محسن پاک آئین: رابطه ای با پ.ک.ک نداریم

۷ شهریور, ۱۳۹۴
محسن پاک آئین: رابطه ای با پ.ک.ک نداریم

با ترکیه استراتژیک است و خواست ما همواره این بوده که در ترکیه ثبات و امنیت حاکم باشد.
وی با تأکید بر اینکه ایران با «پ.ک.ک.» ارتباط نداشته و حمایت از تروریسم به طور کلی مخالف با بینش‌های انقلاب اسلامی می‌باشد، انتشار این قبیل اخبار را بخشی از سیاست رسانه‌ای غرب دانست و افزود: آنها با هدف ایجاد افتراق و اختلاف، این سیاست خبری را دنبال می‌کنند.
پاک‌آیین گفت: ما معتقدیم برای مبارزه با تروریسم یک عزم جهانی لازم است و باید در این مبارزه، تمامیت ارضی کشورهای منطقه مورد حمایت قرار گیرد و همانند همیشه با تروریسم مبارزه کرده و خواهیم کرد.
سفیر کشورمان به تلاش رژیم صهیونیستی برای ایجاد ایران هراسی در جهان اشاره کرد و افزود: این رژیم جعلی با پخش شایعه تلاش می‌کرد به جهانیان القا کند که ایران قصد تولید سلاح هسته‌ای دارد و در چارچوب مذاکرات هسته‌ای بین ایران و کشورهای ۱+۵ روشن شد که ایران چنین قصدی نداشته و فعالیت‌های هسته‌ای ایران صرفاً صلح‌آمیز می‌باشد.
وی افزود: به همین خاطر است که برخی کشورها هم اکنون برای بهبود روابط خود با ایران تلاش می‌کنند و افزایش سفر مسئولان کشورهای اروپایی به ایران نیز نمونه‌ای از این روند به شمار می‌آید.
پاک‌آیین سیاست اصولی کشورمان برای گسترش روابط متقابل با همه کشورهای جهان به استثناء رژیم صهیونیستی را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: ما طرفدار تعطیلی سفارتخانه‌های کشورهای خارجی نبوده و از فعالیت‌های دیپلماتیک در چارچوب قواعد بین‌المللی حمایت می‌کنیم، البته برخی از کشورهای اروپایی از جمله انگلیس نیز در مقاطعی سفارتخانه‌های خود در تهران را بستند و با گذشت زمانی مجدداً آن را بازگشایی کردند.
سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان به برخی محدودیت‌ها در روابط بین ایران و آذربایجان در زمان تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: پس از لغو تحریم‌ها، مناسبات اقتصادی ایران با همه کشورهای جهان و از جمله با آذربایجان جهش خواهد داشت.
وی ادامه داد: در مرحله اول، همکاری ما در زمینه بانکی باید توسعه یابد و آماده گسترش روابط خود در زمینه‌های انرژی، تجاری، حمل و نقل و گردشگری با آذربایجان هستیم. ما می‌توانیم برای سرمایه‌گذاران آذربایجان شرایط مناسبی جهت سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد اقتصادی ماکو، ارس و حوزه‌های دیگر ایران مانند خلیج فارس و مناطق نفت خیز فراهم کنیم. همچنین سرمایه‌گذاران ایرانی نیز می‌توانند در همین زمینه‌ها در آذربایجان سرمایه‌گذاری کنند. طبعاً در این صورت، حجم مبادلات تجاری بین دو کشور نیز گسترش خواهد یافت.
پاک آیین به حجم بالای سفر اتباع بین دو کشور نیز اشاره کرد و از تلاش‌ها برای تسهیل تردد اتباع بین دو کشور خبر داد و گفت: علاوه بر امکان تردد زمینی و هوایی اتباع دو کشور، تلاش می‌کنیم با تأمین کشتی‌های مسافربری لازم در مسیر باکو – انزلی، امکان تردد دریایی را نیز برای شهروندان دو کشور فراهم کنیم.
سفیر ایران از افزایش 10 درصدی، تعداد مسافران آذربایجانی در سفر به ایران خبر داد و گفت: سالانه حدود یک میلیون تبعه آذربایجان به ایران و 200 هزار تبعه ایران به آذربایجان سفر می‌کنند. البته علت کمبود مسافران ایرانی به آذربایجان اعمال رژیم ویزا از سوی دولت آذربایجان می‌باشد. معتقدم که در صورت لغو رژیم ویزا، تعداد مسافران و گردشگران ایرانی به آذربایجان نیز افزایش خواهد یافت.
سفیر همچنین از افتتاح نمایندگی شرکت‌های گردشگری ایران در باکو در آینده نیز خبر داد و گفت: با آغاز به فعالیت این شرکت، مردم آذربایجان درباره مکان‌های دیدنی ایران اطلاعات بیشتری به دست خواهند آورد.