دیپلمات‌های غربی در محاکمه اردوغان نیز شرکت کرده بودند

۱۴ فروردین, ۱۳۹۵
دیپلمات‌های غربی در محاکمه اردوغان نیز شرکت کرده بودند

شدند.

 به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذری‌ها» این یک سنت قدیمی در ترکیه است که به هنگام محاکمه روزنامه نگاران یا افرادی که به دلیل نقض آزادی بیان محاکمه می شوند، فعالان جامعه مدنی و سیاسی وی را همراهی می‌کنند. اما این بار نیز رجب طیب اردوغان با هوچی‌گری همیشگی خود « جان دوندار» مدیر مسئول و سردبیر جمهوریت و «اردم گل» را که با انتشاری گزارشی به افشای ارسال کامیون‌های حاوی اسلحه به نیروهای سلفی سوریه توسط « میت » پرداخته بودند، به داشتن پشتوانه خارجی متهم کرد.

 اردوغان خطاب به کنسول‌ها و دیپلمات های غربی نیز گفت: « شما در دادگاه چه کار داشتید؟ چرا به آنجا رفتید؟ چه صلاحیتی برای دخالت در چنین اموری دارید؟ وظیفه شما فقط در داخل کنسولگری و سفارت است و در بقیه امور باید تابع ما باشید»!

چند روز پس از این صحبت های رئیس جمهور ترکیه، روزنامه « جمهوریت » به انتشار تصاویر حضور دیپلمات‌ها و کنسولهای خارجی در دادگاه اردوغان در 1998 پرداخت. اردوغان که در آن سالها شهردار استانبول بود به اتهام خواندن چند بیت شعر محاکمه و به ده سال زندان محکوم شد. در حین رسیدگی به اتهامات وی بسیاری از دیپلماتهای غربی به نشانه دفاع از آزادی بیان با اردوغان دیدار کرده بودند.