سودان جنوبی بهشت تجزیه طلبان؛سازمان ملل خواستار توقف سریع درگیریها شد

۲۱ تیر, ۱۳۹۵

سودان جنوبی بهشت تجزیه طلبان؛سازمان ملل خواستار توقف سریع درگیریها شد

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد، از گروههای درگیر در سودان جنوبی خواسته است تا بسرعت به این درگیریها پایان دهند و اجازه ندهند که این خشونتها گسترش یابد.

اعضای شورای امنیت با اکثریت کامل درگیریها در این منطقه را با “شدیدترین لحن” محکوم کردند و بویژه از حملات به مقرهای سازمان ملل متحد اظهار خشم کردند.

شورای امنیت همچنین خواستار افزایش شمار نیروهای حافظ صلح این سازمان شده اند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نیز آنچه را “خشونت بی‌دلیل” نامیده، محکوم کرده است.

دبیر کل سازمان ملل گفت:‌ “این خشونت بی‌دلیل غیرقابل قبول است و به طور بالقوه می تواند پیشرفت‌های به دست آمده تا این مقطع در فرایند صلح را وارونه کند.”

او از رهبران دو طرف خواست فورا از نیروهای خود بخواهند عقب بکشند.

سفارت آمریکا در پایتخت، جوبا، گفت که اوضاع در پایتخت “به طور قابل توجهی به وخامت گراییده” و از مردم خواست خانه‌هایشان را ترک نکنند.

پیشتر و در پی انتشار گزارشهایی دایر بر مرگ صدها نفر در درگیری نیروهای رقیب در سودان جنوبی یک سخنگوی معاون رئیس جمهور این کشور به بی‌بی‌سی گفته است که کشور “دوباره وارد جنگ شده” است.

این درگیریها پس از چند روز نبرد در نوپاترین کشور جهان میان هواداران سالوا کاییر، رئیس جمهور سودان جنوبی، و ریک ماچار معاون او روی داده است.

نیروهای وابسته به معاون رئیس جمهور می‌گویند که نیروهای دولتی به مواضع آنها در جوبا،‌ پایتخت، حمله کرده‌اند.

اما مایکل ماکوی لوت، وزیر اطلاعات، گفته است که گزارشها از بروز جنگ “غیرصادقانه” است.

به گفته سازمان ملل صدها نفر سعی کرده‌اند در مجتمع‌های این سازمان پناه بگیرند و خواستار خویشتن‌داری رهبران جناح های رقیب شد.

 

‘اوضاع تحت کنترل’

سرهنگ ویلیام گاجیات سخنگوی نظامی آقای ماچار به بی‌بی‎‌سی گفت که سالوا کاییر رئیس جمهور سودان جنوبی در مورد توافق صلح “جدی نیست.”

او گفت که “صدها” نفر از نیروهای آقای ماچار روز یکشنبه کشته شدند و نیروهای وابسته به آقای ماچار از جهات مختلف درحال پیشروی به سوی جوبا هستند.

آقای لوت، وزیر اطلاعات، گفت که نیروهای دولتی زمانی واکنش نشان دادند که نیروهای آقای ماچار به یک ایست بازرسی حمله کردند و افزود که آن نیروها اکنون پراکنده شده اند. او افزود:‌ “اوضاع عادی و تحت کنترل کامل است.”

حداقل ۱۵۰ نفر در درگیری های روز جمعه کشته شده بودند و اوضاع روز شنبه آرام گزارش شد. با این حال رادیو تامازوج روز یکشنبه گزارش داد که آمار کشته های آن درگیری ممکن است به ۲۷۱ نفر برسد.

خشونت های تازه باعث نگرانی در مورد بروز بی ثباتی تازه در این کشور شده است. طرف های درگیری در سال ۲۰۱۵ به توافق صلح رسیده بودند که در فرونشاندن ناآرامی ها ناکام مانده.

روز یکشنبه آتش سنگین در نزدیکی یک پادگان نظامی تحت کنترل نیروهای وابسته به آقای ماچار گزارش شد.

درگیری جمعه ظاهرا در اثر تیراندازی میان محافظان آقای کاییر و آقای ماچار شروع شد. این دو روز جمعه در کاخ ریاست جمهوری دیدار کردند و خواستار آرامش شدند.