متن دقیق و تحریف نشده نطق یکشنبه منادی در مجلس

۱۶ فروردین, ۱۳۹۵

در حوزه اقتصادمقاومتی جریانی جدید در صنایع ایران ایجاد خواهد کرد. مقام معظم رهبری اقدام برای معیشت مردم را دغدغه خود مطرح فرمودند که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو  در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکید همیشگی رهبری بر اصل مترّقی 44 قانون اساسی بوده است. اجرای غلط اصل 44 و مثله کردن آن ضایعات زیادی برجای گذاشته است،  وضعیت نامناسب ماشین سازی تبریز نمونه ای ناخوشایند از این مسئله است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی حاصل خون هزاران شهید است. در سال های ابتدایی انقلاب ، قانونگذاران خبره قوانین خوبی را به تصویب رساندند که بیش از 98 درصد مردم ایران به آن رای دادند.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس نهم، گفت: اقتصاد مقاومتی به معنی اقتصاد برون گرا  و درون زا است و به معنی اقتصاد تهران گرا یا مرکزگرا نیست. درون گرا یعنی این که از تمام ظرفیت های قومیت های مختلف کشور استفاده شود ، هنر موسیقی آذربایجان و  سنت های این استان  بسیار پردرآمد است اما مورد غفلت مسئولان قرار گرفته که این موضوع مخالف رویکرد اقتصاد مقاومتی است.

وی تاکید کرد: اجرای اصول مترقی 15 و 19 قانون اساسی لازمه توسعه همه استان هاست و استفاده حاکمیت از ظرفیت همه قومیت ها در جهت اقتصاد مقاومتی ضروری است. براساس اصل 19 قانون اساسی همه مردم ایران از هر قوم و قبیله ای که باشند از حق و حقوق مساوی برخوردار هستند.

این نماینده مجلس نهم گفت: با بیان این که هراستان استعداد قومی خاص خود را دارد گفت: آقای رئیس جمهور در سفر به تبریز قول دادید که فرهنگستان زبان و ادبیات آذری را ایجاد کنید اما قول شما در حد یک بنیاد فرهنگی و هنری محدود شد.

منادی سپیدان گفت: از دولت می خواهم که استعدادهای آذربایجان و تبریز را نادیده نگیرند. وقتی  57 کشور اسلامی، تبریز را برای سال 2018  به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام انتخاب کردند چرا دولت به فکر میزبانی مناسب یک و نیم میلیون توریست نیست. دولت لازم است بودجه کافی برای  تجهیز و ساخت هتل در آذربایجان  در جهت میزبانی مناسب از توریست ها فراهم نماید.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در مورد استان آذربایجان فرموده اند که این استان سر ایران است و تبریز مغز این سر است. باید به زبان آذری توجه جدی صورت گیرد. از آقای حدادعادل ، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی می خواهم برای تشکیل فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی اقدام جدی صورت گیرد. زبان آذری باید به عنوان یک میراث کهن حفظ شده و از تضعیف آن جلوگیری شود.

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو گفت: آذربایجان سرزمین ادب و هنر است که تجلی آن در روز شعر و شاعری به نام استاد شهریار است. شاعران زیادی همانند پروین اعتصامی و نظامی از دیار آذربایجان بوده اند.

وی گفت: تبریز مهد دموکراسی ایران است؛ در زمان مشروطه مجلس ملی این تبریز بود که دست به قیام زد و مجاهدت ها کردند. تبریزی ها در زمان به توپ بسته شدن مجلس اول مردم تبریز 10 ماه در تهران ایستادگی کرد و در محاصره عین الدوله قرار گرفت، بسیاری  از مردم تبریز در این حین جان خود را از دست داده و شهید شدند.

این نماینده در مجلس نهم، گفت: پس از تشکیل مجلس دوم در جلسه ششم برای تقدیر از نقش مجاهدین آذربایجان در تحکیم دموکراسی  اینچنین مصوب کردند که  ستارخان و باقرخان و دیگر مجاهدین آذربایجان اصلی ترین علت  آزادی مردم از یوغ استکبار هستند.

وی با پیش کشیدن خشکی دریاچه ارومیه گفت: بارها تذکر داده ام که دریاچه ارومیه نفس های آخر خود را می کشد ، باید به داد دریاچه ارومیه رسید. دود فاجعه زیست محیطی ارومیه به چشم همه ایران خواهد رفت.  

منادی سپیدان گفت: متاسفانه امروز با جمعیت 450 هزار نفر حاشیه نشین، ایران بالاترین تعداد حاشیه نشینی ایران اسلامی را دارد، یک زلزله کوچک می تواند خطر آفرین باشد. دولت باید با اختصاص بودجه لازم از وقوع یک فاجعه انسانی بزرگ جلوگیری کند.

 

لزوم مقابله با شیطنت های رژیم سعودی

وی گفت: از اقدام رئیس جمهوری در لغو سفر به اتریش تقدیر و تشکر می کنم؛ باید از شیطنت های رژیم سعودی جلوگیری شود، نباید اجازه داده شود که مسابقه تیم تراکتورسازی با تیم سعودی در خارج از تبریز و ایران اسلامی برگزار شود. تبریز از امن ترین نقاط ایران اسلامی است، سعودی ها که با سوء مدیریت خود با عث مرگ هزاران حاجی در فاجعه منا شدند چگونه می خواهد ادعای ناامنی ایران را داشته باشد؟

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: باید جلوی اقدام سخیف فیفا در مورد مسابقه تیم تراکتورسازی تبریز گرفته شود و برای حفظ عزت ایران هم که شده این مسابقه لغو شود. باید سال جاری از انجام سفر حج تمتع جلوگیری شود تا رژیم سعودی که به پول های باد آورده حجاج عادت کرده تنبیه شود.

وی گفت: از قوه قضائیه می خواهم که هکرهای آمریکایی که علیه ایران فعالیت می کنند را شناسایی کرده و معرفی نماید.

 

لزوم ایجاد چتر واحد آموزشی

نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو گفت: از دولت می خواهیم در جهت بهبود کیفیت آموزش و پایان وضعیت اسفناک اقتصادی فرهنگیان کشور اقدامی جدی صورت دهد. ادغام وزارت آموزش و پرورش با وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری اقدامی است که باید در جهت ایجاد چتر واحد آموزشی در کشور صورت گیرد که 60 تن از نمایندگان مجلس این طرح را نیز ارائه کرده اند.

وی گفت: تعداد کثیری از کارمندان و کارکنان دولت به شکل قراردادی و بلاتکلیف کار می کنند به برکت درآمدهای حاصل از برجام این عزیزان باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شوند. بازنشستگان کشور مطالباتی دارند که باید مورد رسیدگی قرار گیرند.

منادی سپیدان گفت: از مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو که اینجانب را به عنوان یکی از منتخبان خود برای حضور در مرحله دوم انتخاب کردند ، تقدیر و تشکر می کنم. در اردیبهشت ماه هم انشاالله به مجلس دهم راه خواهم یافت.

این نماینده مجلس نهم گفت: از دولت می خواهم اقدام جدی در جهت اشتغالزایی جوانان بیکار آذربایجان صورت دهد. آذربایجان سرزمین نخبگان است که باید مورد توجه قرار گیرد. پروژه های عمرانی متعددی روی زمین مانده است که باید  مورد توجه جدی قرار گیرد. اینجانب در طول 8 سال که به عنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی حضور داشته ام اقدامات عمرانی و طرح های تاثیرگذاری را پیگیری نموده ام./