آذرتاج: حمایت آمریکا از موضع باکو درباره قره باغ موجب حمله ارمنستان شد

۱۷ فروردین, ۱۳۹۵
آذرتاج: حمایت آمریکا از موضع باکو درباره قره باغ موجب حمله ارمنستان شد

میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بود.»
به گزارش آذریها،  یوسف بابانلی، خبرنگار ویژه آذرتاج در واشنگتن، این مطلب را ویژه را با این جمله آغاز کرد : « سفر الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به واشنگتن در روز اول آوریل (یک روز قبل از شعله ور شدن جنگ در قره باغ)  خاتمه یافت.»
آذرتاج درباره مذاکرات الهام علی اف با مقامات آمریکا درخصوص مناقشه میان جمهوری باکو و ارمنستان نوشت : « در سفر الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به واشنگتن، اولویت دارترین موضوع، مناقشه ارمنستان-جمهوری آذربایجان بود. الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان در دیدار با جان کری، وزیرخارجه آمریکا  از دولت این کشور بخاطر مساعی آن در جهت یافتن راه های حل این مناقشه تشکر کرد. وی گفت که این مناقشه باید براساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که خواهان خروج بی قیدوشرط نیروهای مسلح ارمنستان از اراضی اشغالی است، حل شود. الهام علی اف گفت که این مناقشه باید براساس اصل تمامیت ارضی کشورها حل شود.  نمایندگان عالی رتبه حکومت ایالات متحده آمریکا نیز حمایت قاطعانه خود را از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و طرفداری شان از حل این مناقشه براساس اصول حقوق بین الملل، اساسنامه سازمان ملل متحد و پیمان هلسینکی مورد تاکید قرار دادند. »
خبرگزاری آذرتاج افزوده است : « آشکار است که این همکاری و  تایید حمایت آمریکا از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان،  موجب شروع مجدد حملات تجاوزکارانه نیروهای مسلح ارمنی  به نیروهای جمهوری آذربایجان در پایان سفر الهام علی اف به آمریکا،  شده است. اما، برغم تلاش های نیروهای ارمنی، این حمله دفع و بخشی از اراضی جمهوری آذربایجان از اشغال آزاد شد. »
آذرتاج افزود : « پروفسور آلکس واتانکا، استاد موسسه خاورمیانه به  خبرنگار ویژه آذرتاج گفت مناسبات آمریکا-جمهوری آذربایجان به مدت چند سال در وضعیت آشفته ای قرار داشت. اما به نظر من، بسیاری از کارشناسان واشنگتن  معتقدند که نقش باکو را به اندازه کافی درک نکرده اند. زیرا، باکو برای تبلیغ منافع آمریکا در منطقه کارهای زیادی انجام داده است. جمهوری آذربایجان خواه در تامین امنیت انرژی و مبارزه با تروریسم در افغانستان و عراق و خواه  به عنوان خریدار خدمات و کالاهای تولید شده در آمریکا ، خود را  به عنوان متحد مطمئن آمریکا  به اثبات رسانده است.»
آذرتاج نوشته است : « به این ترتیب، جمهوری آذربایجان به عنوان همکار استراتژیک آمریکا پذیرفته می شود و مناسبات میان آمریکا و جمهوری آذربایجان از این پس نیز بطور صمیمانه و نزدیک و به شکل مثبت توسعه خواهد یافت.»
آذرتاج با اشاره به  دعوت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از الهام علی اف به نشست امنیت هسته ای در واشنگتن به همراه روسای دولت های 54 کشور جهان افزوده است : « جمهوری آذربایجان در مبارزه با تروریسم که برای جامعه جهانی بی اندازه مهم است و نیز مقابله با قاچاق و گسترش مواد هسته ای،  سهم مهمی داشته است و به همین علت، حضور باکو در این نشست با اهمیت، بسیار مورد توجه بوده است. »
آذرتاج با اشاره به دیدارهای الهام علی اف با  جو بایدن، معاون رییس جمهوری، جان کری، وزیر خارجه ، پنی پریتسکر ، وزیر تجارت و نیز روسای شرکت های مهم آمریکایی از جمله روسای «جنرال الکتریک» ، « آرمیتیج اینترنشنال» ، «بنیاد کارنگی» ، « بانک صادرات-واردات» آمریکا و نیز  جون سونونو، رییس دفتر جرج بوش، رییس جمهوری سابق این کشور  افزوده است :
« رییس جمهوری آذربایجان با  نمایندگان کنگره و رهبران سازمان های یهودی آمریکا از جمله رهبران ایپک، ائتلاف ملی حمایت از یهودیان اوراسیا و  کنفرانس روسای سازمان های اصلی یهودی آمریکا دیدارهای مهمی انجام داد.»
آذرتاج با برشمردن مقاطع مهم تاریخ روابط جمهوری آذربایجان و آمریکا و طرح های خطوط لوله نفت و گاز در این کشور، افزوده است : « مخفی نیست که دولت های بیل کلینتون و جرج بوش از اجرای این طرح ها حمایت کردند. این موضوعی نمادین است که خط لوله گازی  باکو-تفلیس-ارض روم ، پایه و جزئی از  طرح بسیار گسترده تر «دهلیز جنوبی گاز» است. الهام علی اف، در دیدار با جان کری، وزیرخارجه آمریکا گفت ما  تحت سایه حمایت آمریکا برای نخستین بار  طرح های خط لوله ای که دریای خزر و دریای مدیترانه را به هم می پیوندد، به همراه یکدیگر اجرا کردیم. الهام علی اف با تاکید بر اهمیت دهلیز جنوبی گاز ، از ایالات متحده آمریکا بخاطر حمایت از تحقق این طرح تشکر کرد و گفت که این دهلیزتا دو الی سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. جان کری نیز به نوبه خود ، رهبری الهام علی اف ، رییس جمهوری آذربایجان بر اجرای این طرح که وی آن را گامی جدی در راستای تنوع بخشی به منابع انرژی و منافع استراتژیک و درازمدت اروپا نامید، عالی ارزیابی کرد. »
آذرتاج افزوده است : « لازم به ذکر است که اهمیت طرح دهلیز جنوبی گاز صرفا به انتقال سالانه 16 میلیارد مترمکعب گاز (ده میلیارد مترمکعب به اروپا و شش میلیارد مترمکعب به ترکیه) نیست. این طرح از جنبه جهت دهی به توسعه شبکه گازرسانی جنوب اروپا  اهمیت نمادین دارد و تاثیری همانند  بزرگراه سازی در جاده های آمریکا در دوره  دوایت آیزنهاور در دهه 1950 دارد. آمریکا نیز برای این طرح اهمیت زیادی قائل است . به همین علت نیز جان کری، وزیر امور خارجه ، هم در بیانیه هایی صادرشده در ایالات متحده و هم در نشست شورای انرژی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در دوم آوریل 2014 ، حمایت واشنگتن از طرح دهلیز جنوبی گاز را  مورد تاکید قرار داده است. رییس جمهور باراک اوباما نیز در ماه ژوئن سال 2014 در اظهاراتی مشابه ، حمایت دولت آمریکا از این طرح را اعلام کرده است.»
آذرتاج با برشمردن موارد مهم همکاری اقتصادی جمهوری آذربایجان با آمریکا و توسعه این مناسبات افزوده است : « نخستین ماهواره جمهوری آذربایجان توسط شرکت اوربیتال ساینس ایالت ویرجینیا ساخته شده است. جمهوری آذربایجان چندین هواپیمای از شرکت بوئینگ خریداری کرده است و به این طریق میلیاردها دلار به اقتصاد آمریکا نفع رسانده است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سخنان خود تاکید کرد که آمریکا  از تبدیل جمهوری آذربایجان به مرکز تجارت در منطقه حمایت می کند. »
آذرتاج همچنین با برشمردن همکاری های جمهوری آذربایجان با ناتو در افغانستان و سایر مناطق و نیز موضوع تامین امنیت هسته ای در جهان، به نقل از  اندرو بینیاوسکی Bieniavski  ، معاون «اداره ملی کاهش مخاطرات مواد اتمی» آمریکا ، رضایت واشنگتن از اقدامات باکو در زمینه مقابله با گسترش مواد هسته ای را مورد تاکید قرار داده است.
آذرتاج افزود : « باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری پایانی نشست امنیت هسته ای واشنگتن تاکید کرد که  آمریکا در چارچوب همکاری با جمهوری آذربایجان در زمینه امنیت هسته ای ،  در زمینه کنترل مرزی و کشف مواد هسته ای نیز با جمهوری آذربایجان بطور مشترک فعالیت می کند.  رییس جمهوری اوباما تاکید کرده است : « جمهوری آذربایجان بخاطر موقعیت جغرافیایی اش، همکار بسیار مهم آمریکا در این زمینه است.»