رجب صفروف در شبکه افق : گسترش فوق العاده روابط باکو با اسراییل غیرطبیعی است

۲۵ آذر, ۱۳۹۸
رجب صفروف در شبکه افق : گسترش فوق العاده روابط باکو با اسراییل غیرطبیعی است

رجب صفروف، کارشناس مسایل سیاسی روسیه در گفتگو با برنامه تحلیلی “عصر” شبکه تلویزیونی افق گفت : « گسترش فوق العاده روابط اسراییل با جمهوری آذربایجان با توجه به اینکه اسراییل به عنوان نماینده و مامور آمریکا در منطقه عمل می کند، غیرعادی و غیرمنطقی است.»

رجب صفروف در گفتگو با نادر طالب زاده، مجری برنامه تحلیلی “عصر” شبکه تلویزیونی ” افق” گفت : « روابط اسراییل با جمهوری آذربایجان در چهار مسیر “سیاسی و ژئوپلیتیک” ، ” اقتصادی و بازرگانی” ، ” نظامی و فناوری” و ” فرهنگی و شهروندی و هنری” گسترش یافته است.

 اسراییل پس از فروپاشی شوروی، پیشدستی کرد و با سفارش و دستور آمریکا، خود را هرچه زودتر و سریع تر از ایران و علی الخصوص روسیه به جمهوری آذربایجان رساند. اسراییل در این دوره،  فاصله گرفتن جمهوری های شوروی سابق و بخصوص منطقه قفقاز از روسیه را هدف اول خود قرار داد و آمریکا برای اینکه حساسیت روسیه را برانگیخته نکند، برای پیشبرد سیاست های خود در قفقاز، اسراییل را مامور اجرای برنامه های آمریکایی در منطقه کرد. »

رجب صفروف تاکید کرد: «حجم گردش تجاری اسراییل با جمهوری آذربایجان بطور کاملا غیرمنطقی و غیرعادی افزایش یافته و به بیش از پنج میلیارد دلار در سال رسیده است. حال آنکه حجم گردش تجاری جمهوری آذربایجان با روسیه که در مجاورت آن قرار دارد و روابط گسترده فرهنگی و اقتصادی با هم دارند، کمتر از سه میلیارد دلار در سال است. چه نیاز و چه زمینه ای برای گسترش این حجم از روابط گسترده جمهوری آذربایجان با اسراییل وجود دارد؟  اولین کاری که آنها کردند این بود که تمام ساختار مخابراتی و نظامی و اقتصادی جمهوری آذربایجان را با تفکر ذهنی و فکر آمریکایی و اسراییل برقرار کنند و میلیاردها دلار نیز برای آن هزینه کردند. حتی در سال 2010 تولید پهپادهای اسراییل را در جمهوری آذربایجان آغاز کردند. »

رجب صفروف افزود : « تمامی این ها برای این بود که جمهوری آذربایجان از روسیه فاصله بگیرد و همچنین هر لحظه که اراده کنند برای تاثیرگذاری بر ایران از جمهوری آذربایجان استفاده کنند. در حوزه دریای خزر هم تلاش و برنامه ریزی کردند که تا کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء نشده، به بهانه تامین امنیت طرح های اقتصادی و انرژی خود در آنجا حضور یابند. طبیعی است که جمهوری آذربایجان نیز به همکاری های بین المللی نیاز داشت. اما، روسیه نگران آن بود که آمریکا و غرب با پرچم اسراییل وارد خزر شوند که خوشبختانه در سال گذشته کنوانسیون رژیم حقوقی خزر امضاء و این برنامه کشورهای غربی خنثی شد و دیگر کسی نمی تواند وارد آنجا بشود. »

رجب صفروف گفت : « مدت زیادی روسیه نگران این بود که خاک جمهوری آذربایجان می تواند برای خشونتی جدید و برنامه های غیرامنیتی آمریکا استفاده شود و حتی در مطبوعات روسیه مقاله های زیادی در این باره منتشر شد که اسراییل در حال ایجاد فرودگاه برای خود در جمهوری آذربایجان است. هرچند که جمهوری آذربایجان اعلام می کرد که چنین برنامه ای ندارد. اما، چقدر منطقی است کشوری که با روسیه هم مرز است و روابط خیلی گسترده اقتصادی و فرهنگی با آن دارد و همچنین با ایران هم مرز است و پیوندهای تاریخی و فرهنگی و زبانی و مذهبی با آن دارد، تا این حد به اسراییل نزدیک شود؟ ما در روسیه ، اسراییل را یک شعبه آمریکا می دانیم. یعنی هرکاری اسراییل انجام می دهد یا با آمریکا هماهنگ شده است یا برنامه ای آمریکایی است که با چهره و صدای اسراییل پیاده می شود.  بنابراین اسراییل کجا و آذربایجان کجا؟ مطمئنا در اینجا، موضوع ژئوپلتیکی و امنیت منطقه حرف اول را می زند که اسراییل بازیگر اول در جمهوری آذربایجان شده است و این مساله تا همین اواخر موجب نگرانی روسیه بوده است.»

رجب صفروف افزود : « برای ایران هم به عنوان کشور هم زبان و هم مرز و هم فرهنگ و هم مذهب،  نزدیکی جمهوری آذربایجان به اسراییل خیلی غیرمنطقی است. بخاطر اجازه جمهوری آذربایجان به اسراییل ، آمریکا برای چیدن برنامه های نظامی خود در آنجا امکان یافته و موجب نگرانی ایران شده است. دلایلی را هم که از آن طرف مطرح می شود مبنی بر اینکه گویا جمهوری آذربایجان از ایران بخاطر همکاری گسترده با ارمنستان ناراضی است، نمی توان جدی گرفت. در اصل، ایران حق دارد که از جمهوری آذربایجان ناراضی باشد و شکایت کند. زیرا، جمهوری آذربایجان در کنار در ورودی ایران شرایطی را فرهم کرده است که غرب نیروهای خیلی بزرگ و تهدید آمیزی را وارد می کند و هیچ کس هم جلوی آن را نمی گیرد. »

صفروف گفت : « ایران در جریان درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم که این کشور میان جمهوری آذربایجان و روسیه مانده بود و امکان هیچ گونه دفاع از خود و استقلالش را نداشت، نقش بسیار سازنده ای ایفاء کرد. از اول مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، اسراییل فضا را خیلی خراب می‌کرد وهنوز هم این نقش را بازی می کند. در سال 2010 که شیمون پرز ، رییس جمهوری اسراییل به باکو سفر کرد و مطالبی درباره موافقت جمهوری آذربایجان با استقرار پایگاه اسراییل در جمهوری آذربایجان منتشر شد، این موضوع روسیه را به شدت نگران کرده بود. زیرا، جمهوری آذربایجان یکی از شرکای استراتژیک روسیه است و غرب سعی دارد از منابع غنی انرژی جمهوری آذربایجان به دلخواه خود استفاده کند  و پیوندهای این کشور با روسیه را از بین ببرد. این قدر گسترش روابط کشور کوچکی مثل جمهوری آذربایجان با اسراییل اصلا منطقی و طبیعی نیست. مشخص است که اهداف و برنامه های ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک را اجرا می کنند. جمهوری آذربایجان نقطه ای است که می توان از آن هم برای موضوعات مهم ژئوپلیتیکی منطقه استفاده کرد و هم خدای نکرده برای رویارویی با روسیه از آنجا استفاده کرد.»