فردوسی مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها است/ استاندار به موظف بازگرداندن مجسمه فردوسی است

۳ اسفند, ۱۳۹۳
فردوسی مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها است/ استاندار به موظف بازگرداندن مجسمه فردوسی است

های مادری با تاکید بر اینکه زبان اصلی کشور زبان فارسی است گفت: قانون منعی برای صحبت یا آموزش زبان محلی ندارد، در واقع زبان دیوانی، ملی ورسانه ی سراسری ما زبان فارسی است .

وی با بیان اینکه بجز زبان فارسی دو زبان ترکی و عربی در خوزستان وجود دارد اظهار داشت:به گویش های کردی، گیلکی، آذری، لری و … را نمی توان زبان تلقی کرد بلکه تمامی آنها گویشی از زبان فارسی هستند.

گویش آذری در حال حاضر از بین رفته است

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما زبانی به نام زبان آذری نداریم و گویش آذری نیز در حال حاضر از بین رفته است اظهار داشت: هر چند که باید علت های از بین رفتن گویش آذری به طور علمی بررسی شود اما زبان فعلی ما، زبان ترکی است که آمیخته با کلمات زبان عربی و زبان فارسی است و همین زبان ترکی زبان مادری ما نیست بلکه زبان مادری ما زبان فارسی با گویش آذری بوده است.

راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی اقدام کاملا سیاسی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: زبان مادری ما (فارسی با گویش آذری) زبان فارسی پهلوی است و بعد ها با ورود سلجوقیان به ایران و حاکمیت بر آذربایجان زبان ترکی در بین مردم منطقه ساری و جاری گشت.

حقیقت پور راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی را یک اقدام کاملا سیاسی دانسته و ادامه داد: این فرهنگستان باید در کشورهایی مثل ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان که زبان اصلی آنها ترکی است راه اندازی شود.

ما ترک تبار نیستیم بلکه ترک زبانیم

وی با بیان اینکه نژاد اصلی ما ترکی نیست تصریح کرد: ما ترک تبار نیستیم بلکه ترک زبانیم ولی بخشی از مغولها و ازبکها و قرقیزها ترک تبار ترک زبان هستند و ترک تبار ها نژادشان زرد و چشم بادامی و دارای گونه های بربر هستند درحالی که ما نژاد ایرانی، سفید پوست و چشمانی معمولی داریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: همین زبان ترکی که ما صحبت می کنیم با کلمات فارسی و عربی آمیخته شده و زبان نسبتا جدیدی بوجود آمده است و به حد کافی با فرهنگ ما عجین شده و هیچ مخالفتی با اینکه زبان دیوانی ما زبان فارسی و زبان آئیینی ما زبان ترکی است وجود ندارد و بهترین گویای این مطلب شعرای بزرگ ما می باشد که به دو زبان فارسی و ترکی شعر سروده اند.
عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: چنانچه محققین زبان شناس ما بتوانند گویش آذری را با روش های صحیح و علمی احیا کنند حرکت پسندیده و خوبی انجام داده اند.

آذری ها ایرانی الاصل و ترک ها مغولی الاصل هستند

وی با تاکید براینکه آذری ها ایرانی الاصل و ترک ها مغولی الاصل هستند خاطر نشان کرد: ما ایرانی الاصل هستیم و باید با بحث های علمی، تاریخی و دقیق مستند پاسخ گوی برخی از مطالبات مردمی و برخی از جریانات قوم گرایی افراطی که قصد سوء استفاده را دارند بدهیم.

زبان اصلی ما فارسی با گویش آذری است

حقیقت پور با بیان اینکه راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی یک اشتباه کاملا علمی و تاریخی است که در جهت اهداف سیاسی راه اندازی شده بیان داشت: زبان اصلی ما فارسی با گویش آذری است که بعد از حضور سلاجقه تبدیل به زبان ترکی شده است.

فردوسی مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها است

حقیقت پوردر پایان با اشاره به تشییع جنازه تندیس فردوسی توسط قوم گرایان افراطی در شهر سلماس آذربایجان غربی افزود: این حرکت کاملا سیاسی در غفلت استاندار، فرماندار و با شیطنت شورای شهر توسط پانترکیست ها صورت گرفت و باید این تندیس سرجای خود برگردد چرا که فردوسی نماد تاریخی ما و مظهر مقاومت ایرانی ها در برابر هجوم ترک ها بوده که ما استاندار را موظف خواهیم کرد تا این تندیس را سر جای خود برگرداند.
در حقیقتِ «حقیقت پور»/ تحشیه ای بر اظهارات نماینده اردبیل
استقبال مردمی از اظهارات نماینده اردبیل در خصوص مسائل آذربایجان
بازتاب وسیع اظهارات منصور حقیقت پور (نماینده اردبیل) در مطبوعات ترکیه
گفتگو با منصور حقیقت پور پیرامون مسائل مهم قفقاز جنوبی