روایت عضو ارشد 53 نفر از همکاری«قاسملو»با ساواک

۵ آبان, ۱۳۹۳
روایت عضو ارشد 53 نفر از همکاری«قاسملو»با ساواک

برجسته آن به شمار می رفت. رادمنش دبیر اول این حزب در سال 1960 به هنگام مسافرت یکی از اقوام او به ایران و با اطلاع از ملاقات این در زندان، درخواست می کند که یزدی گزارشی از وضعیت زندانیان حزب تهیه و از طریق همان شخص به آلمان ارسال نماید. نامه نگاری های مزبور به زبان آلمانی صورت می گیرد تا شاید کمتر توجه مسئولان زندان را به خود جلب نماید.
در این گزارش که دارای بخشهای متعددی است دکتر یزدی از همکاری داوطلبانه عبدالرحمن قاسملو با ساواک و لو دادن بخش مهمی از تشکیلات کردستان حزب توده صحبت می کند.
این گزارش که در سال 1960 تهیه شده است ضمیمه کتاب جنجالی «جاسوسی در حزب» است که مصاحبه است با حسین و فریدون یزدی فرزندان مرتضی یزدی در آلمان.
یزدی هم چنین به ارتباط قاسملوی جوان با عراق صحبت می کند و مشخص می شود که علاقه قاسملو به عراق و بعث سابقه ای طولانی داشته است.
طبیعی است که این روایت مربوط به دوران جوانی قاسملو و فعالیتش در حزب توده ایران بود.
علاقه مندان برای دیدن سند مزبور به صورت کامل می توانند به اصل کتاب مراجعه کنند اما در ذیل بخش مربوط به سازمان کردهای گزارش یزدی به صورت کامل آورده می شود.

 

 

                                         سند شماره4. نامه دکتر مرتضی یزدی درباره زندان به دکتر رضا رادمنش
[…]
سازمان کردها
به طور کلی سطح آگاهی کردها در سطح خیلی پائین تری از آذربایجانی ها است و قسمت اعظم شان غیر قابل اعتمادند. عده زیادی از آنان در تظاهرات شاه پرستانه شرکت می کنند. از لحاظ آگاهی سیاسی بیشتر شان درباره حکومت مستقل کُرد فکر می کنند ولی چند نفری هم در بین شان آگاه وجود دارد.
علت لو رفتن آنها این که جوانی به نام “قاسملو” که رابط سازمان آنان با عراق بود، و چندین بار نیز رفت و آمدهایی کرده است دستگیر می گردد و او شخص دیگری را که قبلا دستگیر شده و خود را به لالی زده بود لو می دهد و این هر دو بعدا در مواجهه با دیگری آنچه را که می دانستند فاش می کنند.
خود کردها علت اساسی لو رفتن خود را قاسملو می دانند. خود قاسملو هم لابد باید محکوم شده باشد. می گویند قاسملو که دانشجوی دانشکده فنی بوده است به این شرط با حاضر به کار تشکیلاتی می گردد که بعد از سه سال سازمان جزبی او را برای ادامه تحصیل به چکسلواکی بفرستد. ولی چون تشکیلات حزب موفق به اعزام او نشد و امروز و فردا می کرده است او هم به محض دستگیری به قول خودش انتقام گرفته است.
افراد خوب و قابل اعتماد عبارت اند از: غنی بلوریان، عزیز یوسفی، جلیل گاوانی و 10الی 15 نفر جوان خوب قابل اعتماد.تعداد گزارشدهندگان اکراد زیادی است و از همه کثیف تر شیخان است».

نقش و همکاری قاسملو با صدام حسین در جنگ هشت ساله / نادر انتصار