به احترام ملت ترکیه ایستاده سخن خواهم گفت

۲۳ بهمن, ۱۳۹۳
به احترام ملت ترکیه ایستاده سخن خواهم گفت

ترکیه، احمدی‌نژاد پس از اتمام دو دوره‌ی ریاست‌جمهوری‌اش که ۸ سال به طول انجامید، با شرط عدم صحبت درباره مسائل سیاسی درخواست مصاحبه شبکه تلویزیونی تی‌آر‌تی را پذیرفت.

‌ ‌ ‌محمود احمدی‌نژاد در این مصاحبه گفت: «نه تحریم‌های بین‌المللی قابل توجه است و نه تهدیدات احتمالی اسرائیل و ایالات متحده آمریکا». احمدی‌نژاد با دفاع از فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: «کشورهای غربی که به اسرائیل اجازه دادند تا به سلاح‌های هسته‌ای دست یابد، ایران را از دستیابی به انرژی هسته‌ای منع می‌کنند.»

‌ ‌ ‌

وی با تأکید بر اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت بزرگ منطقه می‌بایست با یکدیگر همکاری کنند، هشدار داد که برخی از قدرت‌ها به دنبال کاشت بذر اختلاف بین کشورهای اسلامی هستند و این کشورها باید از این دام اجتناب کنند.

‌ ‌ ‌رئیس‌جمهور سابق ایران ضمن استقبال بسیار گرمی که از گروه خبری تی‌آر‌تی کرد و با وجود تسلط خوبی که بر روی زبان ترکی دارد اما در مقابل دوربین به ترکی صحبت نکرد.

‌ ‌ ‌در برابر ملت ترکیه نشسته نمی‌توانم صحبت کنم

‌ ‌ ‌در حالی‌ که این مصاحبه اختصاصی بود، احمدی‌نژاد گفت: «برای ملت ترکیه احترام بسیار زیادی قائل هستم و به صورت نشسته با آنها نمی‌توانم سخن بگویم» و به همین دلیل ترجیح داد که به صورت ایستاده مصاحبه انجام بشود. وی با اینکه گفته بود «درباره مسائل سیاسی صحبت نخواهم کرد» اما بازهم در بین صحبت‌های خود پیام‌های مهمی را مطرح کرد.

احمدی‌نژاد گفت: «ترکیه ملتی بزرگ و بسیار باافتخار، خواهان آزادی و عدالت است و در راه این ارزشها اهل مبارزه و مجادله می‌باشد. ترک‌ها قرن‌ها پرچم‌دار اسلام بودند. معتقدم که ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت بزرگ باید دست به دست یکدیگر بدهند. ترکیه کشوری به سرعت در حال توسعه است. جمعیت دو کشور نیز نزدیک به ۸۰ میلیون و نیز بسیار جوان می‌باشد. ایران دارای غنی‌ترین ذخایر گاز طبیعی و نفت در جهان است. اگر این دو کشور بزرگ جهان اسلام دست به دست یکدیگر دهند چه دستاوردها که می‌توانند داشته باشند؛ می‌توانند به صورت مشترک خودرو و هواپیما تولید کرده و به رفاه تمام دنیای اسلام کمک کنیم.»

رئیس‌جمهور سابق ایران با تأکید بر اینکه تلاش‌هایی برای ایجاد نفاق در دنیای اسلام می‌شود و همه کشورهای اسلامی می‌بایست نسبت به این موضوع دقت داشته باشند، افزود: «جنگ‌های مذهبی و فرقه‌ای در حال از بین بردن دنیای اسلام است. مسلمانان در حال کاهش قدرت و توان یکدیگر هستند. مردمی که تا دیروز در کنار یکدیگر نماز می‌خواندند، یکدیگر را می‌کشند. گروه‌های تروریستی ایجاد و تقویت شده توسط سازمان‌های اطلاعاتی غربی هم چون داعش در حال خدمت به این بازی هستند. مسلمان، مسلمان است و کسی نباید وارد این بازی بشود.»

فعالیت‌های هسته‌ای ایران

احمدی‌نژاد درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «فعالیت‌های هسته‌ای ایران یک موضوع ملی برای ایران و فراتر از احزاب و مسائل سیاسی است. ایران معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا کرده است. تنها هدف ایران تولید انرژی هسته‌ای است نه تولید سلاح. انرژی هسته‌ای حق ایران است همان‌گونه که حق هر کشور دیگری نیز می‌باشد.»

‌ ‌ ‌ ‌
مسئله فلسطین

‌ ‌ ‌
رئیس‌جمهور سابق ایران موضع قاطع ترکیه در دفاع از فلسطین را ستود و افزود: «بیت‌المقدس متعلق به همه ما است و برای همه مسلمانان مقدس می‌باشد. اقدامات اسرائیل در مسجدالاقصی همه ما را آزرده می‌کند. هرگز این موضوع را نخواهیم بخشید. در سرزمین‌های اشغال‌شده توسط اسرائیل خون‌ها جاری است. ترکیه پشتیبانی کاملی از آرمان فلسطین می‌کند و این سبب غرور و افتخار ماست.»