شمخانی : سرویس های اطلاعاتی خارجی برای اقوام و قومیت ها برنامه دارند

۸ اردیبهشت, ۱۳۹۴
شمخانی : سرویس های اطلاعاتی خارجی برای اقوام و قومیت ها برنامه دارند

به گزارش ایسنا، امیر دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی که صبح امروز در همایشی با عنوان «دولت، ملت و آینده مشترک» در دانشگاه علامه طباطبایی حضور یافته بود با اشاره به روزهای بزرگداشت خلیج فارس، کارگر و معلم، گفت: در راه آمدن به اینجا از یکی از اساتید در رابطه با دغدغه دانشجویان پرسیدم و او به من گفت که دانشجویان در رابطه با شغل آینده خود و داشتن آزادی نیز دلواپسی دارند و همچنین متاسفانه می‌گویند که برخی از اساتید که در کلاس‌ها حاضر می‌شوند از نظر علمی در سطح مطلوبی نیستند و این برای من جای تعجب دارد. چطور می‌شود در فضای گسترده مجازی امروز که مطالب لحظه به لحظه نو می‌شوند استادی بدون معلومات لازم سر کلاس دانشگاه حاضر شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: پس جایگاه کرسی‌های آزاداندیشی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند در دانشگاه‌ها کجا قرار دارد. البته خوشحال هستم که امروز دانشگاه علامه فرصتی را فراهم کرده است تا دانشجویان بتوانند سوالات و مطالب مورد نظر خود را با ما در میان بگذارند.

وی با اشاره به نگرانی‌های دانشجویان در قبال پیدا کردن شغل مناسب خطاب به آنها، گفت: با وجود مسائلی که وجود دارد ولی از نظر من با تحصیل و تمرکز بر روی شغل آینده می‌توان کار مورد نظر را هم پیدا کرد. برای مثال هرگز فکر نمی‌کردم یک نظامی بشوم و برایم دور از ذهن بود حتی وقتی از همسرم پرسیدم که اگر می‌دانستی روزی من نظامی می‌شوم چه عکس‌العملی داشتی گفت اگر این را می‌دانستم هرگز با شما ازدواج نمی‌کردم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فضای حاکم بر دانشگاه‌های پیش از انقلاب خاطرنشان کرد: قبل از پیروزی انقلاب در سال 56 تلاش می‌شد تا ایران تبدیل به ایرانستان شود و این ایده بیشتر یک تئوری ضدمذهب و ضدخدا بود که باعث ایجاد نگرانی در محافل دینی شده بود.

شمخانی ادامه داد: در آن زمان تحت فشار مردم، شاه مجبور شد برخی از زندانیان را آزاد کند ولی در میان آنها آیت‌الله طالقانی و منتظری حضور نداشتند بلکه بسیاری از سران چپ از زندان‌ها آزاد شده بودند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه پیش از انقلاب تلاش می‌شد تا در دانشگاه‌ها جامعه را از حضور چپ‌ها بترسانند، افزود: در همین راستا در دانشگاه ما نیز تجمع بزرگی با حضور چپ‌ها برگزار شد و آنها به طور کامل فضای دانشگاه را در اختیار داشتند و در دل دانشجویان مذهبی وحشت زیادی ایجاد شده بود. برای همین من با اصرار زیاد به عنوان لیدر دانشجویان مذهبی بالای سن رفته و برخلاف آنها که صحبت‌های خود را با شعر آغاز می‌کردند من سخنانم را با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز کردم و این امر برای اکثریت سالن که از چپ‌ها بودند جای تعجب داشت ولی من در شعری که سروده بودم به این اشاره کردم که رژیم شاه تنها چپ‌ها را از زندان آزاد کرد و سران مذهبی در زندان باقی ماندند و ای کاش که چپ‌ها از زندانی که در سر خود ساخته‌اند نیز رها می‌شدند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مگر می‌شود بدون آزادی زندگی کرد. نباید به دلیل برخی رفتارهای شخصی تصویری از سیستم ما منعکس شود که برخلاف واقعیت است چرا که در کشور ما تنوع قومی وجود دارد ولی بحرانی در کشور نداریم. در رابطه با مسائلی هم که وجود دارد می‌شود با شکل‌گیری جلسات هم‌اندیشی راه‌حل‌هایی را برای گذر از این مسائل پیدا کرد.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت قومیت‌ها در کشور، افزود: زیر تمام برگه‌هایی که روی آنها گزارش نوشته می‌شود و توسط مقام معظم رهبری ارسال می‌گردد متنی در رابطه با تنوع قومیت‌ها نوشته شده است و این نشان می‌دهد که ایشان چقدر به بحث قومیت‌ها و تنوع قومیتی در کشور اهمیت می‌دهند. در همین راستا اگر مشکلی پیدا می‌شود و آن ناشی از ناکارآمدی فردی است نباید آن را به نام سیاست به جهان تحمیل کنیم و نگاه سلیقه‌ای در منطقه را به جای نگاه ملی به دیگران بخورانیم.

وی تصریح کرد: آزادی جزو ذات ماست و بدون آزادی امکان زندگی کردن نیست و نمی‌توان آن را سرکوب کرد.

دبیر شورای عالی امنیت گفت: با وجود اینکه ما در کشور در رابطه با اقوام و ملیت‌های گوناگون با بحرانی روبرو نیستیم اما متاسفانه گاهی نگاه سلیقه‌ای در منطقه به جای نگاه ملی عمل می‌کند.

شمخانی با تشکر از توجه و پیگیری دانشجویان به مطالبه مقام معظم رهبری به منظور ایجاد هم‌دلی و هم‌زبانی میان دولت و ملت “آینده مشترک” را اصلی‌ترین عامل در ایجاد همگرایی و وحدت دانست و افزود: انتظار از دانشگاه این است که در این مسیر ضمن تولید ادبیات جدید، فرآیند گفتمان‌سازی و تبیین قواعد علمی را محقق نماید.

شمخانی خاطرنشان کرد: در فرآیند “وحدت دولت و ملت” بدون شک باید نگاه ملی به سمت احصا و تقویت عناصر وحدت‌بخش و تکرار تجربیات موفق در تولید و توسعه مولفه‌های وحدت‌آفرین باشد.

وی گفت: اصلی ترین عناصر وحدت بخش در سطح ملی، اسلام، ایران، انقلاب اسلامی، ولایت، استقلال و عزت ملی، دشمن شناسی، دستاوردهای ملی، مفاخر و اسطوره های دینی و ملی و ارزشهای سرزمینی ایران همانند روز ملی خلیج فارس هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی دفاع مقدس را عالی ترین تجربه تاریخی ملت ایران در حوزه همدلی و هم‌زبانی میان دولت و ملت برشمرد و تاکید کرد: ابعاد مختلف این ظرفیت وحدت آفرین باید بیش از گذشته در مجامع دانشگاهی مورد واکاوی قرار گرفته و از این تجربه موفق و کم نظیر در تاریخ کشور الگوسازی شود.

شمخانی مطالبه گری، روحیه جستجوگری و آزاد اندیشی دانشجویان را سرمایه ای ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: ارزش و اهمیت دادن به دستاوردهای هسته‌ای و احساس دغدغه داشتن برای صیانت از این صنعت و دانش و در مقابل مطرح شدن علل بی اعتمادی ایران به طرف مقابل و دلایل دشمنی آن‌ها با پیشرفت‌های ما در فضای دانشگاهی بیش از هرجای دیگری قابل مشاهده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ایجاد انتظار و توقع بیش از اندازه برای حل مشکلات اقتصادی کشور و مرتبط نمودن آن با مذاکرات هسته‌ای را موجب آسیب‌پذیر شدن اقتصاد کشور دانست و افزود: پیشرفت و اصلاح ساختاری در ایران از طریق تقویت ساخت درونی کشور، حضور موثر مردم و اقتصاد مقاومتی میسر خواهد شد.

وی ابعاد گسترده موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به موضوع قدرت گفتمانی و منطق قابل قبول انقلاب اسلامی مرتبط دانست و افزود: قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران موجب گردیده است کشور ما در سطح بین‌الملل به عنوان موفق ترین کشور در مقابله و مهار تروریسم شناخته شود.

شمخانی گفت: متاسفانه عدم توجه برخی کشورهای غربی و همپیمانان منطقه‌ای آن‌ها به توصیه‌های جمهوری اسلامی موجب شکل گیری و توسعه گروه های تروریستی و وارد شدن لطمات سنگین مادی و انسانی به کشورهای منطقه گردید.

شمخانی با مقایسه عملکرد ایران با ائتلاف ادعایی مبارزه با تروریسم به رهبری آمریکا تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای با صرف بیشترین هزینه و امکانات به حمایت از گروه‌های تروریستی پرداختند و اکنون نیز باید هزینه های سنگینی را برای مهار خطر آن ها متحمل شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تاکید کرد: عربستان سعودی با زیرپا گذاشتن تمام قواعد حقوق بین الملل و کنوانسیون‌های بین المللی و عبور از مرزهای اخلاقی و اسلامی تهاجم به یمن را آغاز کرد اما به اهداف خود دست نخواهد یافت، زیرا منجر به تقویت وحدت گروه‌های مختلف و مردم یمن گردید به گونه ای که جبهه متحدی را در مقابل خود تشکیل داد که نتیجه آن شکست متجاوزان خواهد بود.

در پایان این سخنرانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی به سوالات برخی از دانشجویان پاسخ گفت.

شمخانی حضور و پاسخگویی مسئولین مختلف در دانشگاه‌ها و پرسشگری دانشجویان را نشان دهنده فضای باز و آزاد موجود در دانشگاه‌ها دانست و تاکید کرد: کرسی‌های آزاداندیشی و ایجاد فضای نقد و گفت‌وگو در مورد اصلی‌ترین موضوعات کشور یکی از نقاط قوت نظام در تعامل با نخبگان محسوب می‌شود.

وی وجود تنوع قومیتی در ایران را به دلایل تاریخی و تمدنی و ریشه‌های کهن اتحاد و همگرایی بین دولت- ملت یک فرصت راهبردی برای کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: یکی از عرصه‌های بروز و ظهور این فرصت در دفاع مقدس مشاهده شد که اقوام و اقلیت‌های مختلف برای دفاع از کشور و حفظ امنیت از یکدیگر سبقت می‌گرفتند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی در مورد علل برخی اقدامات تحریک‌آمیز قومی در کشور گفت: برخی رفتارها، گفتارها و اقدامات سلیقه ای که با سیاستهای اصولی نظام فاصله داشته و با افراط و تفریط همراه است مسیر بهره مندی از توانایی ها و ظرفیت های اقوام ایرانی را با آسیب مواجه می‌سازد.

وی گفت: نگاه ملی و حاکمیتی در موضوع اقوام، مذاهب و ادیان معطوف بر توانمند سازی و بکارگیری نخبگان و ظرفیت‌های موجود ، فارغ از گرایش های قومی و مذهبی است و در این زمینه دانشگاه ها با ورود جدی به این موضوع بایستی آموزش و ادبیات لازم را به منظور کاهش آسیب ها تولید نمایند.

علی شمخانی در پاسخ به سوالی در خصوص چگونکی شناسایی و برخورد با برخی تحرکات مشکوک قومی که از سوی کشورهای بیگانه هدایت می‌شود، رویکرد طمع ورزانه برخی کشورهای منطقه و سرویس های اطلاعاتی نسبت به اقوام و اقلیت های داخل ایران به منظور درگیر نمودن ظرفیت های داخلی کشور را مورد اشاره قرار داد.

وی خاطر نشان کرد:ناکامی این کشورها در دستیابی به اهدافشان به دلیل عدم شناخت و درک ناقص آنان نسبت به پیوند وثیق اقوام و اقلیت‌ها با ساختار سیاسی کشور و انگیزه و علاقه آنان در دفاع از تمامیت ارضی و انقلاب اسلامی است.

وی افزود: استفاده از ظرفیت های اقتصادی و توجه به توسعه پایدار در مناطقی که اقوام ایرانی در آن ها ساکن هستند بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و براساس رویکردهای جدید دولت ، این مناطق تبدیل به قطب اقتصادی و فرهنگی خواهند شد.

شمخانی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان که خواستار متعهد ماندن دولت به وعده های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ارایه شده در زمان تبلیغات انتخاباتی شده بود اظهار داشت: بدون شک دغدغه های منطقی، قانونی و قابل حصول اقشار مختلف بویژه دانشگاهیان از اولویت های دولت و سایر دستگاه های حاکمیتی است لیکن توجه به الزامات و اقتضائات زمانی برای تحقق برخی مطالبات باید مورد توجه گروه های مختلف اجتماعی قرار داشته باشد.