هنوز چشم به راه ثبت عنوان شهریم: سردشت، شهر صلح

۹ تیر, ۱۳۹۴
هنوز چشم به راه ثبت عنوان شهریم: سردشت، شهر صلح

جدی برنامه‌ریزان و مسئولان قرار نگرفته است. اگر امکانات و زیرساخت‌های مناسب در شهر مهیا شود سردشت از نظر موقعیت طبیعی، جنگل‌های بلوط بسیار زیبا و آب‌های فراوانی از جمله رودخانه و آبشار دارد که می‌تواند جاذبه بسیار دلپذیری برای گردشگران داخلی و خارجی باشد.
از سوی دیگر سردشت همچون همه مناطق مرزی که مستقیما درگیر جنگ بوده‌اند، از چند جهت باید مورد توجه قرار بگیرد. درگیری‌ها در نزدیک‌ترین فاصله به این شهرها رخ می‌داد و شهرها نمی‌توانستند از عوارض آن به دور باشند. نیروهای ارتش عراق هم به تلافی این که مردم این شهرهای مرزی عموما شهرهایشان را خالی نکردند همه این شهرها را دائما مورد حملات توپخانه، خمپاره، موشک و حملات هوایی قرار می‌داد. از این جهت سردشت هم مثل همه شهرهای مرزی ایران هزینه‌های زیادی را متحمل شد و پیکره انسانی و اجتماعی شهر آسیب فراوان دید.
اما سردشت از منظر دیگری هم حائز اهمیت است چرا که در تاریخ معاصر ایران و در همه جهان اولین شهری است که مستقیما با سلاح شیمیایی مورد هجوم ارتش عراق قرار گرفت. این ویژگی خاص سردشت می‌تواند بیش از گذشته و بالاتر از همه ظرفیت‌های توسعه‌ای و فرصت‌ها و توان بالقوه‌ای که شهر دارد آن را مورد توجه قرار بدهد که متاسفانه چنین نشده است. یعنی اگر سردشت آن چشم‌اندازهای زیبای طبیعی را هم نداشت و فقط با همین یک ویژگی و  به خاطر قربانی شدن شمار زیادی از مردم این شهر که عوارضش تا به امروز هم برقرار است ضرورت داشت این شهر بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. سلاح‌های شیمیایی که استفاده شده عوارض بسیاری داشته و هنوز هم ریه‌های مردم سردشت بر اثر بقایای زخم‌های ناشی از آن سلاح‌ها و حتی نسل‌های جدیدی که متولد می‌شوند دارای عوارض سوء به جای مانده از دوره جنگ است و مردم حتی برای نفس کشیدن هم باید با درد و رنج دست و پنجه نرم کنند.

این وضعیت ایجاب می‌کند که برای سردشت برنامه‌ریزی جامعی صورت بگیرد. مسئولان در عالی‌ترین سطوح باید تصمیم مهمی بگیرند و با ثبت نام سردشت به عنوان «شهر صلح» برنامه‌ریزی جامعی را برای این شهر در دستور کار قرار بدهند. از طرفی بیش از ۱۵۰۰ نفر از مردم منتظرند که پرونده‌هایشان به عنوان جانبازان جنگ به رسمیت شناخته شود که باید به سرعت تکلیف این افراد را روشن کنند و در کنار این از نظر امکانات بیمارستانی و حضور پزشک متخصص و سایر ملزوماتی که مردم نیاز دارند تا رنج و مرارت‌شان کمتر شود باید به سرعت امکانات لازم در سطح شهر مهیا شود. افزون بر این که  گرد و غبار برای این مردم مضر است و باید به سرعت برای توسعه فضای شهری اقدام شود که در اثر وزش باد یا نسیمی گرد و غبار مردم را بیش از گذشته با رنج و عذاب رو به رو نکند. این صرفا آن بخش از پیشنهادهایی است که می‌تواند بخشی از مشکلات عاجل  و معمول و روزمره مردم را به نوعی تحت تاثیر خود قرار دهد. همزمان در این برنامه‌ریزی باید برای توسعه اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی شهر تلاش بیشتری صورت بگیرد. برای تعریف زیرساخت‌های لازم برای گردشگران و احداث مراکز صنعتی و تولیدی و در عین حال توسعه زمینه‌های دیگر شهر سردشت باید در این گروه برنامه‌ریزی و اقدامات لازم صورت بگیرد تا نه تنها در ایران بلکه در دنیا به عنوان نمادی از صلح‌طلبی مردمی که مورد هجوم سلاح‌های شیمیایی قرار گرفته‌اند و مظلومانه قربانی شده‌اند سردشت به جایگاه واقعی خودا در سطح بین‌المللی برسد.