اطلاعیه شهرداری سلماس در خصوص اعاده میدان فردوسی این شهر به وضع سابق

۷ اسفند, ۱۳۹۳
اطلاعیه شهرداری سلماس در خصوص اعاده میدان فردوسی این شهر به وضع سابق

– تحلیلی آذریها این اعلامیه که با شعری از فردوسی بزرگ شروع می شود از مردم وطنخواه آذربایجان و ایران جهت انتقاد از انتقادات نسبت به این اقدام نابخردانه تشکر کرد. استفاده شهرداری سلماس از شعر  «چون ایران نباشد تن من مباد» فردوسی جالب توجه برای افکار عمومی بود.
شهرداری سلماس در ادامه ضمن انتقاد از جریانهای بیگانه گرا، قوم گرا و وابسته نوشت:
«این اقدام باعث تکدر خاطر برخی هموطنان ارجمند و نیز موجب سوءاستفاده اجانب و بدخواهان مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردیده ، با تدبیر و دستور استاندار محترم آذربایجان غربی ، تندیس این شاعر والامقام پس از اصلاح در اسرع وقت در محل قبلی خود نصب خواهد شد».
گفتنی است وزارت کشور در دستوری که 4 اسفند به استانداری آذربایجان غربی ابلاغ کرده بود خواسته بود در تندیس فردوسی در «اسرع وقت» به محل سابق خود بازگردد.
اعلام برائت شهرداری سلماس از قوم گرایی در این اعلامیه کاملا مشهود است که با اشعاری نمادین مانند همه جای ایران سرای من است ، و چون ایران نباشد تن من مباد ابزار شد.

اعلامیه شهردای سلماس بدین شرح است:

بسمه تعالی

 

«چو ایران نباشد تن من مباد»

«وحدت کلمه و فرهنگ دوستی ملت غیور ایران از دیرباز زبانزد ملل بوده و به کفایت تمام ، آنرا در انقلاب شکوهمند اسلامی ایران نشان داده و در هشت سال دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران و در تداوم آن به اثبات رسانده اند .
در این بین مردم عزیز سلماس ، بارها و بارها با کردار و گفتار خود ، بر این وحدت به معنی واقعی کلمه “همه جای ایران سرای من است” تاکید کرده اند .»
به اطلاع مردم فرهنگ دوست و شریف سلماس می رساند ، پیرو تغییر میدان فردوسی (بدون تغییر نام خیابان فردوسی) که برابر روند قانونی مصوبه ستاد گرامیداشت دهه فجر ، درخواست برخی اهالی محترم (مبنی بر اصلاح نحوه قرارگیری تندیس) از فرمانداری سلماس و شورای اسلامی شهر و شورای نظارت بر نامگذاری شهرستان به شهرداری جهت اجرا ابلاغ گردیده بود ، لیکن با توجه به اینکه این اقدام باعث تکدر خاطر برخی هموطنان ارجمند و نیز موجب سوءاستفاده اجانب و بدخواهان مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گردیده ، با تدبیر و دستور استاندار محترم آذربایجان غربی ، تندیس این شاعر والامقام پس از اصلاح در اسرع وقت در محل قبلی خود نصب خواهد شد .
لذا از تمامی عزیزانی که به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی و مسائل شهری و زیباسازی ، حساسیت خاص داشته و در امور شهری با خرد جمعی مشارکت می نمایند ، تقدیر می نماییم .
روابط عمومی و پایگاه اطلاع رسانی
شهرداری سلماس