ادعای نقض اصل تمامیت ارضی جمهوری باکو توسط امریکا و روسیه

۴ بهمن, ۱۳۹۶
ادعای نقض اصل تمامیت ارضی جمهوری باکو توسط امریکا و روسیه

در حالی که رسانه های باکو هفته گذشته روسیه را به دلیل چاپ یک دایره المعارف جغرافیایی به نقض تمامیت ارضی خود متهم کرده بودند این هفته نیز امریکا را به نقض تمامیت ارضی به اصطلاح جمهوری آذربایجان متهم کرده اند.

 به گزارش آذریها روزنامه «ینی مساوات» چاپ باکو ، آمریکا را به خیانت به «تمامیت ارضی» جمهوری آذربایجان  متهم کرد.

 ماه گذشته نیز روزنامه های باکو مطالب مشابهی را در خصوص ایران به دلیل مصاحبه روزنامه شرق با وزیر امورخارجه قراباغ کوهستانی منتشر کرده بودند. رسانه هایی چون پوبلیکا.آذ، مساوات، مرکز تحقیقات ریاست جمهوری و… مطالب مختلف و بی اساسی را در این ارتباط منتشر کردند.

اکنون همان سایت‌ها مطالب مشابهی را به روسیه و امریکا نسبت می دهند.

سایت پابلیکا.آذ هفته گذشته از اعتراض رسمی وزارت خارجه باکو به روسیه به دلیل چاپ دایره المعارف کشورهای جهان خبر داد.

بر اساس این گزارش حکمت حاجی اف، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری باکو به پایگاه اینترنتی « پوبلیکا» گفت : « این مساله تحت بررسی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان قرار گرفته است».

 

همچنین پایگاه اینترنتی  روزنامه « ینی مساوات » در خصوص نقش امریکایی ها در بی توجه به آنچه که آن را حاکمیت جمهوری آذربایجان بر قراباغ می نامد ، نوشت :

 « سازمان « هالو تراست » HALO Trust تنها سازمان فعال در زمینه «مین زدایی انسان دوستانه» در اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان است. این سازمان آمریکایی که به عنوان خیریه در انگلیس به ثبت رسیده است، در گزارش عملکرد سال 2017 خود ، برای فعالیت هایش در قره باغ کوهستانی بخش جداگانه ای اختصاص داده است. « هالو تراست » در حالی که از طرف دولت آمریکا تامین مالی می شود، از دولت (جمهوری) آذربایجان برای فعالیت در اراضی اشغالی قره باغ اجازه نمی گیرد. »

ینی مساوات افزوده است :

« دولت آمریکا تحت عنوان مین زدایی در چارچوب مرزهای « استان خودمختار قره باغ کوهستانی» ، برای این فعالیت بودجه اختصاص می دهد و در گزارش عملکردی که منتشر شده است، اعلام شده که 97 ممیز شش دهم درصد این بودجه مین زدایی، به همین منطقه مربوط بوده است. هم اکنون نیز « هالو تراست» با کمک لابی های ارمنی در کنگره آمریکا در صدد اخذ بودجه برای مین زدایی در نواحی اطراف قره باغ کوهستانی است. همچنین در پویش هایی که با نام « وان آمریکا» OneArmenia  ،  « آرتساخ عاری از مین » Landmine Free Artsakh  در آمریکا تدارک دیده شده است،  کمک کنندگان خصوصی در آمریکا از جمله  « بنیاد جولیا بورکه » Julia Burke Foundation ،  «خیریه  اس جی اس»  SJS Charitable Trust ، « بنیاد خانواده گولد» Gould Family Foundation ، « بنیاد چراغ های بندر»  Harbour Lights Foundation ، « بنیاد  ایزمیریلیان» ?zmirlian Foundation  در آمریکا از طریق سازمانی ارمنی در این کار مشارکت می کنند و هم اکنون عملیات مین زدایی در منطقه «لاچین» بطور جدی در حال اجراست. »

بر اساس این گزارش : « در گزارش عملکرد سازمان « هالو تراست» عبارت های تحریف آمیز ضد تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان گنجانده شده و « قره باغ کوهستانی» همانند کشور معرفی شده است. »

ینی مساوات این قبیل فعالیت های آمریکا در قره باغ کوهستانی را با حضور نماینده آمریکا در گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که میانجیگری در حل بحران قره باغ را به عهده دارد، مغایر دانسته و خواهان توضیح سفارت آمریکا در باکو و وزارت امور خارجه آمریکا در این باره شده است.