اقلیت تالش در جمهوری باکو تحت فشار شدید حکومت/ ایران تنها راه معاش

۲۵ مهر, ۱۳۹۶
اقلیت تالش در جمهوری باکو تحت فشار شدید حکومت/ ایران تنها راه معاش

تالشان جمهوری باکو که براثر سیاست های دولت مرکزی با مشکلات اقتصادی شدید و بیکاری مواجهند، از طریق مراوده با ایران امرار معاش می کنند.
به گزارش آذریها روزنامه «ینی مساوات»، چاپ باکو در گزارشی درباره گسترش بیکاری در لنکران، بزرگترین شهر تالش نشین جمهوری آذربایجان نوشت : « اکثر اهالی لنکران از طریق ایران امرار معاش می کنند.»
پایگاه اینترنتی روزنامه «ینی مساوات» نوشت : « یکی از حرفه هایی که میان اهالی این شهر گسترش یافته است، رانندگی تاکسی است.«عدالت»، یکی از اهالی لنکران که چندسالی است به رانندگی تاکسی مشغول است، می گوید : « اهالی اساسا از طریق ایران زندگی خود را می گذرانند. البته، ممنوعیت هایی که در گمرک (جمهوری) آذربایجان وضع شده است، موانعی را برای آن ایجاد می کند. اما، هنوز اهالی به عبور به ایران ( برای داد و ستد و خرید مایحتاج) ادامه می دهند.»
تالشان لنکران می گویند برغم اینکه بخاطر این ممنوعیت ها، از شمار کسانی که به ایران می روند، کاسته شده است، اما هنوز هم کسانی که به ایران می روند، در مرز صف می کشند.
«عدالت» می گوید: « افر ادی وجود دارند که بارها به ایران رفته اند، اما جز شهر «آستارا» ایران، به هیچ شهر دیگری در این کشور نرفته اند. افراد اندکی به سایر شهرهای ایران می روند. زیرا، اگر به دیگر شهرها بروند، باید پولی را که در دست دارند، خرج کنند. این نیز به صرفه نیست.»
ینی مساوات افزوده است : «هم افرادی که می خواهند درآمد کسب کنند ، به ایران می روند و هم کسانی که می خواهند مایحتاج خوراکی خود را بخرند. اخیرا مواد خوراکی در لنکران از جمله شیر و روغن گران شده است، اما هنوز لنکرانی ها نسبت به اهالی سایر شهرها زندگی بهتری دارند و اهالی «لریک» ، «ماسالی»، «جلیل آباد» و «صابرآباد» نیز کالاهای خود را برای فروش به لنکران می آورند. بسیاری از افراد نیز برای کار به روسیه رفته اند و از آنجا برای خانواده های خود پول می فرستند. بیکاری موجب گسترش اعتیاد به مواد مخدر در میان مردان 30 ساله به بالا شده است.»
صادق صادق اف، معلم مدرسه روستای «کنار مِشَه» ( کنار جنگل) می گوید بیکاری ، موجب دلسردی دانش آموزان از تحصیل شده است و آنها می گویند وقتی پدرانمان که فارغ التحصیل دانشگاه هستند، بیکارند، ما چرا درس بخوانیم؟ نیمی از اهالی ، وام گرفته اند و نمی توانند قسط آن را پرداخت کنند. کسانی هم که می خواهند از کشور به خارج مهاجرت کنند، به علت بدهی بانکی نمی توانند از کشور خارج شوند.»
همچنین پایگاه اینترنتی «بی بی سی آذری» خبر داد :«کسانی که بخاطر خرید و فروش به ایران سفر می کنند، می گویند بخاطر ممنوعیت های اخیر گمرک جمهوری آذربایجان، دیگر رفتن به ایران صرف نمی کند.
«بی بی سی آذری» با اشاره به سخنان اهالی شهرهای تالش نشین جنوب جمهوری آذربایجان مبنی بر اعمال ممنوعیت های گمرکی جدید بخصوص برای زنانی که برای خرید یا انتقال کالاهای تاجران به ایران سفر می کنند، افزود: « یکی از منابع اصلی درآمد اهالی جنوب جمهوری آذربایجان ، سفر به ایران است. آنها در آنجا یا برای منزل خود خرید می کنند یا با انتقال «بسته ها» ( بسته های تجار) کسب درآمد می کنند. این بسته ها عمدتا حاوی پوشاک و سایر کالاها هستند. به کسانی که این بسته ها را منتقل می کنند، در ایران حدود 15 تا 30 منات پول می دهند. علاوه بر این، می توان از ایران سه بسته سیگار وارد کرد و در (جمهوری) آذربایجان فروخت. اما اخیرا، انتقال بسته های سیگار برای زنان ممنوع شده است. »
یکی از ساکنان لنکران که به همراه خانواده خود برای خرید و فروش به ایران سفر می کند، می گوید: « قبلا روزانه حدود هزار نفر به ایران می رفتند. اما، اکنون این رقم به نصف کاهش یافته است. زیرا، دیگر رفتن به ایران صرف نمی کند. علتش نیز ممنوعیت هایی است که گمرک جمهوری آذربایجان در مرز اعمال کرده است. »
ساکنان محلی می گویند: « گمرک جمهوری آذربایجان دیگر اجازه نمی دهد به ایران «بسته» برده شود. هر ماه می توان یک یا دو بار از مرز عبور کرد. در هر عبور هم فقط مردان می توانند سه بسته سیگار یا 30 کیلو بار از ایران بیاورند..»
یکی از ساکنان که خواست نامش اعلام نشود، گفت : « کسانی که از اینجا می رفتند، بار حمل می کردند. تاجرها کیفی پر از لباس و کفش و سایر چیزها را برای عبور می دهند و در مقابل انتقال آن، پول می پردازند. قبلا خانوادگی می رفتیم. خودم، پسرم و دخترم. هرکس که یک بسته سیگار عبور می داد، برای هر بسته 15 منات باقی می ماند. اما، اکنون اجازه نمی دهند. مردم هم محاسبه می کنند و می بینند که صرف نمی کند. در نتیجه این ممنوعیت ها، کم نیستند کسانی که از خرید و فروش صرف نظر کرده اند. البته، کسانی هم وجود دارند که به این ممنوعیت ها اهمیت نمی دهند و بسته های سیگار را در میان بار خود مخفی می کنند و می آورند.»
«بی بی سی آذری » افزود : در جلیل آباد و بیله سوار نیز این ادعاها را تایید می کنند و می گویند از ممنوعیت ها خوششان نمی آید. مردی که در بازار سیگار می فروشد می گوید : « مصوبه هیات دولت است که مردان می توانند سه بسته سیگار و 30 کیلو بار بیاورند. اما زنان نمی توانند.»
« بی بی سی آذری» افزوده : « گرفتن پاسخ واحد مطبوعاتی کمیته دولتی گمرک برای سوالمان در این باره امکان پذیر نشد، اما از « تلفن پاسخگو» به خبرنگارمان ( خبرنگار بی بی سی آذری) که به آنجا ارجاع داده شده بود، گفته شد: « برای زنان ممنوعیت خاصّی وجود ندارد. اما، گمرک این صلاحیت را دارد که مطمئن شود هر فرد و اعضای خانواده اش ، اموالی را که عبور می دهد برای استفاده و مصرف شخصی اش است یانه؟!!»
کارشناسان مسایل جمهوری آذربایجان می گویند تشدید مشکلات معیشتی برای تالشان جمهوری آذربایجان از دو انگیزه سیاسی دولت جمهوری آذربایجان ناشی می شود. نخست اینکه حاکمیت مرکزی جمهوری آذربایجان همواره سعی می کند برای جلوگیری از تبادلات و تاثیرات فرهنگی و مذهبی از گسترش ارتباط مردم این کشور با ایران جلوگیری کند و آن را در سطح محدود و کنترل شده ای نگه دارد. علت دوم نیز بدبینی مراکز قدرت باکو به تالشان است که ریشه در سیاست های قومیتی دوره حاکمیت شوروی دارد و همچنان این سیاست و بدبینی به تالشان در حاکمیت باکو حفظ شده است.

 

منبع