فرار به جلو نمایندگان پارلمان باکو با هتاکی به ایران

۲۶ خرداد, ۱۳۹۵
فرار به جلو نمایندگان پارلمان باکو با هتاکی به ایران

پاسخ روشنی نداده است، نمایندگان مجلس این کشور در نشست روز سه شنبه این مجلس، در اعتراض به لغو دوجانبه روادید میان ایران و ارمنستان، علیه ایران هتاکی کردند.

به گزارش خبرگزاری آپا جمهوری آذربایجان، نمایندگانی که در نشست مجلس ملی این کشور برای تصویب توافق نامه جمهوری آذربایجان و ایران درباره تداوم ساخت و تکمیل و بهره برداری مشترک از  سد و نیروگاه خداآفرین و «قلعه دختر» سخن می گفتند، پا را فراتر گذاشته ، و با تعیین تکلیف برای ساست خارجی ایران  خواستار آن شدند دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران ، برنامه سفر خود به ارمنستان را لغو کند تا به زعم آنها موضع دوستانه تهران در قبال باکو اثبات شود.

اکتای اسدوف، رییس مجلس ملی جمهوری آذربایجان در واکنش به انتقادات نمایندگان  مجلس این کشور از جمهوری اسلامی ایران، گفت : « فکر نمی کنم حسن روحانی به ارمنستان سفر کند.» وی همچنین با تهدید کشورمان افزود : «  ایران  هر سیاستی را اجرا کند،  از طرف جمهوری آذربایجان نیز پاسخ متناسب دریافت خواهد کرد.»

زاهد عروج ، نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان که در محافل باکو بعنوان تریبون غیر رسمی فحاشی دولت باکو علیه دیگران محسوب می شود ، با نادیده گرفتن امتیازی که تهران در انعقاد توافق نامه بهره برداری مشترک از سد خداآفرین به باکو داده است، با دروغ پردازی در بیان تاریخ نه چندان گذشته مناسبات دو کشور گفت : « در سال های 1990 ، ایران می خواست سد و نیروگاه خداآفرین را بطور مشترک با ارمنستان که اراضی جمهوری آذربایجان را اشغال کرده بود، احداث کند. در آن زمان، حیدرعلی اف ، رییس جمهوری (وقت) واکنش خیلی تندی را به آن نشان داد. از این نظر، اکنون امضاء و تصویب این توافق نامه با ایران درباره سد و نیروگاه خداآفرین، قابل تقدیر است.»

این درحالیست که سد و نیروگاه خداآفرین با سرمایه گذاری ایران ساخته شده است و در شرایطی که باکو در اراضی اطراف این سد حضور ندارد ، انعقاد توافق نامه بهره برداری مشترک از ذخایر آب و برق این نیروگاه وسد ، امتیاز یکجانبه ایران به باکو بوده است.

زاهد عروج همچنین با کتمان همکاری های ضد ایرانی باکو با رژیم صهیونیستی از جمله همکاری با موساد در ترور دانشمندان هسته ای ایران که با انتقال جمالی فشی، تروریست دست پرورده رژیم صهیونیستی از طریق باکو به تل آویو و بازگرداندن وی به ایران ، اجرایی شد، ادعا کرد : « در مساله هسته ای ، آذربایجان اجازه نداد که این کشور به سکویی علیه ایران تبدیل شود. آیا ایران بجای برقراری مناسبات دوستانه با آذربایجان، می خواهد راه متفاوتی را برگزید؟»

فاضل مصطفی،نماینده وابسته به نورچی های ترکیه در مجلس ملی جمهوری آذربایجان با اعتنایی به کمک های استراتژیک  تهران به باکو نظیر قراردادن راه مواصلاتی برای ارتباط نخجوان با آذربایجان گفت : « پس از تصویب توافق نامه بهره برداری مشترک از سد و نیروگاه خداآفرین، باید به ایران پیشنهاد شود که در عملیات آزادسازی اراضی جمهوری آذربایجان مشارکت کند!»

این نماینده مجلس جمهوری آذربایجان همچنین در اظهاراتی که بنوعی به سخره گرفتن گامهای پرهیاهوی ماههای اخیر ایران برای توسعه مناسبات با باکو می باشد ، افزود : « ما می توانیم جهاتی را که سیاست ایران در قبال آذربایجان را تغییر دهد، شکل بدهیم. »

فاضل مصطفی درادامه با اشاره به  اعتراض رسمی ایران به  سرقت نام آذربایجان برای نامگذاری این جمهوری واقع در شمال ارس که نام اصلی و تاریخی آن «آران » می باشد، گفت : « در سال 1918 ، به هنگام اعلام استقلال آذربایجان، ایران  با نام آذربایجان مخالفت کرده و استقلال ما را به رسمیت نشناخته است. »

این نماینده باکو با هتاکی به ایران بخاطر مناسبات همسایگی با ارمنستان و بدون اشاره به کمک های نظامی ایران به باکو در جریان جنگ قره باغ که ویدیوی برخی از آنها در ماههای اخیر در فضای مجازی نیز منتشر شده است ، در اظهاراتی بی اساس مدعی  تامین سلاح از طرف ایران برای ارمنستان شد.

هتاکی های لفظی نمایندگان مجلس باکو علیه ایران به قدری تند شد که اکتای اسدوف، رییس مجلس جمهوری آذربایجان گفت : « با آنکه حل برخی مسایل در رابطه با ایران، ضروری است، اما، در مجلس ایران ، اینگونه درباره جمهوری آذربایجان سخنرانی نمی کنند. این مسایل، راه حل خود را دارند.  »

قدرت حسنقلی اف، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان که اخیرا نیز با هتاکی به ایران،  ایرانی ها را بی خدا و غیرمسلمان خوانده بود، به بهانه خرید سلاح ، از همکاریهای ضد ایرانی باکو با رژیم صهیوینستی دفاع کرده و در سخنانی مداخله جویانه به مداخله در آمور آذریهای ایران پرداخت .

این سخنان نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان در پی آن مطرح می شود که برخی از دیپلمات های خوشبین کشورمان در ماه های گذشته با سرپوش گذاشتن روی اقدامات ضد ایرانی باکو نظیر همراهی کامل باکو در تحریم های ضد ایرانی ، به تشکر مبالغه آمیز از مواضع  لفظی باکو مبنی بر حمایت از استفاده صلح آمیز ایران در انرژی هسته ای، اقدام کردند .

در همین حال، درخواست دریافت پانصد میلیون دلار وام از بانک بین المللی باکو برای ساخت خط آهن رشت – آستارا که البته سود مالی و ژئوپلیتیکی ساخت این خط آهن بیش از ایران عاید جمهوری آذربایجان خواهد شد، عامل دیگری است که باکو را دچار سوء برداشت کرده است و نمایندگان مجلس باکو تصور می کنند باید در مقابل این نوع همکاری های اقتصادی میان ایران و جمهوری آذربایجان، برای رییس جمهوری ایران تعیین تکلیف کنند که به کدام کشور سفر کند و به کدام کشور سفر نکند.

منابع مطلع می گویند یکی دیگر از دلایل هتاکی های نمانیدگان مجلس باکو علیه ایران، در واقع فرار به جلوی باکو می باشد. زیرا، الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان ماه پیش با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی توافق کرده است که باکو در سال جاری میزبان نخست وزیر رژیم جنایتکار صهیونیستی باشد و الهام علی اف نیز با سفر به فلسطین اشغالی، سفارتخانه باکو نزد رژیم صهیونیستی را افتتاح نماید و ممکن است این سفرها ، در ایران با اعتراض مواجه شود. از این رو، باکو با فرار به جلو سعی دارد در این زمینه پیشدستی بکند.

 

 
درس های «جنگ آوریل» برای باکو و ایروان/برهان حشمتی
دلایل شعله ور شدن یکباره مناقشه قره باغ پس از بیست سال آتش بس/ برهان حشمتی
سطوح رسمی و مردمی مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان/برهان حشمتی