نقش عربستان در سقوط ارزش پول جمهوری باکو/ دلیل سفر علی اف به عربستان!

۶ تیر, ۱۳۹۵
نقش عربستان در سقوط ارزش پول جمهوری باکو/ دلیل سفر علی اف به عربستان!

نقل از عصر دیپلماسی، عارف محمد اف کارمند سابق وزارت خارجه جمهوری باکو که به اروپا پناهنده شده است در این مصاحبه افزود: سفر الهام علی‌اف به عربستان در تابستان گذشته به منظور چانه‌زنی برای مهار کاهش قیمت نفت با مقامات عربستان بود. اقتصاد آذربایجان به شدت از کاهش قیمت نفت آسیب‌پذیر است. افزایش هزینه‌ بازی‌های اروپایی فشار زیادی به بودجه حکومت باکو وارد کرد.
وی در ادامه گفت: عربستان در این سفر به الهام علی‌اف تعهد داد تا در قبال ایجاد فضای فرهنگی برای فعالیت وهابی‌های تکفیری ایجاد محدودیت برای شیعیان و ایران در آذربایجان، کمک‌های بلاعوض و سرمایه‌گذاری قابل توجهی برای جبران خسارت وارده داشته باشد تا بخشی از تبعات کاهش قیمت نفت در باکو مهار شود.
بر اساس این گزارش، این در حالیست که چند ماه قبل ورشکستگی اقتصاد باکو منجر به کاهش ۲۰ درصدی ارزش منات در برابر دلار شد که علی‌اف طی مصاحبه ای تلویزیونی آن را تکذیب کرد.
الهام علی‌اف بعداز یکسال به اشتباه راهبردی خود اذعان کرده و با برکناری الدار محمود اف که با حمایت عربستان در صدد کودتا علیه الهام و اعلام جنگ به روسیه با تسلیح گروه های تکفیری در قفقاز شمالی بود پی‌برد.