ابراز خشنودی سفیر اسرائیل در باکو از برگزاری نمایشگاه کلاه های یهودی

۱۵ فروردین, ۱۳۹۵
ابراز خشنودی سفیر اسرائیل در باکو از برگزاری نمایشگاه کلاه های یهودی

«کلاه یهودی رنگارنگ» در موزه هنرهای معاصر باکو گفت : « این نمایشگاه ، دو نماد اسراییلی را در یک جا جمع کرده است. یکی از آنها  «کلاه تمبل» (tembel hat  کلاه یهودی نماد ملی اسراییل)  است که من هنوز به یاد دارم در لباس مدرسه آن را تا چه حد دوست داشتم.یکی از نظریه های اصلی در مورد نام این کلاه آن است که  نام  کلاه تمبل از کلمه ترکی «تنبل»  گرفته شده است و همین کلمه در زبان آذربایجانی نیز وجود دارد!»
سفیر اسراییل در باکو افزود : « دومین نماد اسراییلی نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه ،  پاروی بازی ویژه اسراییلی ها در ساحل است که  در ماه های گرم سال ،  در تمامی سواحل اسراییل در کنار دریای مدیترانه ، ده ها اسراییلی صرف نظر از جنس و سن شان در  محل های شنا به این بازی می پردازند. »
دان استاو گفت : « گشایش نمایشگاه مشترک نائله سلطان، نقاش آذربایجانی و  روی ماآیان، کوزه گر اسراییلی در موزه هنرهای معاصر باکو مایه افتخار است. در بسیاری اوقات، هنر همانند پلی میان انسانها و جوامع و فرهنگ ها  عمل می کند. جمع شدن آثار دو هنرمند از دو کشور در یک جا، تصادفی نیست. این دو هنرمند نخستین بار در سال 2010 در نمایشگاه شهر  اوم ال فاهم Um el Fahm  دیدار کرده بودند که بخاطر هنر سرامیک شهرت دارد. اکنون نیز این همکاری هنری،  روی ماآیان  را  به باکو آورده است. »