تحلیل «ترکیه» از سیاست اسرائیل در باکو
اسرائیل از گشوده شدن “کریدور نخجوان” خشنود است

۱ دی, ۱۳۹۹
اسرائیل از گشوده شدن “کریدور نخجوان” خشنود است

روزنامه «ترکیه» در مقاله ای با عنوان” چرا اسرائیل به جمهوری آذربایجان کمک کرد و ترکیه چه کاری انجام داد؟” به قلم فئوات اوغورFuat Uğur نوشت:

الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان در مصاحبه با کانال France 24 در پاسخ به سئوال “چند فروند پهپاد در اختیار دارید؟” گفته بود: این قضیه سری است و اما تعداد کافی پهپاد در اختیار داریم. پهپادها تجهیزات بسیار مدرن و پیشرفته است و با پهپادها سلاح های ارمنستان  به بیش از یک میلیارد دلار را نابود کردیم.

محافل حزب جمهوری خلق مدعی هستند که جمهوری آذربایجان با استفاده از پهپادها درجنگ پیروز شد و ترکیه تنها از لحاظ نظامی به آذربایجان کمک کرد. اما واقعیت این است که جمهوری آذربایجان طی سالهای طولانی پهپادهای ساخت اسرائیل نظیر هرون و سامانه های جنگ الکترونیک را خریداری و وارد می کرد. اما آذربایجان در چند سال اخیر از شرکت بایکار ترکیه پهپاد هایی را خریداری کرده است.

اسرائیل با فروش پهپادها و سامانه های جنگ الکترونیک به جمهوری آذربایجان، نیروهای نظامی اش را نیز آموزش دادند. جمهوری آذربایجان بعد از اشغال اراضی خود توسط ارمنستان، در 29 سال اخیر برای جنگ آماده شد. پهپادهای اسرائیل نقش مهمی در این پیروزی ایفا کردند. اما الهام علی اوف تاکید می‌کند که پهپادهای ساخت ترکیه در این پیروزی نقش داشتند. تاکید مطبوعات کشورهای دیگر نیز بر اینکه ترکیه تنها قدرتی است که باعث پیروزی آذربایجان شد، امری تصادفی نیست. ترکیه قبل از فروش پهپادهای اطلاعاتی و پهپادهای شناسایی دو اقدام مهمی در (جمهوری) آذربایجان انجام داد. بنا به قرارداد همکاری نظامی ترکیه و جمهوری آذربایجان، از سال 1992 میلادی افسران جمهوری آذربایجان در مدارس و اکادمی های نظامی ترکیه آموزش دیدند. اولین گروه افسران در سال 1996 میلادی در آموزشکده های نظامی جنگ فارغ التحصیل شدند. تا کنون 7225 افسز جمهوری آذربایجان از مدارس جنگ ترکیه فارغ التحصیل شده اند. افسران آموزش دیده در ترکیه، اکنون به درجه سرهنگی ویا ژنرالی ارتقا یافته اند. یعنی فرماندهی جنگ بر عهده آنهاست.

در حال حاضر 342 دانشجوی افسری در ترکیه در حال آموزش هستند. ترکیه همچنین افسران آموزشی و اساتید نظامی را برای تدریس به مدارس نظامی و جنگ جمهوری آذربایجان اعزام کرده است. ترکیه در جمهوری آذربایجان آموزشکده و مدارس جنگ تاسیس کرده است و سطح آموزشی نظامی دانشجویان افسری در جمهوری آذربایجان بسیار بالا است. بدین سبب تعداد دانشجویان نظامی اعزامی به ترکیه کمتر شده است.

     هدف اسرائیل از کمک به جمهوری آذربایجان چیست؟

همه می دانند که اسرائیل چندان از ارمنستان و دیاسپورای ارمنی خوشش نمی‌آید. زیرا ارمنستان و ارامنه علیه ترکیه “کمپین نسل کشی ارامنه” را شروع کرده اند. اسرائیل دوست ترکیه نیست. اما علاقه دارد موضوع نسل کشی را در انحصار خود نگه دارد و نمی خواهد، در این زمینه شریکی پیدا کند.

دلیل اصلی حمایت اسرائیل از جمهوری آذربایجان، ناخشنودی از روابط گرم ارمنستان با ایران است. اسرائیل از گشوده شدن “کریدور تُرک” بسیار خوشحال است و از این روند حمایت می کند. گشوده شدن “کریدور ترک” بین ترکیه و آذربایجان، به صورت غیر مستقیم به روند”برد-برد” مشترک ترکیه و اسرائیل تبدیل شده است.

turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/fuat-ugur/616299.aspx