فهمین حاجی اف
فرودگاه فضولی فاقد ارزش استراتژیک است و برای محموله ها یا هواپیماهای سنگین قابل استفاده نیست

فرودگاه فضولی فاقد ارزش استراتژیک است و برای محموله ها یا هواپیماهای سنگین قابل استفاده نیست

فهمین حاجی اف: فرودگاه فضولی اهمیت راهبردی و بین المللی ندارد

فهمین حاجی اف کارشناس سیاسی جمهوری باکو در یک برنامه تلویزیونی بر بی اهمیت بودن ساخت فرودگاه بین المللی در شهرستان فضولی و نیز شهرستان های زنگیلان و لاچین تاکید کرد و ساخت این فرودگاه ها را منبعی بر کسب درآمد شرکت های متعلق به خانواده های حاکم بر باکو و ترکیه و دارای اهمیت تبلیغاتی شخصی برای الهام علی اف و رجب طیب اردوغان می دانند. فهمین حاجی اف، گفت :

« فرودگاه فضولی هیچ اهمیت استراتژیکی ندارد. اما، برای شخص الهام علی اف اهمیت دارد. زیرا، او می تواند در هنگام لازم برای فرار از کشور از این فرودگاه استفاده کند. فرودگاه فضولی بطور ساخته شده است که برای هواپیماهای سنگین و محموله های سنگین نظامی قابل استفاده نیست. زیرا از بتون ویژه در ساخت آن استفاده نشده است و ظرفیت فرود هواپیماهای دارای محموله های نظامی و سنگین را ندارد. همچنین امنیت لازم را ندارد و در صورت بروز هرگونه جنگی در اطراف، به راحتی توسط تسلیحات عادی می تواند هدف قرار گیرد و نابود شود. »

فهمین حاجی اف افزود : « الهام علی اف برای سرپوش گذاشتن بر وضعیت نامساعد خود در داخل کشور این برنامه ها را اجرا می کند و از کارت رجب طیب اردوغان و ترکیه نیز در راستای اهداف شخصی خود سوء استفاده می کند.»

فهمین حاجی اف گفت : «معلوم نیست که اردوغان از مسایل پشت پرده موجود در این کشور اطلاع دارد یانه؟ چرا مجلس ترکیه از رییس جمهوری شان درباره تحولات قفقاز و جمهوری آذربایجان سوال نمی کند؟ متاسفانه ترکیه امروز با ترکیه 10 – 20 سال قبل خیلی متفاوت است و اینطور سوال ها در مجلس مطرح نمی شود.  سوال من این است که چرا نمایندگان مجلس ترکیه درباره سوریه از رییس جمهوری شان سوال می کنند، اما در مورد جمهوری آذربایجان سوال نمی کنند؟ واقعیت این است که روسیه ترکیه را به قفقاز و جمهوری آذربایجان راه نمی دهد و ترکیه فقط با جمهوری آذربایجان در زمینه ساختمانی فعال است. اگر توجه کنید می بینید که اردوغان هم در مراسم گشایش، فقط درباره موضوعات ساختمانی حرف زد و درباره سرنوشت خان کندی و خواجه وند اصلا یک کلمه هم سخنی نگفت. »

فهمین حاجی اف گفت : « اکنون ریشه تمامی مشکلات ما در قراباغ، در توافقی است که در شب نهم به دهم نوامبر سال گذشته در مسکو امضاء شد. اردوغان می توانست از الهام علی اف بپرسد که چرا این توافق را امضاء کرد. ولی آنها هیچ وقت این سوالها را از حاکمیت جمهوری آذربایجان نمی کنند؟»

عیسی صادق اف، دیگر کارشناس سیاسی نیز گفت : « فرودگاه فضولی هیچ اهمیت استراتژیکی ندارد و به راحتی قابل هدف قرار گرفتن با سلاح های معمولی است. بخصوص که سرنوشت قراباغ کوهستانی هنوز معلوم نشده است و ممکن است باز هم جنگ روی دهد. بجای فرودگاه باید در این منطقه، جاده های  متعدد برای تحرک سریع ساخته شود. »

عیسی صادق اف گفت : « ترکیه با کمک به جمهوری آذربایجان در جنگ دوم قراباغ، ضمنا به تداوم حاکمیت الهام علی اف نیز کمک کرد. اما، اکنون صاحبان اصلی علی اف، از نزدیکی او و آذربایجان به ترکیه ناراحتند. علی اف از نام اردوغان به نفع خود استفاده می کند، اما ما نباید اردوغان را مقصر بدانیم!! باید از خودمان انتقاد کنیم که چرا به علی اف اعتراض نکرده ایم».

گفتنی است علی اف و اردوغان در مراسم شروع ساخت جاده ای در شهرستان زنگیلان جمهوری آذربایجان، ضمن تعریف و تمجید از یکدیگر، همدیگر را  قهرمانان بازسازی قراباغ قلمداد کردند.