سایت آذریها دو سال پیش از احتمال استفاده از «سلفی‌ها» در جنگ «قراباغ» خبر داده بود

۱۸ فروردین, ۱۳۹۵
سایت آذریها دو سال پیش از احتمال استفاده از «سلفی‌ها» در جنگ «قراباغ» خبر داده بود

کرده است. بر اساس اخبار قرار است یک گردان صد نفره از اعضای داعش که در اصل جزو اتباع جمهوری باکو به شمار می روند سوریه را از مسیر ترکیه ترک کرده و به قرباغ اعزام شوند.

اما وب سایت خبری- تحلیلی « آذری‌ها» در شهریور 1393 طی گزارشی که محصول رصد برخی از رسانه های قوم‌گرا بود به گرایش روزافزون این رسانه که از مرکز باکو هدایت می‌شوند به سمت سلفی گری اشاره کرده بود.

در این گزارش که « در شبکه های اجتماعی قوم گرا چه می گذرد؛ احساس مثبت به داعش و تقدیس سلفی گری » نام داشت به برخی مطالب مشکوک در وب سایتی که سرور و میزبان آن در جمهوری باکو به ثبت رسیده‌است اشاره شده بود. هیچ شکی در این خصوص این که هدایت، تغذیه و جهت دهی این سایت از باکو صورت می‌گیرد وجود ندارد ( برای مطالعه گزارش آذریها کلیک کنید).

در مطلب مشکوکی که در وب سایتی موسوم به قیرمیز ( ثبت شده در باکو) به زبان فارسی منتشر شده بود، نویسنده  عنوان میکرد:

«آیا سلفی های آذربایجان به جنگ ارامنه می روند:

« تبدیل شده شهرهای سومقائیت و… این کشور به مرکز سلفی‌ها و زدوخورد ها با دیگر دین‌داران این کشور، هر از گاهی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. تعداد قابل توجهی از همین سلفی‌ها هم اکنون در سوریه و عراق به داعش و النصره پیوسته اند. از سوی دیگر بیست درصد از خاک این جمهوری مسلمان نشین با اکثریت شیعه به اشغال درآمده است.

روز گذشته خبری در رسانه های جمهوری آذربایجان مطرح شد. مبنی بر اینکه پس از آغاز زدوخوردهای محدود بین ارتش آذربایجان و ارمنستان در مناطق تحت اشغالی قره باغ گروهی 33 نفره از سلفی های این کشور با مراجعه به مرزهای آذربایجان و ارمنستان در منطقه آغداش از نیروهای نظامی این کشور خواسته اند تا به آنان اجازه جهاد با نیروهای ارمنی داده شود. این افراد پس از بازجویی به عقب رانده شده و به آنها اجازه ورود به مناطق جنگی داده نشد.

با رسانه ای شدن این مساله سلیمان اف ، امام جماعت مسجد ابوبکر باکو و رهبر سلفی های این کشور به رسانه ها گفت: من از این مساله بی خبرم اما چنین اقدامی تحسین برانگیز است. فکر می کنم آذربایجان دارای ارتشی قوی است و از عهده دشمن بر میآید اما اگر لازم باشد همه سلفی ها و شخص بنده حاضریم تا در نیروهای قره باغ اشغالی شرکت کنیم».

جالب تر اینکه یکی دیگر از اعضای این سایت به زبان فارسی طی یک دیدگاه چنین نوشته بود:

«راستش وقتی این خبر را می شنوی نسبت به سلفی ها احساس بهتری پیدا می کنی. اگر آذربایجان گروهی مثل داعش داشت، جواب خیلی ها داده می شد.جایی که عقل و منطق به جایی نمی رسد و ایرانی که داعیه دار شیعه است به ارامنه جهت کشتار آذربایجانی ها سلاح می دهد،سلفی لباس مقدسی خواهد بود».

اکنون با آغاز مجدد درگیریها در قرباغ ابعاد بیشتری از امکان استفاده حکومت باکو از نیروهای سلفی هویدا شده است.