سازمان امنیت روسیه فاش کرد کردستان عراق، بانک مالی داعش

۴ آذر, ۱۳۹۴

دهند.

به گزارش روزنامه الحقیقه، چاپ عراق، در این گزارش، اطلاعات و تصاویر به دست آمده از طریق دستگاه جی پی اس (GPS) و دستگاه تحلیل تحرکات میدانی (GIS) نیز ضمیمه شده است.

در این گزارش آمده است، یکی از راه هایی که داعش حمایت مالی یا کمک های نقدی دریافت می کرده از طریق عربستان سعودی بوده است. به این ترتیب که یک شرکت تجاری وابسته به طارق الهاشمی، معاون سابق رئیس جمهوری عراق در بانکی در لندن به عنوان شریک تجاری شرکتی دیگر (که در گزارش اسم بانک و تصویری از حساب شرکت ثبت شده در بانک آمده است) حساب مشترک داشته و پول ها به این شرکت واریز می شده و سپس طارق الهاشمی این اموال را به صورت اقساط به حساب عزت الدوری، در یکی از بانک های اقلیم کردستان (که اسم این بانک و نام کارمندهایی که این پول ها را طی عملیاتی تحویل می گرفته اند، آمده است) واریز می کرده و بعد از آن این پول ها از طریق قسط های متعدد در اختیار رهبران داعش قرار گرفته است.  

در این گزارش همچنین آمده است “شماری از شیوخ وهابیت تندرو در عربستان سعودی اخیرا پیشنهاد داده اند که ملک سلمان، پادشاه عربستان بخشی از عایدات حج امسال را به حمایت از داعش و خانواده هایی که تمایل به مشارکت در جنگ در کنار داعش دارند و به گفته گزارش می خواهند با مشارکت در این “جهاد” ثواب کنند، اختصاص دهد تا به این ترتیب رحمت و برکت به سرزمین عربستان سرازیر شود!”

در این گزارش همچنین آمده است، “راه های دیگری نیز برای ارسال کمک های مالی غربی از ایالات متحده امریکا و کشورهای غربی به داعش کشف شده است. به این ترتیب که این کمک ها به دولت مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان می رسیده و او نیز وظیفه داشته است این پول ها را تحت عنوان هزینه خرید نفت از داعش در اختیار این شبکه قرار دهد! همچنین یکی از نیروهای پیشمرگ نزدیک به حزب پارتی (حزب دموکراتیک کردستان (PDK))، یکی از احزاب اصلی در اقلیم کردستان، مسئولیت تامین سوخت، مواد غذایی، نیازهای روزانه و مهمات لجستیکی داعش را دارد. برخی از مبالغی که بارزانی از کشورهای غربی دریافت می کند صرف این امور می شود.”

بر اساس این گزارش “بخشی از سلاح هایی که به دست داعش می رسد سلاح هایی است که داعش در سوریه و دیگر مناطق به دست آورده است، از جمله انبار تسلیحاتی که در استان نینوا به مرکزیت موصل تصرف کرد. برخی دیگر از ادوات و تجهیزات پیشرفته نظامی نیز با هماهنگی ترکیه به دست داعش می رسد.”

در این گزارش در مورد نقش ترکیه نیز آمده است “ترکیه با هماهنگی کشورهای غربی و استفاده از پول غربی ها 200 خودروی وانت یا پیکاپ از شرکت تویوتا خریداری کرده و با تجهیز آنها با ادوات جنگی و دستگاه های ارتباطاتی آنها را در اختیار داعش قرار داده است.”

در این گزارش همچنین اشاره شده است که “ترکیه گروهی را موظف کرده تا توانایی های نظامی داعش را بررسی کنند و بر روی ایجاد توازن میان داعش با ارتش عراق کار کنند. ترکیه همچنین قطعات و ذخایر نظامی مورد نیاز برای سلاح های سنگین و نیمه سنگین داعش را که از ارتش های عراق و سوریه به غنیمت گرفته است را نیز تامین می کند. در این گزارش مجموعه ای از تصاویر هوایی مربوط به این بخش آورده شده است.”

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: “ترکیه همچنین کمک های نقدی و غیر نقدی به سود داعش جمع آوری می کند و در میان مردم ترکیه نیز طرفداران و هوادارانی برای داعش ایجاد کرده است.”

در بخش دیگری از این گزارش به نقش اردن اشاره شده و آمده است: “دولت اردن مسئولیت آموزش نیروهای مسلح داعش و همچنین عناصر امنیتی آن را بر عهده دارد. همچنین اطلاعات مربوط به سلاح هایی که در اختیار ارتش عراق قرار می گیرد، زیربناهای تسلیحاتی و نقاط قوت و ضعف آن را تهیه و به داعش می دهد.”

این گزارش به همراه مجموعه ای از اسناد سری ثبت شده در سازمان امنیت روسیه در اختیار دولت عراق قرار گرفته است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/