در دیدار نخبگان مهابادی با معاون وزیر کشور:گله مندی از برخورد غیرملی استانداری آ.غ

۱ شهریور, ۱۳۹۴

برای مرور وعده های انتخاباتی رییس جمهور و انتقاد از برخی کم کاریها بویژه در حوزه کردنشین آذربایجان غربی تبدیل شد. انتخاب محمد حسین مقیمی بی دلیل نبود .رییس ستاد انتخابات کشور و یکی از متولیان جهت گیریهای سیاست داخلی و عزل و نصب فرمانداران و استانداران. احسان هوشمند نویسنده و پژوهشگر مسایل قومی و دکتر جلالی جانشین مرکز مطالعات وزارت کشور وظیفه هماهنگی و انجام دیدارها را بر عهده داشتند.

 

در ابتدای ملاقات، «صلاح الدین عباسی» نویسنده و فعال اجتماعی به بیان اهمیت سیاسی و فرهنگی مهاباد و مکریان در میان کردهای ایران و کشورهای دیگر پرداخت و افزود که این اهمیت و تاثیرگذاری، ابعاد گوناگون سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی دارد. این فعال مدنی در ادامه به مشارکت و نقش انکارناپذیر کردها در حوادثی چون پیروزی انقلاب اسلامی و نیز پیروزیهای انتخاباتی اصلاح طلبان و اعتدال گرایان اشاره نموده و یکی از عوامل عدم بهره مندی کردها از مشارکت سیاسیشان را همین ساختارمعیوب و ناکارآمد اداری استان دانست.

 

«احسان هوشمند» نیز در ادامه به برخی جنبه های دیگر مساله اشاره نموده و به عنوان مثال به بهره مندی برخی رسانه های افراطی قومگرای ارومیه و برخی دیگر از شهرستان های استان از رانتهای سیاسی و مالی به دلیل حضور منسوبان و حامیانشان در ساختار قدرت محلی پرداخت. وی در این باره به برخوردهای نامناسب و منفی با برخی رسانه های معتدل کردی به عنوان نمونه ای از نامتعادل بودن آرایش مدیریتی استان اشاره کرد. هوشمند در ادامه خوستار بازبینی رویکرد های امنیتی و سیاسی در منطقه مکریان گردید.وی از معاون وزیر کشور درخواست کرد با توجه به محدودیت های فعلی راه برای استفاده از نخبگان و شایستگان کرد استان آذربایجان غربی در مسئولیت های استانی بیش از گذشته همواره شود. وی با ارئه آماری از سهم نخبگان شایسته کرد در ساختار مدیریتی استان افزود باید راه برای چرخش منطقی نخبگان در ساختار مدیریت کلان کشور بیش از گذشته باز شود و تعمیق مشارکت همه شهروندان فارغ از تعلقات مذهبی و قومی   در اداره کشور به شکلی دمکراتیک در دستور کار نهادهای ذیربط قرار گیرد.

 

یکی دیگر از حاضران «صلاح الدین خدیو» بود که با تاکید بر ضرورت پیگیری این بحثها از زاویه ملی گرایی و منافع ملی وپرهیز از نگاههای بخشی نگر و محلی اندیش به تغییرات سریع اجتماعی اتفاق افتاده در کردستان در سالهای اخیر و فربه شدن طبقه متوسط پرداخت. این فعال مدنی افزود که پیش قراولان طبقه متوسط مانند روشنفکران ، دیوان سالاران و فن سالاران مایل به مشارکت در زندگی سیاسی جامعه هستند ، ولی راهها به رویشان فراخ نیست و حتی مجاری مشارکت به اندازه استانهای کردستان و سیستان و بلوچستان هم باز نیست. خدیو با اشاره به بحث صلاح عباسی عباسی درباره اهمیت سیاسی و فرهنگی منطقه مکریان در کردستان ایران، این در حاشیه بودن را واجد آثار سوء مضاعف دانست.وی با اشاره به برخی سرمایه گذاریهای صورت گرفته در منطقه مانند احداث کارخانه پتروشیمی در مهاباد این پروژه را سوای اهمیت اقتصادی و اشتغالزایی آن ، از لحاظ سیاسی دارای ابعاد همگرا کننده و وفاق ساز دانست. وی در ادامه به مخالفت های اولیه از جانب برخی محافل پرنفوذ در استان اشاره کرد و پژواک نامناسب آن را به زیان مولفه هایی چون وحدت ملی و همگرایی اجتماعی خواند و افزود که پایداری دولت در برابر مخالفت آنها ، توانست تا حدی بار متراکم ” احساس تبعیض ” در میان کردها را کاهش دهد.وی در ادامه مخالفت و کارشکنیهای فعلی در برابر حضور شایسته کردها در عرصه های مدیریتی منطقه را از جنس همان مخالفتهای پیشگفته خواند و خواستار مهار و مدیریت آن از جانب دولت شد.

 

«علی آبادیان» فعال مدنی و عضو خانه کشاورز نیز به بیان سوابق پیشگامی کردها در حرکتهای اصلاحی و نیز نقش بی بدیلشان در پیروزی پرداخت و افزود این پیشگامی متاسفانه با اقدامات ایجابی کافی پاسخ داده نشده است.وی با اشاره به  رویداد هتل تارا ، به نقش کارساز و مثبت روشنفکران و فعالان مدنی در محدود کردن دامنه بحران غیر ضروری و قابل پیشگیری فوق الذکر پرداخت و افزود که متاسفانه نقش متفاوت و موثر این دسته از فعالان مدنی نه تنها با پیشوازی مقامات استانی مواجه نشد ، بلکه با اتهام زنی و بی مهری هم روبرو شدند.

 

همچنین «سلیمان منگوری» فعال مدنی مهابادی نیز به تفصیل به مصایب سیطره و حضور ” نگاه امنیتی پرداخت و گفت گستردگی این نگاه و کوررنگی مطلق آن تا حدی است که با وجود آن عملا مجال محدودی برای سیاست ورزی مصلحانه و حتی فعالیتهای روتین مدنی موجود است.

 

معاون سیاسی وزیر کشور: نگاه نظام قومی و محلی نیست و هیچ محدودیتی برای هیچ منطقه و قومیتی وجود ندارد.

 

مقیمی در ادامه جلسه به ارائه سخنان خود پرداخت و از حاضران خواست از تمرکز بر مسایل صرف محلی خودداری کرده و کلان تر بیندیشند و بنگرند. وی در ادامه به تلنبار شدن مشکلات مختلف در طول سالها پرداخت و اضافه نمود که در هرجایی که مردم پیشقدم شدند و خود طرح و برنامه ارایه دادند، تدبیر امور راحت تر بوده و توسعه هم بدست آمده است. مقیمی ضمن استقبال از دغدغه حاضران درخواست کرد که آنها این بحثها را در قالب انجمنهای توسعه برای شهر و منطقه ادامه داده و حلقه وصل نخبگان و دولتمردان شوند.مقیمی گفت که منطقه به طرحهای سنگین اقتصادی نیاز دارد و این وظیفه مردم است که با قلم و قدم اینها را از دولت بخواهند.وی همچنین به وعده های انتخاباتی روحانی اشاره و پایبندی دولت به آنها را مورد تاکید قرار داد.

 

لازم به ذکر است برخی دیگر از فعالان مدنی مکریان از جمله حسن شیخ آقایی و سعدون مازوجی نیز در این دیدار حضور داشتند.