اعتراض فعالان سیاسی اصلاح طلب به روند انتخاباتی در استان خوزستان و قطبی سازی فضا

۷ اردیبهشت, ۱۳۹۵

معاصر ایران پیشینه پر فراز و نشیبی دارد. از عباس میرزا شاهزاده قاجاری و امیر کبیر شروع شده و تا به امروز به شکل و شمایلی دیگر ادامه پیدا کرده است. جریانی که بیشتر متفکرین علوم انسانی آن را تنها راه توسعه و پیشرفت در کشوری همچون «ایران» می‌دانند. بعد از انقلاب اسلامی جریان اصلاح طلبی از دوم خرداد 1376 و در قامتی نو و وارد عرصه سیاست ایران شد.

به تدریج رئیس دولت اصلاحات تبدیل به رهبر این جریان شده و امروزه شاهد نهادینه شدن این تفکر و جریان در پایتخت هستیم اما متاسفانه به دلیل عدم تجربه کافی سران اصلاحات در تهران و همچنین نبود نخبگان سیاسی در استان های دیگر سبب شد تا اصلاحات در بیشتر نقاط کشور تاکنون نهادینه نشود. بعد از دوم خرداد عده ای از سران اصلاحات در استان‌ها بدون برداشت درست و فهم صحیح در تحلیل شرایط موجود حاکم بر آن منطقه برای بدست آوردن و جمع آوری آراء لازم دست به هر کاری می زدند تا جریان اصلاحات آن استان را به قدرت رسانده و از این رهیافت به منافع «خویش» دست پیدا کنند ولی این عمل نتیجه عکس داده و به مرور سبب شکل گیری “بنیانگرایی قومی” در این مناطق شدند. انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اهواز موجب شد تا نخبگان استان و کسانی که شرایط بحرانی این استان را درک کردند، حول محور شخصی جمع شوند که برای آنها تداعی کننده رئیس دولت اصلاحات بود و به او لقب «مرد اول اصلاحات استان» می دادند.

دکتر برات قبادیان معادلات تحریف شده اصلاح طلبی در استان را بر هم زد و تعریفی دیگر از اصلاح طلبی را در استان خوزستان ارائه کرد. پیش از قبادیان جریان اصلاح طلبی در استان با تحریک اقوام و با شعارهایی همچون ما آمده ایم تا «حقوق» شما را از حاکمیت بگیریم سعی در جذب آرای این بخش از جامعه داشت غافل از اینکه چنین شعارهای تحریک کننده ای خلاف اصول اصلاح طلبی و آرامش عمومی خوزستان است. برات قبادیان این معادلات را به هم زده است و اصلاحات استان را به گونه ای ملی و بر اساس منافع ملی کشور و منافع عمومی استان تعریف کرد. وی خود را درگیر بنیانگراهای قومی نمی کند چرا که در اصلاح طلبی مد نظر او همه اقوام برابر هستند. در استانی که همه از منافع قومی می گویند قبادیان معتقد است اصلاح طلب کسی است که به دور از منافع قومی فکر کند و تفکر وی حول محور توسعه استان و بدون تبعیض قومی بچرخد به همین خاطر است که در استان شاهد محبوبیت او نزد تمام اقوام استان خوزستان هستیم.
رویکرد قبادیان در مسائل سیاسی در سطح کلان نیز پرهیز از تندروی و درگیری در منازعات فکری است و بر تجربه گرایی و اعتدال تاکید دارد. مجموع این دلایل سبب شد تا اصلاحات در خوزستان با قبادیان شناخته شود و با این “اصلاحاتی” که در اصلاحات استان خوزستان انجام شد می توان روزهای خوبی را برای آینده استان تصور کرد.