تخریب کلیسای مریم مقدس در شهرستان سلماس! موج تخریب آثار تاریخی به سلماس رسید

۳ خرداد, ۱۳۹۵
تخریب کلیسای مریم مقدس در شهرستان سلماس! موج تخریب آثار تاریخی به سلماس رسید

کلیسای «مریم مقدس» واقع در شهرستان سلماس ( شاپور) توسط افراد ناشناس تخریب شد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی «آذریها» در روز 23 اردیبهشت 1395 اشرار با حمله به این کلیسا اقدام به تخریب بخشهایی از آن توهین به مقدسات هم میهنان مسیحی کردند.

منابع محلی به سایت «آذریها» گفته اند در جریان این حمله، اشرار با ورود مخفیانه به محوطه کلیسا با اطلاع از وجود درب آهنی و نبود پنجره در بنای کلیسا از راه سقف و با تخریب «راه روشنایی» وارد کلیسا شدند و با دیلم ، تبر و پتک به تخریب صلیب مقدس کلیسا پرداخته و مجسمه های حضرت مریم را شکستند و حتی تصویر نقاشی شده آن حضرت را پاره کردند و اسباب و اساسیه را بر هم ریختند.

لازم به ذکر است که در جریان حمله هیچ شی قیمتی از محل دزدیده نشده و مجموعه شواهد اثبات می‌کند که اشرار هیچ گونه نیت دزدی نداشته و در اقدامی کاملا برنامه ریزی شده تنها هدفشان توهین به مقدسات مسیحیان و ایجاد تفرقه و نفرت پراکنی میان ملت ایران بوده است.

یاد آور می‌شود که در بهمن ماه 1393 تندیس «فردوسی» نیز در شهرستان سلماس با دستور فرماندار این شهر ( حاج علیلو) برداشته و نام این میدان تغییر کرده بود. این فرماندار همچنین با صدرو مجوز به یک ان.جی.او ( سازمان مردم نهاد موسوم به آذربایجان مدنیت اوی) زمینه و امکانات مناسبی برای فعالیت های تجزیه طلبانه در این شهر مرزی فراهم آورده است . خود فرماندار شخصا در نشست های این ان.جی.او شرکت و به سخنرانی‌های قوم‌گرایانه می پردازد. گفتنی است که سازمان‌های مردم نهاد بر اساس قانون اجازه فعالیت سیاسی ندارد و اما با اغماض این مسئولین این شهرستان، چنین نهادهایی به راحتی به فعالیت سیاسی آن هم از نوع غیرقانونی ( ضد امنیت ملی ) در یک شهر مرزی حساس می پردازند. طبیعی است که نتیجه آزادی عمل و باز گذاشتن دست چنین باندهایی ، تخریب بناهای تاریخی و مذهبی ناحیه به قصد هویت زدایی خواهد بود.

تا کنون و با وجود گذشت ده روز از این اقدام ، هیچ اطلاعی از واکنش مسئولان وزارت کشور و میراث فرهنگی در این زمینه دریافت نشده است.