استفاده باکو از جنگ افزارها و پهبادهای ساخت اسرائیل در درگیری قره باغ

۱۵ فروردین, ۱۳۹۵
استفاده باکو از جنگ افزارها و پهبادهای ساخت اسرائیل در درگیری قره باغ

کشور اسرائیل است.

جمهوری باکو یکی از بزرگ‌ترین خریداران اسلحه از اسرائیل است که در صورت محاسبه ارقام پنهان این معاملات اسرائیل به نخستین شریک تجاری باکو تبدیل خواهد شد.

وزارت دفاع اسرائیل در سال 1390 اعلام کرد که قرار دادی یک میلیارد و شش میلیون دلاری با باکو جهت فروش جنگ افزار نظامی امضاء کرده است که شامل پهبادهای جاسوسی فوق مدرن و موشک های دوربرد می شود.

تحلیلگران بر این باورند که اسرائیل از 1390، به دنبال سرد شدن روابطش با ترکیه متحد استراتژیک اسرائیل در منطقه، با جمهوری باکو، دیگر متحد خود در منطقه روابط خود را تحکیم کرده است.

وزارت خارجه ایران در همان سال سفیر باکو در تهران را به وزارت خارجه احضار و مراتب نگرانی و اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به وی ابلاغ کرد.

عباس عراقچی در این دیدار به سیاست اعلام شده از سوی اسرائیل مبنی بر توسعه نفوذ در کشورهای هم مرز با ایران و استفاده از این کشورها بر علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و نسبت به هرگونه استفاده آن رژیم از خاک جمهوری باکو در جهت انجام اقدامات تروریستی علیه کشورمان هشدار داده بود.

در چند سال اخیرا تیمهای ترور دانشمندان هسته‌ای در خاک باکو آموزش و تعلیم دیده‌اند و پهبادهای جاسوسی اسرائیل از خاک این کشور به سمت ایران پرواز کرده اند.