سفیر ایران از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد

۳ شهریور, ۱۳۹۵
سفیر ایران از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد

ه گزارش روز چهارشنبه ایرنا، محسن پاک آیین با ارسال مقاله ای برای کنفرانس بین المللی آنلاین تحت عنوان’جاذبه ها و چالش های سرمایه گذاری در ایران’ با اشاره به ظرفیت ها و مشوق های سرمایه گذاری که پس از برجام در ایران ایجاد شده است،تاکید کرد: در شرایط جدید،وقت آن است که سرمایه گذاران خارجی در شرایطی مطمئن از سرمایه گذاری در ایران استقبال کنند.
وی با تاکید بر ضرورت تغییر نگرش سرمایه گذاران خارجی نسبت به جمهوری اسلامی ایران و شناخت واقعیت های امروز ایران،افزود: با تصویب دولت مشوق های متعددی برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران به وجود آمده و دولت حمایت های لازم از سرمایه گذاران خارجی را به خوبی اعمال می کند که تضمین پرداخت غرامت در صورت ملی شدن و سلب مالکیت، تضمین جبران خسارت های ناشی از ممنوعیت و توقف موافقتنامه های مالی و تضمین خرید کالا و خدمات تولیدی از جمله امتیازاتی است که دولت برای حمایت از سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است.
وی اضافه کرد: امکان انتقال آزادانه ارز به کشور، برخورداری از حمایت های یکسان بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی، انتقال آزادانه اصل سرمایه و منافع آن به صورت ارز و کالا، امکان سرمایه گذاری خارجی به صورت صددرصد، پذیرش سرمایه گذاری خارجی در همه زمینه های تولیدی، حمل و نقل، ارتباطات، کشاورزی، خدمات، آب و برق، ساختمان و حوزه سلامت، امکان تملک زمین در ایران ، ارائه پروانه اقامت سه ساله برای مدیران، کارشناسان و بستگان درجه یک آنها و امکان تمدید این اقامت نیز از جمله امتیازهایی است که برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است.
پاک آیین خاطر نشان کرد: ایران رتبه اول منطقه را از نظر تولید علم و از نظر استناد به مقالات علمی، رشدی 11 برابر متوسط جهانی دارد و در عرصه های مختلف مانند نانو، بایو ، سلول درمانی و سرمایه گذاری در زیرساخت های حوزه سلامت فرصت های مناسبی برای مشارکت سرمایه گذاران خارجی و انتقال دانش فنی به ایران وجود دارد.
سفیر کشورمان اضافه کرد: در ایران نرخ مالیات از 25 درصد بالاتر نمی رود و سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با معافیت مالیاتی 20 ساله همراه است و ورود و خروج به این مناطق نیاز به اخذ ویزا ندارد.
محسن پاک آیین گفت: ورود و خروج مواد اولیه و کالا در این مناطق آزاد است و زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری در همه زمینه ها فراهم است.
پاک آیین انعقاد قرارداد با بیش از 60 کشور دنیا برای حمایت از سرمایه گذاری و تاسیس صندوق توسعه ملی با منابع عظیم مالی برای مشارکت در طرح های سرمایه گذاری و ارائه تسهیلات را نشانه های مهمی برای حمایت ازسرمایه گذاران دانست.
وی افزود: شرایط پس از برجام فرصت های سودآوری در اختیار جامعه جهانی قرار داده که می تواند زمینه مناسبی برای مقابله با چالش های اقتصادی منطقه بوده و تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش تنش های سیاسی و آشوب های اجتماعی داشته باشد.
به گفته وی این شرایط جدید، نه تنها باعث رونق اقتصادی، کاهش فقر و افزایش اشتغال در منطقه می شود که می تواند با رونق اقتصادی در منطقه ریشه های رشد تروریسم که ناشی از فقر و مشکلات اقتصادی در منطقه است ،بخشکاند.
سفیر ایران افزود: البته با توجه به کاهش قیمت نفت شرایط دشواری ایجاد شد اما اعتماد سرمایه گذاران خارجی و ورود آن ها به بازار ایران با تضمین های بلندمدتی که دریافت می کنند و همکاری های دو و چند جانبه می تواند شرایط را مطلوب سازد.
وی از شرکت های داخلی وخارجی فعال دعوت کرد که با مطالعه فرصت های سرمایه گذاری و مشوق های در نظر گرفته شده مزیت های سرمایه گذاری در ایران را در نظر بگیرند