بازتاب افشای اسناد ویکیلیکس در مطبوعات کشور: ماموریت ضدملی پان‌ترکیست‌ها

یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 09:09 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پیوند جریان خزنده‌ پان‌ترکیستی در داخل کشور، که سر آن دارد تا با نام «هویت‌طلب» شناخته شود، با دستگاه‌های اطلاعاتی ـ امنیتی بیگانه بارها ازسوی دلسوزان کشور افشا و بررسی شده است و در این میان، هر از گاهی هم، اسنادی در تأیید سخنان آنان به بیرون درز پیدا می‌کند.
به گزارش «مردم‌سالاری آنلاین»، دو سند زیر از ویکی‌لیکس را که بسیار شوکه‌کننده‌ و نشانگر شیوه‌های تبلیغاتی و پیشروی این جریان خزنده‌ ضد ایرانی است، «ع. ششگلانی»، از پژوهشگران تاریخ و سیاست، به فارسی ترجمه کرده است که از نظرتان می‌گذرد.
 سند نخست: سند «خیلی محرمانه»‌ ویکی‌لیکس درباره‌ «ع. ل» از سران جریان پان‌ترکیستی
سند نخست ویکی‌لیکس، سندی «خیلی محرمانه» است درباره‌ «ع. ل» از رهبران جریان پان‌ترکیستی داخل. این سند گفت‌وگوی «غ. صبری»، رئیس کمیته‌ هماهنگی آذربایجانی‌های جهان، با مأمور یا مأموران آمریکایی را در سال 2007 شرح می‌دهد. این سند به وزارتخانه‌های دفاع، خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا فرستاده شده است.
بر پایه‌ این سند، از راه سازمانی میانجی، دولت باکو، به «ع. ل» حقوقی ماهیانه پرداخت می‌کند. صبری همچنین درخواست حمایت مالی از دولت آمریکا برای ل. و همانندان او را کرده است.
*به گفته‌ صبری در این سند، کمیته‌ هماهنگی آذربایجانی‌های جهان، «از حکومت جمهوری آذربایجان پشتیبانی مالی دریافت می‌کند.»
*به گفته صبری، حکومت جمهوری آذربایجان از سازمانِ او و دیگر سازمان‌ها به عنوانِ سازمان‌های نیابتی برای حمایت از آذربایجانی‌های ایران استفاده می‌کند، بدون آنکه خشم حکومت ایران را برانگیزد. به گفته‌ سند، صبری فردی نزدیک به «حیدر علی‌اف» بود و مشاور غیر رسمی «الهام علی‌اف» است.
* صبری در خلال گفت‌وگویش، اشاره می‌کند که سازمان او به خانواده‌ ع. ل. و دیگر زندانیان آذری 200 دلار (سه میلیون تومان امروز)، ماهیانه، کمک مالی می‌کند. وی به مأمورِ آمریکایی پیشنهاد می‌کند که آمریکا باید اعضای معتمد سازمان او را حمایت مالی کند تا به افرادی مانند ع. ل. کمک شود.
سند دوم: جدایی‌طلبی در پوشش «فعالیت فرهنگی» و طلب کمک از دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی
این سند که در میان اسناد «سری» طبقه‌بندی شده است، به گفت‌وگوی «ع.ح. ا.» با مأموری آمریکایی، در دوم دسامبر ۲۰۰۸ در حاشیه‌ کنفرانس حقوق بشر در استانبول، می‌پردازد که متن آن به وزارت امور خارجه‌ آمریکا فرستاده شده است. سخنان ا. به مأمور آمریکایی شیوه‌ فعالیت‌های او و همگنانش را در ایران روشن می‌کند.
گفتنی است، «ع. ح. ا.» که نامش در این سند ویکی‌لیکس دیده می‌شود، نزدیک سی سال است که نشریه‌ها، سایت‌ها و مجله‌هایی گوناگون منتشر می‌کند و همواره خود را هویت‌طلب معرفی می‌کند، لیک نامبرده در این سند، همان‌گونه که در دنباله خواهید دید، خواستار کمک مالی از «صندوق دموکراسی ایران» شده است، و از سویی دیگر، بر پایه‌ سیاست‌های حمایتی وزارت ارشاد از رسانه‌ها، می‌بایست تاکنون ده‌ها میلیون تومان یارانه‌ی نقدی و غیر نقدی از این وزارتخانه و از پول ملت ایران برای انتشار رسانه‌های قوم‌گرایانه‌اش گرفته باشد.
او نه تنها خواستار کمک‌های سیاسی و مالی آمریکا است که به آمریکایی‌ها رهنمود می‌دهد که چگونه بیانیه‌هایشان را تنظیم کنند تا برای آنها در ایران حساسیتی ایجاد نکند. نکته‌ عجیب اینکه او از «دوستان داخل حکومت» خود نام می‌برد. پرسش اینجا است که این کسان که از قوم‌گرایان پشتیبانی می‌کنند کیستند و در کدام نهادها فعالیت دارند؟!
کنون بخش‌هایی از سند سرّی ویکی‌لیکس درباره‌ گفت‌وگوی این فرد با مأمور آمریکایی را بخوانید:
*سند می‌گوید، ا. درخواست کرده که همراه با یک واسطه با مأمور آمریکایی دیدار کند. او در تبریز زندگی و مجله‌ی «آذرتُرک» را منتشر می‌کند.
سند می‌گوید، ا. به خاطرِ دیدار با ما مضطرب بود اما توضیح داد که به ریسکش می‌ارزد؛ چرا که او را قادر ساخته تا چالش‌هایی را که به گفته‌ او، «جنبش آذری» (تعبیری که برای حرکت شماری قوم‌گرا به کار می‌برد) با آن روبرو است، به حکومت ایالات متحده انتقال دهد و دیدگاه حکومت آمریکا درباره‌ فعالیت‌های قومی آذری‌ها را بشنود.
* ا. به مأمور آمریکایی می‌گوید، جنبش قومی آنها روی مسائل فرهنگی تمرکز کرده است؛ چرا که اینگونه مسائل حاشیه‌ امنیت دارند و فضایی بیشتر را برای فعالان قومی فراهم می‌کنند. او سپس می‌گوید که «اهداف سیاسی» را به بلندمدت موکول کرده‌اند.
* ا. می‌گوید که تا زمانی که اهداف جنبش معتدل و مسالمت ‌آمیزند، جنبشِ قومی قادر خواهد بود تا به «حمایت بی سروصدای دوستان داخل حکومت ایران» تکیه کند. در این میان، تلاش‌های او در انتشار نشریه‌ها و وبسایت‌های فرهنگی به ایجادِ یک سازمانِ مردمی و در نهایت یک «جنبش سیاسی» کارآمد تبدیل شود.
* از نظر ا. ، «جنبش قومی آذری» به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر و اهداف محاسبه‌شده‌اش، موفق‌ترین جنبش قومی ایران است. به گفته‌ی او جنبش قومی عرب‌های خوزستان تماس با جنبش قومی آذری را آغاز کرده تا از الگوی آنها پیروی کند.
* ا. عاجزانه درخواست می‌کند که «حکومت آمریکا باید توجه واقعی به حقوق قومی در ایران داشته باشد.»
* ا. در عین حال به مأمور آمریکایی هشدار می‌دهد که بیانیه‌های حمایتی آمریکا باید در عبارت‌پردازی دقت کنند و اینکه «اینگونه بیانیه‌ها نباید به مساله‌ هسته‌ای یا تغییر رژیم پیوندی داشته باشند و فقط بر حقوق قومی تمرکز کند وگرنه رژیم ما را به عنوان عوامل بیگانه تصویرسازی خواهد کرد.»
* به گفته‌ سند، ا. به مأمور آمریکایی می‌گوید، «ما از هرگونه بیانیه‌های بیشتر حمایتی که حقوق فرهنگی، زبانی و خودمختاری فرهنگی ما را پشتیبانی کند، استقبال می‌کنیم، اما سیاسی هیچ چیز؛ هیچ چیزی که برای تهران خیلی حساسیت‌زا باشد.»
* ا. می‌گوید که حمایت حکومت آمریکا از اهداف ما مساله‌ بسیار حساسی است و ریسک دارد، اما «این چیزی است که ما می‌خواهیم» و «می‌خواهیم در بلندمدت توسعه دهیم.»
پرسش او درباره‌ کمک مالی برای به حداکثر رساندن تیراژ مجله‌اش یا ساختن وب‌سایت گردشگری یا ایجاد کادر برای وب‌سایت یا مجله‌اش برای روزنامه‌نگاری اینترنتی بود.
* در نهایت مأمور یا مأموران آمریکایی گزارش می‌دهند که ما به او قول دادیم که درباره‌ صندوق دموکراسی ایران (حمایت مالی) از طریقِ واسطه‌ای که این دیدار را فراهم کرد، اطلاعات بفرستیم. مأمور آمریکایی در پایان گزارشش می‌گوید، مگر اینکه دستورالعمل به گونه‌ای دیگر باشد، ما اطلاعات درباره‌ صندوق دموکراسی ایران 2008 و برنامه‌ «کمک‌هزینه‌های کوچک» ایران را به واسطه/ همکار ا. می‌فرستیم که او هم آنها را به ا. ارسال کند.

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/51a23a143e0fc4a33e2861cf04476dbd.jpg
صورت حسین اف، نخست وزیر اسبق و از فرماندهان نظامی فعال در جمهوری آذربایجان در سال های 1992 و 1993 گفت کمک های نظامی که برای عملیات نجات اهالی خوجالی فرستادم،
cache/resized/d6b91a76018c95e2aeeefc4d4afce11e.jpg
 تحلیلگر جمهوری آذربایجان گفت :«پس از فروپاشی شوروی، ایران کمک های نظامی و سیاسی و مادی در اختیار جمهوری آذربایجان قرار داد. » زرتشت علیزاده در گفتگو با
cache/resized/8d0838ac58887c7dbbeffe70cc874790.jpg
نشست سالانه آیپک 2020 روز گذشته با حضور یک نماینده از کابینه جمهوری باکو برگزار شد. به گفته روزنامه اورشیلم پست جمهوری باکو اولین کشور مسلمان و شیعه ای است که
cache/resized/9448ecff0e1dc061664468a2d5f388ac.jpg
یک کارشناس اقتصادی جمهوری باکو درباره تاثیرات منفی کاهش تجارت این کشور با ایران بخاطر بیماری کرونا ابراز نگرانی کرد.   "ناطق جعفرلی" کارشناس اقتصادی در گفتگو
cache/resized/5f6848684e8e2e8537a29d5633d9b242.jpg
« حاکمیتی که یکی از پایه های استقرارش وقوع رویداد 20 ژانویه است، هیچ میلی به تحقیق و روشن شدن علل واقعی این رویداد ندارد و طبیعی است که خودش را افشاء نمی کند»
cache/resized/246c35944a33c2de86088f9d222b736b.jpg
به گزارش پایگاه اینترنتی مدراتور در باکو، مراسم تاسیس نمایندگی این سازمان در اسراییل با حضور 22 نفر برگزار و گرمان حسین اف به ریاست این نمایندگی برگزیده شد.
cache/resized/5ca1eed69bf0adb7b8f1b3783cef4d72.jpg
  یک کارشناس مسایل امنیتی آمریکا گفت اسراییل در جمهوری آذربایجان هواپیماهای نظامی مستقر کرده است. به گزارش سایت خبری- تحلیلی آذریها به نقل از شبکه افق گوردن
cache/resized/a4b93585cf396192fea22967ba9abafe.jpg
رجب صفروف، کارشناس مسایل سیاسی روسیه در گفتگو با برنامه تحلیلی "عصر" شبکه تلویزیونی افق گفت : « گسترش فوق العاده روابط اسراییل با جمهوری آذربایجان با توجه به
cache/resized/08b855b5cf3d55b393c6ead39b1adb1c.jpg
به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، یک نهاد حقوق بشر به عنوان دیدبان حقوق اقلیت ملی تالش ها در جمهوری باکو تاسیس شده است. تالش ها ملیتی تحت ستم در قلمرو رژیم
cache/resized/d84c1e5b898abdf792f4831b0635528a.jpg
جواد مهاجری رایزن اقتصادی ایران در باکو از افزایش گردش مالی بین باکو- تلاویو خبر داد. وی نوشت: گردش مالی تجارت بین باکو و اسرائیل برای ده ماه اول 1 میلیارد و
cache/resized/1258e8d06dab0341a08cb1d4e01cc8d4.jpg
با وجود رابطه متشنج بین ارمنستان و جمهوری باکو، روزنامه‌نگاران دو کشور در قالب یک برنامه دوجانبه از کشور همسایه بازدید کردند. آرتیوم یرکانیان، مجری مشهور شبکه
cache/resized/fa77510f3ebad61f7cf5d4ea3eb94bca.jpg
هم زمان با هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اعظم (س) و البته بدون هیچ گونه اشاره رسمی به این مناسبت ، الله شکور پاشازاده ، رییس "اداره مسلمانان قفقاز" که متولی