روسیه:اسرائیل و امریکا در اقدام نظامی علیه ایران از خاک «رژیم باکو» استفاده خواهند کرد

۲ خرداد, ۱۳۹۷
روسیه:اسرائیل و امریکا در اقدام نظامی علیه ایران از خاک «رژیم باکو» استفاده خواهند کرد

پایگاه اینترنتی « ویرتوالاذ» جمهوری باکو به نقل از گریگوری تروفیمچوک، رییس شورای کارشناسان «اتاق فکر اوراسیا» نوشت آمریکا و اسرائیل در صورت اقدام «نظامی» علیه جمهوری اسلامی ایران، برای همکاری و حضور رژیم باکو در این حرکت تلاش خواهند کرد.

گریگوری تروفیمچوک، رییس شورای کارشناسان «اتاق فکر اوراسیا» به ­پایگاه اینترنتی « ویرتوالاذ» جمهوری باکو گفت :

 « اگر آمریکا و اسراییل به فکر تغییر اساسی ایران افتاده باشند، در این مسیر حرکت خواهند کرد و برای همکاری (جمهوری) آذربایجان در این روند تلاش خواهند کرد».
گریگوری تروفیمچوک افزود آمریکا و اسراییل برای جلب همکاری جمهوری باکو در این روند،از اتحاد این کشور با ترکیه بهره خواهند گرفت.

چندی پیش نیز روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» از توافق مخفی سری اسراییل و باکو علیه ایران داد. این روزنامه به نقل از منابع نظامی، نوشت که اسراییل سیستم امن برای دفاع از موشکهای بالستیک ایران ایجاد کرده است. بر اساس این گزارش، موشکهای ایرانی پیش از شلیک توسط رادارهای آمریکایی شناسایی و اسراییل نیز از طریق هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در خاک جمهوری باکو موشکهای ایران را در محل پرتاب هدف قرار خواهد داد.

جالب اینکه هر بار که مساله تهدید نظامی غرب علیه ایران مطرح می‌شود، نهادهای اطلاعاتی و امنیتی مختلف انگشت اشاره به سمت باکو نشانه می گیرند و این کشور را اولین ایستگاه عملیاتی علیه ایران اعلام می کنند. در سال 1391 نیز که احتمال حمله نظامی به کشور مطرح شده بود گلوبال پست طی گزارش گفته بود:

«سازمان های امنیتی در ایران به این نتیجه رسیده اند که رژیم باکو، برای کمپین حملات سایبری، سوء قصد ها و طراحی های نظامی طبقه بندی شده به منظور ایجاد بی ثباتی و در نهایت انهدام برنامه های هسته ای تهران، در فهرست اسرائیل قرار گرفته است».