کارشناس موسسه کارنگی: قراباغ برای شهروندان جمهوری باکو مهم نیست

۱۰ دی, ۱۳۹۳
کارشناس موسسه کارنگی: قراباغ برای شهروندان جمهوری باکو مهم نیست

توماس دی وال نویسنده کتاب: ” قراباغ ، ارمنستان و آذربایجان از طریق صلح و جنگ ” ضمن مراسم رونمایی از واریانت جدید کتاب خود در ایروان تاکید کرده است که طی 10 سال اخیر چیزهای زیادی در مناقشه قراباغ تغییر یافته اند، ولی مهمترین از این یعنی مناقشه قراباغ حل و فصل نشده است. وی تاکید کرده است که در واریانت جدید این کتاب بخش های جدیدی و تعدادی عکس افزایش یافته است. ” دی وال ” مفسر برنامه روسیه و یورو آسیا بنیاد مالی ” کارنگی ” می باشد . وی گفته است که هدف از این کتاب ارایه موضع گیری های اساسی جمعیت ارمنستان و آذربایجان در مورد مناقشه قراباغ می باشد. با وجود آن که انتشارات زیادی در مورد مناقشه قراباغ وجود ندارند مفسر بنیاد مالی ” کارنگی ” برپایه اسناد و جدول زمان مناقشه قراباغ را ارایه کرده است. به گفته وی بحران قراباغ اجتناب ناپذیر بود چون که قدم اتحاد جماهیر شوروی در مورد داشتن منطقه خودمختاری در قلمروی آذربایجان بعد از فروپاشی این اتحادیه مشکلات زیادی پیش آورده است.میل دفاع از وضع موجود بیشتر از میل حل و فصل مناقشه قراباغ می باشد و میان طرفین درگیر اعتماد متقابل وجود ندارد.
 امروز به نظر می رسد که جهان نسبت به حل بحران قراباغ بی تفاوت است. امکانات زیادی برای جلوگیری از شروع مجدد جنگ استفاده شده اند ولی این امکانات نمی توانند به حل نهایی مناقشه کمک کنند. مفسر بین المللی ابراز اطمینان کرده است که با وجود آن که آذربایجان علاقه مند به تغییر وضع موجود در این مسئله است ولی این کشور خوب درک می کند امکان از دست دادن دست آوردهای 20 سال از جمله اقتصاد نیز وجود دارد. مفسر تاکید می کند که وی اولین بار در سال 1995 میلادی از باکو بازدید کرده است . در این سالها درآمد ناخالص ملی آذربایجان 3 میلیارد دلار بود در حالی که امروز این درآمد 70 میلیارد دلار می باشد. اگر آذربایجان جنگ را آغاز کند ممکن است طی یک هفته تمام این امکانات را از دست بدهد. وی افزوده است که ریسک های شروع مجدد جنگ وجود دارد. کارشناس بین المللی با اشاره به بیانات و سخنرانی های جنگ طلبانه و تحریک آمیز ” الهام علی اف ” رییس جمهوری آذربایجان تاکید کرده است که در آن کشور در مورد جنگ قراباغ دو نظر وجود دارد.

  رییس جمهور آذربایجان در حالی در مورد امکان آغاز مجدد جنگ اظهار نظر می کند که این مسئله برای شهروندان آذربایجان از اهمیت برخوردار نمی باشد.و مناقشه قراباغ موجب نگرانی شهروند آذربایجان نیست. کارشناس بین المللی عقیده دارد حل مناقشه قراباغ بعد از استرداد و اعطای بخشودگی به ” رامیل صفرااف ” قاتل افسر ارمنی تغییر کرده است. وی تاکید کرد که بعضی از شهروندان آذربایجان از چنین اقدامی انتقاد می کنند و بخش دیگری ” صفرااف ” را به عنوان قهرمان ملی دانند. ولی حکومت آذربایجان درک کرد که این اقدام اشتباه بود و در حال حاضر این مسئله در آذربایجان مطرح نمی باشد