درگفتار ایده‌آلیسم آلمانی با حضور سیدجواد طباطبایی برگزار می‌شود

۱۸ فروردین, ۱۳۹۴

ایده‌آلیسم آلمانی ، فلسفه سیاست، حقوق و سیاست برای شرکت‌کنندگان در این درسگفتار سخن بگوید.

ایده آلیسم آلمانی یکی از  اشکال آرمان‌گرایی است که در فلسفه از قرن هجدهم تا اوایل قرن بیستم رایج بوده است. امانوئل کانت از طرفداران آن بود. ایده‌آلیسم آلمانی دیدگاهی است که بر محدودیت در مورد آنچه می‌تواند درک شود تاکید دارد.

فلسفه سیاست که یکی دیگر از موضوعات مورد بحث سید جواد طباطبایی در این کلاس است. مطالعه مسائلی همچون سیاست، آزادی، عدالت، مالکیت، حقوق، قانون و شیوه اجرایی کردن آن توسط قوای حاکم  از جمله مسائلی است که در فلسفه سیاست به آن پرداخته می‌شود.

سیدجواد طباطبایی در کتاب خود با عنوان «زوال اندیشه سیاسی» نیز به برخی از مباحث مربوط به فلسفه سیاست پراخته است.

وی در این کتاب اعتقاد دارد، آزادی، سیاست و فلسفه از نوآوری‌های اندیشه یونانی است. طباطبایی در بخشی از این کتاب نوشته است: «آزادی و به‌ویژه سیاست -حتی به معنایی که در ادامه سنت یونانی در اندیشه دوران جدید غربی فهمیده شده- از نوآوری‌های اندیشه یونانی بوده است.

هم‌چنان‌که فلسفه، یعنی اندیشه عقلانی غیرملتزم به ادیان و اسطوره‌ها را نخست، یونانیان تاسیس کردند و در واقع، تاریخ فلسفه -اعم از مسیحی، اسلامی و … به معنای دقیق کلمه- جز تاریخ بسط فلسفه یونانی در میان اقوام دیگر نبوده است، تاریخ فلسفه سیاسی دوره مسیحی و اسلامی نیز، به هر حال، تاریخ بسط فلسفه سیاسی یونانیان در این دوره تمدنی است.»

درسگفتار ایده‌آلیسم آلمانی با حضور سید جواد طباطبایی از 19 فروردین‌ماه روزهای چهارشنبه از ساعت 17 تا 19 در موسسه پرسش، واقع در خیابان قائم مقام فراهانی برگزار می‌شود.