وزیر خارجه ارمنستان: ثبات پیرامون ایران، امنیت ارمنستان را تضمین می کند

۴ خرداد, ۱۳۹۸
وزیر خارجه ارمنستان: ثبات پیرامون ایران، امنیت ارمنستان را تضمین می کند

زُهراب مناتسکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: وجود ثبات پیرامون ایران مهم است زیرا این ثبات، امنیت ارمنستان را تضمین می کند.

به گزارش رادیو ارمنی برون‌مرزی به نقل از پایگاه خبری NEWS.am ، مناتسکانیان، روز چهارشنبه در سخنرانی خود در نشست شورای وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در بیشکک، پایتخت قرقیزستان همچنین بر ضرورت تلاش های مشترک در مبارزه با تروریسم، مقابله با قاچاق مواد مخدر و جرم و جنایت و همچنین چالش های فراملیتی تاکید کرد.

وزیر خارجه ارمنستان ضمن ابراز نگرانی از اقدام برخی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی به فروش سلاح به جمهوری آذربایجان افزود چنین اقدامی در جهت صلح و همکاری برای حل مناقشه قره باغ نیست.

مناتسکانیان همچنین تاکید کرد: “وضعیت انسانی در سوریه برای ارمنستان موضوع بسیار حساسی است و باید محرومیت و رنج هایی که مردم سوریه از جمله جامعه بزرگ ارامنه این کشور متحمل شده اند، مورد رسیدگی قرار گیرد.”

وی افزود: “ما (ارمنستان) تحولات خاورمیانه و همچنین دخالت ترکیه در این منطقه را از نزدیک دنبال می کنیم. عدم وجود روابط ترکیه با ارمنستان و موضع یکجانبه ترکیه در مورد مناقشه قره باغ، موضوعاتی هستند که کل سازمان پیمان امنیت جمعی را تهدید می کنند.”

وزیر خارجه ارمنستان ابراز امیدواری کرد این نگرانی های ایروان مورد توجه قرار گیرد و اقدامات مناسب برای جلوگیری از “توهم استفاده از زور یا تهدید علیه این کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی” انجام شود.

سازمان پیمان امنیت جمعی، سازمانی چندمنظوره از جمله نظامی در حوزهٔ آسیای میانه و قفقاز است.

در حال حاضر ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای کامل و افغانستان و صربستان نیز اعضای ناظر در این سازمان هستند  https://news.am/arm/news/514209.html