بنا به تازه‌ترین آمارها
رسیدن تورم سالانه ترکیه به نزدیک ۵۰ درصد

۱۷ بهمن, ۱۴۰۰
رسیدن تورم سالانه ترکیه به نزدیک ۵۰ درصد

به گزارش یورونیوز، تازه‌ترین داده‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه ترکیه در ژانویه به بالاترین میزان در دو دهه گذشته رسیده است.

موسسه آمار ترکیه روز گذشته اعلام کرد که قیمت کالاهای مصرفی نسبت به ژانویه سال گذشته با افزایش ۴۸.۶۹ درصدی روبرو شده‌اند که نسبت به نرخ سالانه ۳۶.۱ درصدی در دسامبر گذشته روند صعودی را نشان می‌دهد.

این نهاد اعلام کرد قیمت کالاهای مصرفی در ژانویه نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه) ۱۱.۱ درصد افزایش یافته است که درآمد شهروندان ترکیه را تحت تاثیر قرار داده است. این رقم بیش از پیش‌بینی تحلیلگران بوده است.

لیر ترکیه در سال گذشته تحت تاثیر کاهش ۵۰۰ واحدی نرخ بهره از سپتامبر ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داد. نرخ بهره در ترکیه از ۱۹ درصد در سپتامبر به ۱۴ درصد رسیده است.

دولت ترکیه در واکنش به آشفتگی‌های ارزی، قیمت گاز، برق، عوارض جاده‌ای و کرایه اتوبوس را افزایش داد و از سوی دیگر حداقل دستمزد ماهانه نیز ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد.

قیمت‌های حوزه حمل و نقل نسبت به سال قبل با افزایش ۶۸.۹ درصدی روبرو شده است در حالی که قیمت مواد غذایی و نوشیدنی ۵۵.۶ درصد افزایش یافت. قیمت لوازم خانگی نیز افزایش ۵۴.۵۳ درصدی را نشان می‌دهد. این ارقام نشان دهنده بالاترین نرخ تورم در دو دهه حکومت اردوغان بر ترکیه است.

کمترین افزایش سالانه نیز مربوط به حوزه ارتباطات با ۱۰.۷۶ درصد، آموزش با ۱۸.۶۷ درصد، پوشاک و کفش با ۲۵.۳۲ درصد بوده است.

بانک مرکزی ترکیه هفته گذشته پیش‌بینی تورم سالانه برای سالجاری و سال آینده را افزایش داد در حالی که تاکید کرد حمایت از لیر هدف اصلی بررسی سیاست‌های جاری این نهاد است.

طبق این گزارش، برآورد شاخص قیمت کالاهای مصرفی در پایان سال ۲۰۲۲ به ۲۳.۲ درصد افزایش یافته است. این بانک تورم ۸.۹ درصدی را نیز برای سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده است.