عذرخواهی صداوسیما از «آذریها»/ آیا عذرخواهی کافی است؟

۱۷ آبان, ۱۳۹۴
عذرخواهی صداوسیما از «آذریها»/ آیا عذرخواهی کافی است؟

در برابر رسانه ملی صداوسیما تعدادی از متخلفین ناظر بر این برنامه را توبیخ نمود. متن اعلامیه صداوسیما به این شرح است:

روابط عمومی صدا و سیما اعلام کرد: در پی پخش برنامه فتیله روز جمعه ۱۵ آبان ماه از شبکه دو سیما که بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.

اقوام مختلف سرمایه سترگ و بی‌بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تندباد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ نماید. در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و اقشار جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف همواره عزم خود را در جهت تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف داشته است.

لیکن علیرغم این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن، متاسفانه روز جمعه ۱۵ آبان ماه در یکی از بخش‌های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیمااست، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و عدم نظارت درست عوامل برنامه‌ساز و ناظر مربوطه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می‌شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می‌گردد.

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می‌داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری‌زبانان عزیز و به دور از هرگونه توجیه رسانه‌ای برای رفع  کوچکترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان نسبت به فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

۱- علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می‌شوند و این مسئله تا آشکار شدن موضوع و ریشه‌های آن به طور جد پیگیری می‌شود.

۲- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی‌های مختلف سال‌های گذشته که از آن به عنوان برنامه‌ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی‌دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی‌های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه “فیتیله” فعلا متوقف می‌شود.

۳- مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه‌هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می‌شود.

۴ – بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

                                                                                                          ***

باید پرسید آیا صرف عذرخواهی از بابت چنین برنامه هایی کافی است؟ آیا توهین و تحقیر ملت ایران و شهروندانی ایرانی در صداوسیما تبدیل به یک رویه نشده است؟ آیا این رویه همچنان تداوم خواهد یافت و اگر پاسخ منفی است چه تضمینی در این خصوص وجود دارد؟

باید گفت تا زمانی که صداوسیما آیین نامه های داخلی خود در مورد نهایی سازی و حوزه پخش را معطوف به ممنوعیت توهین و تحقیر  شهروندان ایرانی ننموده است، هیچ تضمینی در خصوص عدم تکرار چنین برنامه های سخیفی وجود ندارد. لازم است صداوسیما بندی را به آیین نامه های داخلی خود اضافه نماید که از نهایی شدن و پخش هر گونه برنامه متضمن توهین و تمسخر اقوام ایرانی و به طور اعم ملت ایران جلوگیری شود.