رسمیت ترکیه به پرچم خیالی اقلیم شمال عراق/ حمایت عملی ترکیه از سیاست تجزیه عراق؟

۲۰ آذر, ۱۳۹۴
رسمیت ترکیه به پرچم خیالی اقلیم شمال عراق/ حمایت عملی ترکیه از سیاست تجزیه عراق؟

مسعود بارزانی مدیر اقلیم شمال عراق در سفر خود به ترکیه با پرچم خیالی موسوم به « کردستان » مورد استقبال قرار گرفت. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذریها» بارزانی پس از سفر به عربستان به ترکیه رفت و در نخستین دیدار خود را با هاکان فیدان رئیس «میت» سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه دیدار کرد. وی در دیدارهای بعدی با نخست وزیر و معاون وزیر امورخارجه ترکیه نیز دیدار کرد. «فریدون سینراغلو» معاون وزیر خارجه ترکیه در بخش تشریفات فردوگاه آنکارا به دیدار بارزانی رفت. در این دیدار سه پرچم ترکیه، عراق و اقلیم بر روی میز قرارداده شده بود. در دیدار با احمد داوود اغلو نیز علاوه بر پرچم ترکیه و عراق، پرچم تخیلی کردستان نیز در تصویر دیده می شد.

این در حالی است که اقلیم شمال عراق بخشی از کشور عراق بوده و بر اساس پروتکل های دیپلماتیک مسئولان آن باید در سفرهای خارجی خود از پرچم دولت مرکزی استفاده نمایند. ترکیه پیش از این استفاده از پرچم تخیلی کردستان را ممنوع کرده بود اما در سالهای اخیر به دلیل ضعف حاکمیت ملی دولت مرکزی در استان های کردنشین استفاده از این پرچم به شدت رواج پیدا کرد است. با وجود این، چنین سنتی در دیدارها و تعاملات دیپلماتیک و در سطوح عالی تا کنون وجود نداشت.

با وجود اظهارات متفاوت مقامات ترک به نظر می رسد دولت ترکیه اگر چه نه در سیاست اعلامی ولی در سیاست «اعمالی» از تجزیه عراق به سه بخش حمایت می کند. هر چند  کارشناسان معتقدند که ژئوپلتیک ترکیه از نظر قومی به قدری آسیب پذیر است که چنین تحولی در میان مدت و بلند مدت به ضرر ترکیه تمام خواهد شد.