰۸ م هم همایشی درمورد رودکی برگزار کرد. در این همایش، بان کی مون - دبیرکل سازمان ملل متحد-  درباره شاعری رودکی گفت: «اشعار رودکی می‌تواند مبنای اتحاد جهانی قرار بگیرد، چرا که رودکی شاعر خوبی‌ها و عدالت بود». از میان بزرگترین رودکی‌پژوهان معاصر می‌توان به براگینسکی، سیمنوف، صدرالدین عینی،محمد شکوروف و ریچارد فرای اشاره کرد. 

برگرفته از وبسایت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با کمی تصرف و تلخیص

 

بدنبال اعلام خبر تشکیل فراکسون آذر زبانها در مجلس بسیج دانشجویی با تحلیل این تصمیم طی نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس نسبت به این موضوع هشدار داد.
 
متن کامل نامه به این شرح است.
 
بسمه تعالی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی

سلام علیکم؛

همان طور که مستحضرید جریان تاسف باری با پیش قدمی آقای دکتر پزشکیان در تشکیل فراکسیون آذری زبانها، و سپس با اظهارات پوپولیستی سخنگوی دولت، آقای دکتر نوبخت، در دفاع از تشکیل فراکسیون های مشابه برای سایر قومیتها در مجلس راه افتاده است.
 
وقوع این جریان سوالات متعدی برای دانشجویان ایجاد کرده است که خواستار پاسخگویی شما به این سوالات هستیم:
 

    احتمال قریب به یقین تشکیل فراکسیون آذری زبانها به همینجا ختم نخواهد شد و نمایندگان مناطق مختلف کشور هر کدام احساس خواهند کرد که اگر دیر بحنبد از قافله عقب مانده و مورد شماتت مردم حوزه نمایندگی خود قرار خواند گرفت. شاهدمثال این مسئله ابراز تمایل برخی نمایندگان به تشکیل فراکسیون کردزبانهاست. سوال اینکه چطور تعدادی از نمایندگان این ملت به خود اجازه داده اند قبل از طرح بحث کلی پیرامون خوب یا بد بودن تشکیل این چنین فراکسیون هایی، دست به تشکیل فراکسیون آذری زبانها بزنند؟ آیا این افراد نسبت به جریان و مسابقه ای که راه خواهد افتاد احساس مسئولیت نمی کردند؟
    

    تشکیل فراکسیون های قومیتی در مجلس فقط در صورتی معقول است که قدم اول از یک پازل و طرح کلی تر با هدف فدارالی کردن سیستم سیاسی واقتصادی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران باشد. نبود یک طرح کلیتر به معنی رها بودن عواقب و آینده این اتفاقات است.  سوال ما این است که آیا هیچ گونه پژوهش، طرح و یا مطالعه ای در این حوزه انجام شده که امروز شاهد مسابقه برای ایجاد چنین فراکسیون هایی باشیم؟ آیا بناست کشور به سمت سیستم فدرالی حرکت کند؟ اگر پاسخ منفی است، نمایندگان مجلس باید بدانند که این چنین اقداماتی صرفا موجب تنزل جایگاه مجلس در سیستم تصمیم گیری کشور میشود، چرا که نخبگان جامعه اقدامات ایشان را بی برنامه، از روی هوا و هوس و منافع شخصی یا منطقه ای فهم خواهند کرد.

     همانطور که مستحضرید تعداد زیادی از اساتید و محققان تاریخ دان ایرانی، طی نامه ای به شما، خواستار توقف این روند شده و نسبت به "صدماتی که اجرایی شدن این ایده به اساس وحدت ملی کشور می‎تواند بزند و امکان بروز خطر تضعیف همگرایی ملی و ایجاد حس واگرایی مابین اقوام و هویت‎های قومی ایرانی" هشدار دادند. این تنها یکی از تالی فاسد های اقدامی است که بعضی نمایندگان بدون هرگونه توجیه منطقی و پژوهش معمول در این قبیل اقدامات، دست به انجام آن زده اند.


    همانطور که مستحضرید یکی از ایرادات اصلی قوه مقننه، که جایگاه آن را از راس امور به ذیل و زیر دست نهادهای اجرایی کشانده است، وجود نگاه محلی و عدم نگاه کلان ملی در نمایندگان برخی حوزه ها میباشد. این نمایندگان به جای اینکه به منافع ملی بیاندیشند، غالبا به دنبال آوردن پروژه های سطحی و بدون توجیه اقتصادی به منطقه خود به منظور جلب نظر مردم و رای آوری در دوره های بعدی انتخابات مجلس اند. نهاد های اجرایی نیز از این ویژگی استفاده کرده و با برخی نمایندگان مجلس وارد لابی و تعاملات فسادآمیز میشوند. بدیهی است که تشکیل فراکسیون های قومیتی نه تنها فایده ای نداشته، بلکه قطعا باعث رشد فزاینده این فضای غیر اسلامی وغیرملی در مجلس خواهد شد.

    این قبیل اقدامات باعث انحراف توجه نمایندگان مجلس از پاسخگویی به مشکلات واقعی مردم به سمت پاسخگویی به مطالبات جریانات کاذب و پوچی خواهد شد که برخی نخبگان روشنفکرنمای قومیتی و بعضا خارج نشین بر آن دامن میزنند. حتی اگر عرق محلی نمایندگان موجب این چنین اقداماتی شده باشد، سوال اینجاست که آیا مسئله اول مردم شریف آذری زبان، قبیله گرایی های این چنینی است؟ مردم شریف آذری زبان و کرد و بلوچ و لر و فارس و سایر اقوام ایرانی مشکلات دیگری دارند و هوشمندانه این اقدامات تهی از معنای نمانیدگان خود را را رصد می کنند.
 
در انتها آنچه فارغ از اصل این اقدامات برای ما سوال برانگیز است، عملکرد ضعیف هیات رییسه مجلس میباشد. ناتوانی در کنترل یا غفلت از هدایت اینچنین مسائلی در هیات رییسه مجلس باعث آشفتگی خواهد شد.
 
بنابراین مستدعی است با موضع گیری سریع و قاطع در برابر این اقدامات از راه افتادن مسابقه قومیت گرایی در کشور جلوگیری کرده و با نمایندگانی که پیشقدم این حرکت شده اند به شدت برخورد نمایید.
 
دانشجویان بسیجی منتظر اقدامات عاجل شما هستند.✍ژاله آموزگار در خانواده‌ای اهل علم در خوی متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را  در زادگاهش به پایان رساند و در 1335 از دبیرستان «ایراندخت» فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به تبریز آمد و در دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز به تحصیل پرداخت و در 1338 با رتبه اول فارغ‌التحصیل شد . در فاصله سالهای 1338-1342 در مدارس تهران، نیشابور و کاشمر به تدریس پرداخت. در 1342 با استفاده از بورس تحصیلی به فرانسه رفت و  در رشته فرهنگ و زبان‌های باستانی در دانشگاه سوربن مشغول تحصیل شد. او در آنجا از محضر استادان بنامی چون پروفسور پی یر دو  مناش، اوبن، لازار و امیل بنونیست  بهره برد و به مطالعه و تحقیق پرداخت و سرانجام در 1346 با گذراندن رساله خود با عنوان « ادبیات زرتشتی » موفق به اخذ مدرک دکترا شد. او در 1348  به وطن بازگشت و  در بنیاد فرهنگ ایران مشغول به کار شد و کار پژوهش بر روی دینکرد پنج - از متون پهلوی - را آغاز کرد.
دکترآموزگار از  1349هـ .ش در گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به کار پرداخت و کار پژوهش بر روی تاریخ ایران قبل از اسلام به ویژه حوزه اساطیر و زبان‌های باستانی را همراه با زنده‌یاد دکتر احمد تفضلی به طور جدی دنبال کرد که تاکنون نیز ادامه دارد.
از این استاد برجسته آثار متعددی اعم از ترجمه و تألیف باقی مانده که از آن جمله می‌توان به «اسطوره زندگی زردشت»  با همکاری احمد تفضلی، «زبان پهلوی، ادبیات و دستور آن»  با همکاری احمد تفضلی، «تاریخ اساطیری ایران» و ترجمه کتاب‌های  «ایران باستان » تألیف ماریان موله، «نمونه‌های نخستین انسان و نخستین شهریار در تاریخ افسانه‌ای ایرانیان» تأليف آرتور کریستن‌سن با همكاري احمد تفضلی که در 1368هـ . ش برنده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد، «شناخت اساطیر ایران» تأليف جان هینلز با همكاري احمد تفضلی، «ارداویراف نامه: حرف نویسی، آوانویسی، ترجمه متن پهلوی، واژه‌نامه» تألیف فیلیپ ژینیو و مقالات متعددی در مجلات «سخن»، «دانشکده ادبیات دانشگاه تهران»، «آینده»، «آدینه»، «کلک»، «زبانشناسی»، «نامه پارسی»، «بخارا»، «نامه فرهنگستان» ،«نامه ایران باستان» و دانشنامه جهان اسلام  اشاره کرد.

✳️برگرفته از وبسایت انجمن آثار و مفاخر ایرانی با  تصرف و تلخیص

 عالیم قاسم اف استاد موسیقی آذربایجان که از سوی محافل بین المللی به عنوان نابغه هنری شرق لقب گرفته است در پیامی درگذشت سلیم موذن زاده را تسلیت گفت.

در متن پیام قاسیم اف که در فضای مجازی منتشر شده و توسط ایسکانیوز ترجمه شده آمده است:

دوست عزیز و محترمم

ودود موذن
با تاسف بسیار یکی از صداهای ارزشمند و باشکوه عصر ما، نغمه کار بزرگ دنیای اسلام، کسی که با صدایش دنیا را حیران کرده بود درگذشت. خبر تلخ و سنگین وفات جناب استاد سلیم موذن زاده مرا ناراحت کرد.

برای این خبر تلخ به همه دنیای اسلام، ایران عزیز و اردبیلی های با محبت و به خصوص خانواده محترم تسلیت گفته و آرزوی سلامتی دارم.
قبرش نورانی باشد و خدا رحمتش کند
با حرمت و احترام فراوان
عالیم قاسم اف

 
 


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: تروریست‌ها و افراطیون ابزار دست امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها بوده و مورد حمایت آنها هستند. به گزارش ایرنا، علی اکبر ولایتی دیروز در دیدار هیأتی از نمایندگان مجلس تونس با بیان این مطلب افزود: هدف تروریسم و مستکبران تضعیف و تجزیه کشورهای اسلامی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: ایران برای کشور تونس به عنوان یک کشور اسلامی پیشرفته اهمیت زیادی قائل است و‌ صمیمیت‌ میان موافقان و مخالفان حاکمیت تونس باعث خوشحالی است و این مسأله نشان دهنده پیشرفت مردم تونس است که ما از این پیشرفت مردم مطلع هستیم.

ولایتی در ادامه افزود: آنچه مورد نظر امریکا و کشورهای غربی است، تجزیه سوریه به چهار بخش است که این مسأله در عراق نیز وجود دارد تا این کشور را به سه قسمت و یمن را نیز حداقل به دو بخش تقسیم کنند. ولایتی در ادامه افزود: تجزیه کشورهای اسلامی عوارض و نتیجه‌های خطرناکی خواهد داشت. نتیجه اول این است که تجزیه کشورها باعث تضعیف و عدم ایستادگی آنها مقابل استکبار است و نتیجه دوم جنگ و درگیری میان کشورهای تجزیه شده است که تا مدت‌ها این درگیری‌ها به درازا خواهد کشید و هدف سوم امریکا و صهیونیست‌ها از تجزیه کشورهای اسلامی خودمشغولی این کشورها و وارد شدن به جنگ‌ها و منازعات است. «مبارکه البراهمی»، نماینده مجلس تونس نیز در این دیدار با اشاره به حضور این هیأت در ایران اظهار داشت: افتخار می‌کنیم که اکنون در ایران حضور داریم و در میان ما نمایندگان مجلس و احزاب مختلف حضور دارند که برخی از آنها موافق و برخی نیز مخالف دولت مستقر تونس هستند. نماینده مجلس تونس افزود: در سفر گذشته به ایران شاهد پیشرفت چشمگیر عمرانی اقتصادی بودیم و جمهوری اسلامی ایران دستاوردهای بسیار بزرگی پس از انقلاب کسب کرده و با وجود جنگ و مشکلات داخلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی کماکان پیشرفت قابل توجهی داشته است.

سند هفته

تحلیل راهبردی

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/ca5ee4c7629c305bebbc90698df8c346.jpg
      خبرگزاري «آپا» جمهوري باکو گزارش داد : « مجمع اقتصادي و استراتژي (جمهوري) باکو و شوراي همکاري خليج (فارس) در باکو برگزار خواهد شد.» به گزارش خبرگزاري
cache/resized/a9ad554941a840015252466b26caeb13.jpg
درپي پخش سريال ايراني حضرت يوسف (ع) در جمهوري باکو، از سال 2011 تا  سال 2017 ، اکثر کودکان در اين کشور ، يوسف نامگذاري شده اند و پس از آن، براي بيشترين نوزادان
cache/resized/88f099cc3085e8a0904d91c177e1a016.jpg
فاضل مصطفی، نمایند مجلس جمهوری باکو در صفحه شبکه اجتماعی خود مطالبی را بیان نموده است که بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشته است.فاضل مصطفی اظهار داشته است،
cache/resized/a21f301741a06bf8048ebe7eb9b01897.jpg
بوريس دژِرِليوِسکي ، تحليلگر «مرکز آزادي سياسي» روسيه و کارشناس مسايل نظامي نوشت در جمهوري باکو يک هزار جاسوس آمريکا حضور دارند و شعله ور شدن آتش درگيري نظامي
cache/resized/c585136177479b49dc52427c29f54b53.jpg
الدار نمازوف، دستيار پيشين رييس جمهوري باکو تاکيد کرد تلاش براي ايجاد اين تصور که«مناقشه قره باغ، نزاع ميان مسلمانان و مسيحيان است»، اشتباه بزرگي است. به گزارش
cache/resized/c62dd09fddb29ff628c07a0b663e119b.jpg
خبرگزاري رسمي آذرتاج جمهوري باکو به نقل از سخنگوي وزارت خارجه اين کشور خبر داد: « فعلا مساله پيوستن به ائتلاف نظامي اسلامي (ائتلاف تحت فرماندهي عربستان سعودي)
cache/resized/cf1d57f3b6241a2aea78141c36cebf78.jpg
«مرکز بگين-سادات» رژيم صهيونيستي ادعا کرد تا زمان فروپاشي شوروي، هشتصد هزار نفر يهودي در جمهوري باکو زندگي مي کردند!به گزارش آذریها به نقل خبرگزاري ترند،
cache/resized/42e99ebab9dbad1a09bd4d7e011cc594.jpg
زرتشت عليزاده، تحليلگر سياسي سرشناس در  باکو، از مطرح شدن تهديدات غيرمعقول برخي نمايندگان مجلس این کشور عليه ايران ابراز تعجب کرد. پايگاه اينترنتي «24 ساعت»
cache/resized/b8d079253ecbcb2071ae7254fced79d0.jpg
قدرت حسنقلی اف نماینده مجلس جمهوری باکو در نشست این مجلس ایران را به علت برخی انتقادات از سفر نخست وزیر اسرائیل به باکو به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد و
cache/resized/20fb0b074254ade2b56a9e329603e277.jpg
سردار دهقان، وزیر دفاع  در گفتگو با شبکه تلویزیونی روسیه‌الیوم گفت:   سال گذشته هواپيمای بدون سرنشين رژيم صهيونيستی از (به اصطلاح) جمهوری آذربايجان، داخل خاک