ردپای ترکها در انفجار تایلند/ تروریستهای ایغور انگیزه قتل عام معبد

۸ شهریور, ۱۳۹۴
ردپای ترکها در انفجار تایلند/ تروریستهای ایغور انگیزه قتل عام معبد

مظنونین بمب گذاری «بانکوک» به لیست مسافرانی رجوع کرده که چند روز پیش از این اقدام، از کشور ترکیه وارد خاک تایلند شده‌اند.

در جریان حادثه بمب گذاری بانکوک که هفته گذشته در یکی از معابد این شهر اتفاق افتاد ۲۰ نفر کشته شدند که در بین آن‌ها توریست‌های خارجی از چین، هنگ کنگ، انگلستان، مالزی و سنگاپور نیز وجود داشت.

در این میان، برخی از کار‌شناسان از امکان ارتباط عاملین بمب گذاری معبد بانکوک با ایغورهای چین سخن می‌گویند. ایغور‌ها اقلیت ترک زبان مسلمانی هستند که اغلب از سوی دولت پکن به تلاش برای جدایی طلبی و پیوستن به گروه‌های افراطی نظیر داعش متهم می‌شوند. ایغور‌ها اغلب به صورت غیر قانونی به تایلند مهاجرت می‌کنند تا از آنجا خود را به ترکیه برساند که مردمش قرابت‌های فرهنگی و مذهبی با آن‌ها دارند.

دولت آنکارا نیز به طور آشکار از ایغور‌ها حمایت کرده و مرزهای خود را به روی ایشان گشوده است. اما ماه پیش تایلند طبق قراری که با چین داشت ۱۰۰ پناهنده غیر قانونی ایغور را به دولت پکن مسترد کرد که این اقدام خشم مردم و گروه‌های حقوق بشر ترکیه را در پی داشت.

در همین راستا، پلیس تایلند که تا کنون ۱۵ نفر از اتباع ترکیه را مورد بازجویی قرار داده است، اعلام کرد لیست همه مسافرانی را که دو هفته قبل از وقوع حادثه به این کشور وارد شده‌اند، بررسی خواهد کرد. در این میان بیشترین شک پلیس تایلند به یکی از سازمان‌های افراطی ترکیه با نام «گرگ‌های خاکستری» است.