اردوغان مشکلات اقتصادی را گردن دشمن خارجی خیالی می‌اندازد
اقتصاد ترکیه، قربانی زیر تیغ پوپولیسم

۲۶ دی, ۱۴۰۰
اقتصاد ترکیه، قربانی زیر تیغ پوپولیسم

به نظر می‌رسد اردوغان که با سیاست‌های خطا و خودسرانه خود اقتصاد ترکیه را به منجلاب فروبرده، چاره‌ای ندارد جز چنگ انداختن بر چهره حقیقت و انتساب مشکلات به خارجی‌ها. در حالیکه از مدت‌ها قبل اقتصاددانان و ناظران اقتصادی از جمله در ترکیه هشدار می‌دادند و هم‌اکنون نیز اقتصاددان مستقل تصدیق می‌کنند، سیاست‌های خودسرانه اردوغان سبب معضلات جدی اقتصاد ترکیه از جمله سقوط ارزش لیر شده است، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه در سخنانی توخالی در پارلمان ترکیه، مدعی شد که او در حال حفاظت از اقتصاد کشور در برابر «ابزارهای مالی خارجی که می‌توانند نظام مالی کشور را نابود کنند» است. گفتنی است اردوغان برای آنکه تصمیم‌های خطای خود را به کرسی بنشاند، سه بار رئیس بانک مرکزی ترکیه را در مدت اخیر تغییر داده بلکه فردی فاقد استقلال رأی پیدا شود تا سیاست‌های مورد نظر او را پیش ببرد.

اردوغان در این سخنان پوپولیستی که آشکارا نشان‌دهنده شکست سیاست‌مداری اقتدارگراست که نمی‌خواهد خطاهای خود را بپذیرد و در مقابل دشمنی خیالی را به عنوان عامل اصلی شکست‌های خود جا می‌زند، گفت: «افزایش تورم در ترکیه مطابق با واقعیات اقتصادی کشور نیست».

یک تحلیلگر اقتصادی، اظهارات اخیر اردوغان را «سراسر یاوه» خوانده و گفته است «نهادهای سرمایه‌گذاری خارجی به خاطر سیاست پولی یکسره احمقانه اردوغان، مایل به سرمایه‌گذاری در ترکیه نیستند». (بگرید به اینجا)

ناظران پیش‌بینی می‌کنند در صورت ادامه سیاست‌های اقتصادی و پولی فعلی در ترکیه، اقتصاد این کشور روزهای سخت‌تری را پیش رو خواهد داشت.