روزنامه «آذربایجان» خبر داد: حمایت یک نماینده مجلس از عناصر قومگرا

۲ آبان, ۱۳۹۵
روزنامه «آذربایجان» خبر داد: حمایت یک نماینده مجلس از عناصر قومگرا

روزنامه «آذربایجان» قدیمی ترین نشریه تبریز، طی گزارش از حمایت یک نماینده مجلس از عناصر «قومیت گرا» خبر داد.

به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذریها» به نظر می رسد اشاره این روزنامه به همایش موسوم به «زبان مادری» است که توسط عده ای عوامل قومگرا در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد. این همایش که به دلایل امنیتی و شکل (طی نشدن روال اداری و شکلی انجمن مزبور) توسط هیات نظارت لغو شده بود، با فشار یک نماینده مجلس از حوزه تبریز مجدد برگزار شد و در آن «سیدجواد میری منیق» به سخنرانی پرداخت.

روزنامه آذربایجان در  ادامه گزارش خود از «مسعود پزشکیان» به عنوان نماینده ای یاد کرد که در گذشته «مواضعی به نفع جریان تجزیه قومی اتخاذ کرده است» .

این روزنامه در خبر خود نوشت:

 

در حالی که همایش موسوم به «زبان مادری» از سوی هیات نظارت دانشگاه علوم پزشکی تبریز لغو شده بود، با اعمال نفوذ یک نماینده مجلس از حوزه تبریز و آذرشهر قرار است برگزار شود.
دراین همایش قرار است فردی با سوابق خاص در کشورهای خارجی سخنرانی کند که موضوع اغلب سخنرانی های وی قومگرایی است.
گفتنی است سخنرانی فرد مزبور در دانشگاه صنعتی ارومیه با «هشدارهای قبل از سخنرانی» و تشنجات ضمن سخنرانی همراه بود . وی سعی داشت در سخنرانی خودمساله را به سمت و سوی قومیت و تبعیض قومی سازمان یافته از سوی دولت سوق داده و چنین القا کند که صرفا انتصاب به یک قوم حقوق خاصی را ایجاد می کند ، این در حالی است که طبق آموزه ها و آیات قرآن کریم ، قومگرایی اندیشه ای مذموم و جاهلی و موجب تفرقه و تضعیف جامعه اسلامی است و مقام معظم رهبری نیز در برخی سخنرانی ها بر لزوم مقابله جدی با تجزیه قومی تصریح کرده اند.
 شایان ذکر است ، پزشکیان به عنوان نماینده مجلس طی سالهای گذشته در برخی موارد ، مواضعی به نفع جریان تجزیه قومی اتخاذ کرده است. موضع گیریهای قومگرایانه برخی نمایندگان در گذشته نیز سابقه دارد و جریان تجزیه قومی طی سالهای مختلف کوشیده است با برخی از نمایندگان مجلس ارتباط برقرار کرده و با گرفتن برخی مواضع از برخی نمایندگان و انتشار آن در رسانه ها ، برای فعالیتهای ضد ایرانی و قومگرایانه خود در افکار عمومی نوعی مشروعیت سیاسی ایجاد کند.
گفتنی است در دوره اصلاحات،کشورهای خارجی سرمایه گذاری خاصی برای ایجاد حرکتهای قومگرایی مانند پان ترکیسم ، پان کردیسم ، پان ایرانیسم و… در دانشگاهها داشتند که این سرمایه گذاری در قالب فعالیتهای به ظاهر فرهنگی و سیاسی و انتشار نشریات قومی با رویکرد ضد ایرانی و ضد نظام جمهوری اسلامی  و نیز ایجا د تشکل های متعدد و برگزاری اردوهای قومگرایی و ایجاد تقابل بین دانشجویان مناطق مختلف نمود پیدا می کرد، طی دو سه سال اخیر نیز برخی فعالیتهای قوگرایانه و تفرقه افکنانه در دانشگاهها مشاهده می شود.

 

لینک گزارش در سایت آذربایجان