سانسور و دشمنی با اسم تبریز به بهانه استفاده از نام آذربایجان

۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵
سانسور و دشمنی با اسم تبریز به بهانه استفاده از نام آذربایجان

این شهر در لیگ برتر به سه  تیم افزایش پیدا کرد، تیم ماشین سازی تبریز،گسترش فولاد تبریز و تراکتورسازی تبریز سه تیم راه یافته به لیگ برتر از تبریز هستند.
تیم ماشین سازی تبریز قدیمی ترین تیم این شهر و با سابقه‌ای درخشان است و چهره های سرشناس فوتبال همچون ناصر حجازی در این تیم سرمربی گری کرده اند ،  آشتی دوباره هواداران اصیل این تیم با ورزشگاه رویداد مثبتی در ورزش ناحیه ما به شمار می رود.
تیم ماشین سازی تبریز بر خلاف برخی دیگر از تیمها در سابقه ورزشی خود تیمی بی حاشیه و پر طرفدار بوده است، اخیرا با راهیابی این تیم به لیگ برتر کشور برخی افراد مغرض در قالب عده ای هوادار نما سعی میکنند با ایجاد حاشیه برای این تیم، ماشین سازی تبریز را نیز همچون تراکتورسازی قربانی حواشی قومی و تجزیه طلبانه خود کنند.
آنها در گام اول سعی دارند با تحریف و سانسور اسم “تبریز” در پسوند «تیم ماشین سازی تبریز» آن را با “آذربایجان” جایگزین کرده و نام تیم را به ماشین سازی آذربایجان تعویض کنند، باید پرسید چرا تیم والیبال شهرداری ارومیه با این الگو تغییر نکرده است؟ یا تیم های دیگر همچون ملوان بندر انزلی، ملوان گیلان نشده اند؟هدف اصلی از چنین کاری نخست ضدیت با اسم “تبریز” به بهانه علاقه به اسم “آذربایجان” است، در گام دوم عوامل قوم گرا سعی می‌کنند با انحصار سازی سیاسی حوزه ای به نام فوتبال آذربایجان جدا از فوتبال ایران درست کنند ، در این حاشیه سازی عده ای خواسته یا نخواسته همراه با این جریان حاشیه ساز میشوند و در نوشتار و بنر و تبلیغات خود اسم تبریز را می زدایند.در جستار های بعدی به تهیه مطالب مفصل به تبریز ستیزی قوم گرایان خواهیم پرداخت.