حاشیه های قوم گرایانه دلیل اصلی باختهای تراکتور/ ملاحظاتی پیرامون کانال تراختور

۶ آبان, ۱۳۹۶
حاشیه های قوم گرایانه دلیل اصلی باختهای تراکتور/ ملاحظاتی پیرامون کانال تراختور

در دور جدید پروپوگاندای قوم مدارانه با محوریت تراکتورسازی مدتی است که چند “کانال تلگرامی” با حاشیه سازی سعی دارند از ظرفیت این تیم در راستای اهداف تجزیه طلبانه بهره برداری کرده و با سر دادن شعارهای بی ارتباط به ورزش، اقدام به فعالیت سیاسی کنند.

بر اساس قوانین فیفا هر گونه شعار سیاسی در استادیوم ها ممنوع بوده و تیم های خاطی مستوجب مجازات هستند. بدیهی است هر نوع شعار قوم گرایانه (حتی قانونی) جایگاهی در استادیوم ندارد تا چه رسد به شعارهای ساختارشکن و ناهنجار که همواره از سکوهای این تیم به گوش می رسد.

این کانال های هنجارشکن سعی دارند با تحریک هواداران و از راه ارتباط با برخی لیدرهای تیم اهداف سیاسی یک باند مشخص را به کلیت تراکتورسازی تحمیل کنند.

کانال موسوم به “تراختور” یکی از مهم ترین رسانه هایی است سعی دارد پروژه مزبور را اجرایی کند.

پیش برد طرح مزبور باعث حاشیه هایی برای این تیم شده است که بی شک یکی از مهم ترین دلایل ناکامی های تراکتورسازی است. کار به جایی رسیده است که حین سردادن یکی از همین شعارها (در دقیقه 15 برای اصل 15)،دروازه بان تیم در کمال شگفتی توپ را در همین لحظه وارد دروازه خود کرد❗

کانال موسوم به تراختور از طریق نفرت پراکنی قومی، تبلیغ کتاب های ایران ستیز، مطالب سیاسی بی ارتباط به فوتبال، توهین به بازیکنان کشور و قومیت آنها و بازنمایی سیاسی و توطئه محور از باخت های این تیم، مخاطبان را نسبت به همه اقدامات ورزشی و فرهنگی حاکمیت از جمله فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بد بین می کند.

متاسفانه مسئولان تیم تراکتورسازی تا کنون اقدام خاصی در راستای شکایت یا دستکم برائت از این کانال که از برند و اعتبار تراکتورسازی سو استفاده می کند، نکرده اند. از آنجایی که پوشیده ماندن فعالیت های این کانال از چشم تیزبین مسئولان آن بعید به نظر می رسد، ممکن است شائبه رضایت ضمنی از این سکوت معنادار به افکار عمومی خطور کند.

با این اوصاف باید پرسید مسئول برخورد با این کانال ها و رسانه ها که از آزادیهای موجود بر علیه نظم عمومی و مصالح جامعه ایرانی استفاده می کنند،کیست؟

کدام نهاد و فرد تصمیم گیر باید جامعه را از شر افکار بنیادگرایانه قومی حفظ کند؟ مسئولان مرتبط با فضای مجازی کجای کار هستند؟

چرا ارتباطات این کانال با برخی مسئولان و افراد نزدیک به تراکتورسازی مورد توجه قرار نمی گیرد؟ چرا ارتباط ارگانیک “کانال تراختور” با لیدرهای اصلی تیم مورد واکاوی و دقت نیست؟ چرا شماره تلفن برخی از مسئولان مهم تیم در کانال مزبور به راحتی منتشر میشود؟ این افراد شماره تلفن آن مسئول را چگونه بدست آورده اند؟

ارتباط “اتاق فکر” با کشورهای بیگانه به ویژه ترکیه و جمهوری باکو چیست و از طریق چه کسانی تامین میشود و ملاحظات شبکه بین المللی پان ترکیسم چگونه به اینجا منتقل میشود؟

چرا هنگامی که ارشد صالح (عامل میت ترکیه در کرکوک) از تراکتورسازی تشکر میکند، هیچ کس از خود نمی پرسد که آیا این نان قرض دادنها، اتفاقی است و یا ارتباطی بین سرپل ها، برقرار شده است و سعی دارد از طریق این تیم بر سیاست خارجی و امنیت ملی ایران حاشیه سازی و احتمالا اثرگذاری داشته باشند!

به هر حال این فنجان چرخانی ها بیشترین ضربه ب تیم فوتبال تراکتورسازی زده است تیمی که از محبوبیت مردمی برخوردار است اما عناصر مشخصی که برای ما شناخته شده هستند، سعی در به انحراف کشاندن اهداف یک تیم ورزشی را دارند. مجموعه این اقدامات تا کنون به زیان تراکتور بوده است و عرصه را فوتبال دوستان تنگ کرده.