پیامدهای حضور یک حزب قومی در عرصه سیاست: دیاربکر به خاک و خون کشیده شد

۱۶ خرداد, ۱۳۹۴
پیامدهای حضور یک حزب قومی در عرصه سیاست: دیاربکر به خاک و خون کشیده شد

رخ داده که بلافاصله اعلام شد این انفجار به دلیل برخی مشکلات تاسیساتی ناشی از ترانسفور برق بوده است. 5 دقیقه بعد از این انفجار، انفجار بسیار بزرگ دیگری در نزدیکی محل انفجار قبلی رخ داد که باعث زخمی شدن دهها فرد حاضر در محل برگزاری میتینگ شده است.


بر اثر این انفجار تا کنون چهار تن جان خود را از دست داده اند.
بر اساس اخبار منتشر شده از محل حادثه، تاکنون شمار زخمی های این حادثه صد نفر اعلام شده است. حال برخی از آنان وخیم گزارش شده است. زخمی های انفجار توسط آمبولانس های حاضر در محل برگزاری میتینگ به بیمارستان منقل شده اند. برخی از افرادی که به بیمارستان منتقل شده اند با خطر قطعی عضو روبه رو هستند.

حاضرین این انفجار خبر از بمب گذاری می دهند ولی هنوز مشخص نشده است که این انفجار ناشی از بمب گذاری بوده و یا مشکل تاسیساتی صورت گرفته است.

در حین انفجار، صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک حزب دموکراتیک خلق ها نیز در محل میتینگ حضور داشت که بعد از انفجار پلیس های دیاربکر و محافظین شخصی وی را از میتینگ دور کردند. همچنین حاضرین در میدان استاتوس بعد از این انفجار به خیابان ها ریخته و درگیری هایی با پلیس دیاربکر داشتند. پلیس تعداد زیادی خودروی زرهی ضد شورش به محل اعزام کرده و فضای محل برگزاری میتینگ بسیار امنیتی گزارش شده است.

صلاح الدین دمیرتاش  در پیامی عنوان کرده است: در فاصله بسیار کوتاهی در مقابل ساختمان حزب دموکراتیک خلق ها سخنرانی خواهم کرد.

بعد از این انفجار، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه که در غازی عنتاب بود بلافاصله در اظهار نظری عنوان کرده است: در میتینگ انتخاباتی حزب دموکراتیک خلق ها در دیاربکر انفجاری رخ داده است. زخمی هایی گزارش شده است. اول از همه برای زخمی ها از پروردگار شفای عاجل خواستار هستیم. به تمام شهروندانمان از اینجا پیام می دهم: هنوز مشخص نیست این انفجار سوء قصد بوده، بمب گذاری بوده، یا خرابی تاسیسات باعث  این اتفاق شده است. در حال تحقیق هستیم..