برنامه شیطنت آمیز ارتجاع قومی در آستانه انتخابات/ ایجاد جو مسموم و اغتشاش به بهانه زبان مادری

۲۰ بهمن, ۱۳۹۴
برنامه شیطنت آمیز ارتجاع قومی در آستانه انتخابات/ ایجاد جو مسموم و اغتشاش به بهانه زبان مادری

گروهی از عوامل باکو و عربستان در آستانه برگزاری انتخابات مجلس دهم قصد دارند با برپایی محافلی بر علیه تمامیت ارضی کشور با بهانه زبان مادری و کشاندن برخی نامزدهای مشخص به این همایش ها به استفاده انتخاباتی از روز جهانی زبان مادری دست زده و از سوی دیگر با مخابره این گزارش‌ها به رسانه های خارج کشور مانند بی.بی.سی و صدای امریکا شرایط شمالغرب کشور را ملتهب جلوه دهند.

از نظر ارتجاع قومی همزمانی تاریخ انتخابات مجلس و روز جهانی زبان مادری قابل بهره‌برداری است. بنابراین برنامه از دو حالت خارج نیست، یا مجوز برگزاری برنامه‌ها دریافت می‌شود که در این صورت بخش مهمی از اهداف کوتاه مدت میسر شده است و یا اجازه برگزاری مراسم صادر نمی‌شود و مانند سال گذشته عده از عناصر تجزیه‌طلب در آستانه انتخابات دستگیر می‌شود که در این صورت نیز می‌توان با تیترهایی چون «دستگیری‌های گسترده در آستانه انتخابات» در رسانه‌های فارسی زبان مانند بی.بی.سی. و صدای امریکا و در نهایت رسانه های بزرگ جهانی، انتخابات مجلس دهم را زیر سایه برد.

صدر  این جریان که از خارج کشور هدایت می‌شود، در مجموع قصد دارد با درخواست مجوز برای همایش بمناسبت زبان های محلی در اوایل اسفند وارد فعالیت انتخابات و سیاسی شده و در صورت دستگیری فعالان مرتبط با آن به جو سازی رسانه ای تحت عنوان “دستگیری های گسترده” بپردازد. مقرر شده است به همین منظور از ظرفیت بی.بی.سی و احمد شهید نیز استفاده شده و در نهایت برگزاری انتخابات را زیر سایه جو امنیتی جلوه دهد.

بر  اساس برخی اخبار فعالان قومی‌ای که قبلا به بدنه معاونت های استانداری آذربایجان غربی نفوذ داده شده اند میتواند زمینه برگزاری نشست‌هایی را در این خصوص فراهم کنند و با استفاده از مساعدت معاونت اجتماعی فرهنگی استانداری آذربایجان غربی برخی نشست‌ها را در سالن‌های متعلق به استانداری و شهرداری برگزار نمایند. همچنین یک  تشکیلات سیاسی که تحت عنوان ان.جی.او با نام «آذربایجان مدنیت اوی» در شهر شاپور (سلماس) فعالیت می‌کند نقش کلیدی در پروژه ضد انتخاباتی خواهد داشت.

گفتنی است این هماهنگی‌ها و دستورالعمل‌ها از طرف شبکه گوناز تی.وی و تعدادی از فعالان قومی ساکن ترکیه و با ابزار «گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی» انجام می‌پذیرد.

تجربه سال گذشته جریان ارتجاع قومی و دستگیری عده‌ای از دست اندرکاران برگزاری همایش تجزیه‌طلبانه در تهران و اعلام خبر دستگیری این عده از بی.بی.سی فارسی و صدای امریکا برای پان‌ترکیست‌ها مطلوب بوده و به نظر می‌رسد تکرار این تجربه و تلاقی آن برای انتخابات، جهت اخلال و مغشوش جلوه دادن وضعیت کشور در دستور کار قرار گرفته است.