بازخوانی درس «ایران آباد» در کتاب فارسی سوّم دبستان
از میهن پرستی و شهادت برای وطن تا زبانهای مادری و ملّی

۱ بهمن, ۱۳۹۹
از میهن پرستی و شهادت برای وطن تا زبانهای مادری و ملّی

نظام آموزش، محلّی برای اجتماعی شدن دانش‌آموزان و انتقال مفاهیمی است که برای زندگی روزمره فردی یا اجتماعی انسانها ضرورت دارد. ارزش های جمعی اعم از نیکوکاری،خانواده، سنّت های نیک و وطنخواهی از جمله مسائلی است که آموزه های مدرسه باید به دانش‌آموزان منتقل شود. درس «ایران آباد» در کتاب فارسی پایه سوم دبستان به یکی از این مسائل پرداخته و سعی کرده است از دریچه میهن پرستی و انتقال ارزش های مربوط به هویت سیاسی و ملّی، دانش آموزان را با این مسئله آشنا کند:

 

ایران آباد

آن روز موضوع درس ما «میهن» بود. رسم کلاس ما این بود که هر یک از گروههای دانش آموزان، ابتدا چند دقیقه ای درباره موضوع درس با هم مشورت و گفتگو می‌کردند.

بعد یک نفر به نمایندگی از طرف گروه سخن می‌گفت. این بار هم به شکل گروهی به هم فکری و بحث درباره میهن پرداختیم. پس از گفتگوی گروهی، نخست نماینده گروه «جغرافیا» گفت:

«به نظر ما همه کسانی که در مناطق مرزی میهن زندگی می‌کنند، نگهبان اصلی وطن هستند. ما مرز نشینان را که انسان هایی پر تلاس هستند خیلی دوست داریم».

از میان گروه «تاریخ» یکی برخاست و گفت: « ما فکر میکنیم که همه مردم باید گذشته و تاریخ خود را خوب بشناسند. از تاریخ درس های زیادی می‌توان آموخت.»

نماینده گروه «زبان» گفت: «برخی از ما در مناطق مختلف کشور به زبان مادری و محلی خ ود حرف می زنیم. زبان های محلی گنجینه ای با ارزش هستند ولی زبان فارسی زبان ملّی ما ایرانیان است و برای حفظ میهن بسیار با اهمیّت است.»

از گروه «دانش» یکی بلند شد و گفت: «آنچه برای یک کشور مهم است پیشرفت در زمینه های علمی و کشاورزی است. اگر ما در علم و صنعت پیشرفت کنیم میهن ما هم عرموف و سربلند می شود.»

در این هنگام نماینده گروه «همبستگی» گفت: « دوستان ما فکر میکنیم چیزی که بیشتر از همه برای پاسداشت از میهن لازم است، تکیه به قرآن و اسلام و پیروی از رهبر است که باعث اتحاد مردم می‌شود.ما اگر همیشه یاور هم باشیم و از خدای بزرگ یاری بجوییم موفّق می شویم.»

یکی از اعضای گروه «لاله» گفت: «ما می خواهیم در مورد رزمندگانی صحبت کنیم که در طول هشت سال دفاع مقدّس شجاعانه جنگیدند و از وطن دفاع کردند. شاید شما هم مانند من  دوست دارید در آینده خلبان شوید. بهتر است بدانید: خلبانانی مانند شهید عباس بابایی، مصطفی اردستانی، علی اکبر شیرودی، احمد کشوری و عباس دوران دلاورانه پرواز کردند و میهن را حفظ کردند. آنها اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک میهن به دست دشمن بیفتد».

آموزگار که تا لحظه با دقت و علاقه به صحبت های بچه ها گوش می داد با خوش‌حالی جلوی کلاس آمد و گفت: «بچه های عزیز بسیار مهم است که هر ایرانی به خوبی به وظیفه خود عمل کند تا با همدلی و همکاری ایرانی آباد داشته باشیم.»

دست در دست هم دهیم به مهر

میهن خویش را کنیم آباد