انتقاد روحانی از سدسازی در ترکیه و افغانستان

سه شنبه, 13 تیر 1396 ساعت 08:30 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

شرق: حسن روحانی با انتقاد از سدسازی‌های بی‌رویه در ترکیه و افغانستان روی سرشاخه رودخانه‌های بزرگ منطقه‌ مانند دجله و فرات و هیرمند و هریرود، این اقدامات را خطرناک توصیف کرد و گفت: احداث سد و بندها بدون مطالعه کافی و درنظرگرفتن آثار زیست‌محیطی آن می‌تواند برای آینده منطقه خطرناک باشد، لذا باید بسیاری از این‌گونه فعالیت‌ها متوقف شود.
رئیس‌جمهور این سخنان را روز گذشته در همایش بین‌المللی «مقابله با گردوغبار» که با حضور مسئولان و نمایندگان سازمان ملل متحد، وزرا و نمایندگان ٤٣ کشور و مقامات و مسئولان داخلی در سالن اجلاس سران تهران برگزار می‌شد، مطرح کرد.
روحانی در سخنان خود با اشاره به تعداد سدهایی که در بالادست رودخانه‌های دجله و فرات در حال ساخت است، گفت: اینکه در منطقه ما کشوری طرح احداث ٢٢ سد را در برنامه خود دارد، می‌تواند تأثیرات بسیار مخربی بر رودخانه دجله و فرات بگذارد و در سایه آن کشور عراق و ایران و بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار دهد. لذا نمی‌توان در برابر آثار مخرب آن بی‌تفاوت بود و از این‌رو هم کشورهای منطقه و هم سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه مسئولیت دارند.
روحانی با تأكید بر اینکه نمی‌توان در برابر آنچه محیط زیست را تخریب می‌کند، بی‌‌تفاوت بود، خاطرنشان کرد: احداث سد و بندهای متعدد در شمال و جنوب افغانستان، می‌تواند استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر قرار دهد و اگر دریاچه هامون به‌طور کامل خشک شود، نه‌تنها از گردوغبار آن استان‌های شرقی ایران در رنج خواهند بود، بلکه مردم افغانستان هم در رنج خواهند بود و چنانچه برای مهار توفان‌های شن چاره‌اندیشی نشود، مردم کشورهای منطقه چه‌بسا ناچار به مهاجرت خواهند شد و کانون‌های تمدن بشری در منطقه و کشاورزی و زندگی مردم متوقف شده و از بین خواهد رفت، لذا همگان در برابر این تهدید خطرناک مسئولیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارند.
باید به دنبال قوی‌شدن منطقه باشیم
رئیس‌‌جمهور خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم بدون همکاری با کشورهای همسایه، منطقه و جهان بر معضل بزرگ گردوغبار پیروز شویم.
روحانی با تأكید بر اینکه به جای قوی‌ترین کشور منطقه‌شدن، باید در پی قوی‌ترشدن منطقه خود باشیم، تصریح کرد: قوی‌ترین کشور در منطقه نباید به عنوان هدف اول دنبال شود، بلکه باید منطقه قوی‌تر مد نظر ما باشد، نه اینکه در رقابت‌های منطقه‌ای یک کشور بخواهد در برابر کشورهای دیگر منطقه قد علم کند و قدرت خود را به رخ بکشاند و تفرقه و شکاف را بیشتر کند. ما عضو یک خانواده در منطقه مهم خاورمیانه و غرب آسیا هستیم که نمی‌توانیم از هم فاصله بگیریم. در یک خانواده قوی است که یک جمع می‌تواند خوب زندگی کند و نباید چنین باشد که تنها یک فرد در جمع خانواده قوی بوده و بقیه ضعیف باشند.
رئیس‌‌جمهور تصریح کرد: امروز باید به فکر منطقه قوی و قوی‌تر باشیم و باید رقابت‌های مخرب و نابجا را کنار گذاشت.
شعله جنگ‌ها و رقابت‌های منطقه‌ای نه‌تنها در دنیای سیاست مخرب است بلکه طبیعت را نیز تحت تأثیر قرار داده و گردوغبار را هم فراگیر خواهد کرد. روحانی در ادامه گفت: اگر داعش و بقیه گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه به تخریب ساختمان‌ها، مزارع و کشتن انسان‌های بی‌گناه می‌پردازند، در این صورت کشاورزی آباد منطقه به بیابان تبدیل خواهد شد که از گردوغبار آن مردم منطقه دچار رنج و مشکل خواهند شد.
سیاست برد- برد؛ راه نجات منطقه
رئیس‌‌جمهور گفت: تروریسم به عنوان یک معضل در منطقه محسوب می‌شود و به عنوان یک میکروب مسری است که همه منطقه را فرا می‌گیرد، لذا هر قدرت و ابرقدرتی که تصور کند تروریسم می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف منطقه‌ای و جهانی‌اش باشد، کاملا در اشتباه است و تروریسم به عنوان یک معضل دامن همه را فرا خواهد گرفت، مگر آنکه همه دست به دست هم داده و این معضل بزرگ را ریشه‌کن کنیم. روحانی تصریح کرد: هیچ سیاستی در منطقه و خاورمیانه به جز سیاست برد – برد موفق نخواهد بود و اگر کسی تصور کند تنها می‌تواند، منافع خود را با ضایع‌کردن منافع دیگران تأمین کند، در اشتباه است ولو این کشور، آمریکا باشد.
 رئیس‌‌جمهور افزود: در دنیای امروز هر کشوری که تصور کند می‌تواند به منافع سایر کشورها صدمه بزند و در مقابل منافع خود را محفوظ دارد، در خطاست.
روحانی تصریح کرد: امروز عصر دیوارکشی‌ها در جهان پایان یافته است و اگر رهبران برخی تازه به دوران رسیده‌ها به فکر دیوارکشی افتاده‌اند، بدانند امروز دوران دست به دست هم دادن است، نه قطع دست‌ها و دوران در کنار هم قرارگرفتن است، نه فاصله‌گرفتن و باید با احترام به حقوق دیگران، حقوق ملت خود را حفظ کنیم، نه اینکه تصور شود که با تهدید دیگران می‌توان حقوق خود را حفظ کرد و در این مسیر اگر عربستان و یا آمریکا چنین تصوری دارند در اشتباه هستند و البته در این راستا از رژیم صهیونیستی نام نمی‌برم، چرا که تمامیت آن بر مبنای اشتباه، خطا، اشغال و تجاوزگری است. رئیس‌‌جمهور گفت: تنها راه برای زندگی مسالمت‌آمیز در غرب آسیا و تمام جهان، اتخاذ سیاست برد- برد است و باید همه دست به دست هم و کنار یکدیگر قرار بگیریم.
دکتر روحانی افزود: در مسائل محیط‌زیستی هم باید از سیاست برد – برد استفاده کنیم و دنبال اقداماتی باشیم که به واسطه آن هم ایران، هم ترکیه و هم عراق سود ببرند و نمی‌توان به‌گونه‌ای حرکت کرد که تنها یک کشور از سرچشمه‌های آب، منتفع شود و تصور کند که می‌تواند با اقدامات خود، آینده مطمئنی را برای مردم کشورش تأمین کند. رئیس‌‌جمهور افزود: ما امروز راهی نداریم جز اینکه همدیگر را یاری کنیم.
روحاني خاطرنشان کرد: در جمهوري اسلامي ايران بيش از هفت‌ونيم ميليون هکتار از بيابان‌ها، کنترل و عمليات بيابان‌زدايي انجام شده؛ اما همچنان بيش از دو ميليون هکتار به‌خاطر اينکه به عنوان منشأ گردوغبار محسوب مي‌شوند، براي ما خطرناک هستند و همچنين بسياري از سرزمين‌هايي که در کشورهاي همسايه و حاشيه ما قرار دارند.
رئيس‌‌جمهور اظهار كرد: دولت جمهوري اسلامي ايران اقدامات لازم درون‌‌سرزميني را ضروري دانسته و اين راه را با احيای درياچه‌ها، تالاب‌ها، مهار بيابان‌ها، جلوگيري از بيابان‌زايي با کشت نهال و مالش‌پاشي و با حقابه‌اي که براي درياچه‌ها و تالاب‌ها قائل است، ادامه خواهد داد؛ در‌عين‌حال بايد کشورهاي منطقه در کنار هم بوده و به يکديگر کمک کنيم.
ضرورت پيگيري مذاکرات محيط‌زيستي
دکتر روحاني با اشاره به اينکه تاکنون مذاکرات و گفت‌وگوهايي با عراق، افغانستان و ترکمنستان در رابطه با مسائل مرتبط با محيط زيست صورت گرفته، گفت: بايد در سايه گفت‌وگو و مذاکره، بتوانيم به طرح‌هاي مشترک و نتايجي دست پيدا کنيم که به‌نفع کل منطقه باشد و در اين راه بايد همه احساس کنيم که اعضاي يک خانواده‌ هستیم و براي هم تلاش مي‌کنيم.
رئيس‌‌جمهور با اشاره به اينکه اگر مردم عراق هم دچار مشکلات زيست‌محيطي باشند، ناچار به مهاجرت مي‌شوند، گفت: بر اثر مهاجرت، شهرهاي نزديک مرزهاي دو کشور ويران شده و به تجارت و روابط مردم آسيب خواهد رسيد و ضرر اين مهاجرت‌ها، شامل حال ما نيز خواهد شد. دکتر روحاني تأكيد کرد: ما بايد به فکر ديگران باشيم و بدانيم معضل زيست‌محيطي يک مشکل فرا‌ملي و فرا‌منطقه‌اي است. رئيس‌‌جمهور راه برون‌رفت از مشکلات را توسعه روابط کشورها و گسترش همکاري‌ها دانست و گفت: سازمان ملل متحد بايد در اين زمينه احساس مسئوليت بيشتري کند و همه توان خود را براي رفع اين معضل به کار بگيرد تا بتوانيم با قطع‌نامه‌ها و کمک‌هاي مالي و فني بر اين معضل پيروز شويم.
نياز  به سرمايه‌گذاري و همکاري‌هاي گسترده منطقه‌اي و بين‌المللي
رئيس‌جمهور با ابراز اميدواري نسبت به نتايج مفيد اين همايش براي مقابله با گردوغبار، تصريح کرد: براي آنکه بتوانيم با اين معضل به خوبي مواجه شده و خطرات آن را مهار كنيم، به برنامه‌ريزي، سرمايه‌گذاري و همکاري‌هاي گسترده منطقه‌اي و بين‌المللي نيازمنديم.
روحاني تأكيد کرد: يکي از اولويت‌هاي دولت يازدهم، مسئله محيط زيست بوده و حتي دولت يازدهم به نام دولت محيط زيست شناخته مي‌شود و اولين تصميم ما در دولت يازدهم، تصميمي زيست‌محيطي و اولين مصوبه در دولت، در رابطه با احيای درياچه اروميه بود.
رئيس‌‌جمهور با طرح اين سؤال که چرا در کشور با معضل درياچه اروميه مواجه شديم، گفت: تغيير در شرايط آب‌و‌هوايي و کاهش نزولات آسماني، به‌درستي از عوامل ايجاد اين مشکل است؛ اما عدم مديريت صحيح منابع آب، کشت بي‌رويه و افقي و توسعه آن و درنظرنگرفتن حقابه درياچه‌ها و تالاب‌ها از عواملي بود که باعث شد درياچه اروميه به شرايطي برسد که تا سال ٩٥ قرار بود به طور کامل خشک شود و ما با گردوغبار و توفان نمکي مواجه بوديم که زندگي و کشاورزي ما را به‌طور‌ کامل تهديد مي‌کرد. روحاني افزود: دولت يازدهم در راستاي حفاظت از محيط زيست، اقدامات گسترده ديگري نيز انجام داده که از‌جمله آن، احيای تالاب هورالعظيم است و امروز به واسطه اين اقدامات، بيش از ٨٠ درصد سطح اين تالاب را آب فرا گرفته است.
رئيس‌‌جمهور با اشاره به تصميمات و اقدامات دولت در رابطه با احيای ديگر تالاب‌ها در کشور، از‌جمله تالاب هامون، گفت: اين اقدامات به معناي آن نیست که تلاش‌هاي ملي ما در راستاي احيای محيط زيست کافي بوده؛ اما در حد توان و اعتبارات خود، توانسته‌ايم اقدامات ارزشمندي را در چهار سال به انجام برسانيم که اين اقدام‌ها ادامه يافته و تکميل خواهد شد. روحاني ادامه داد: قرار ما بر اين بود که براي احيای درياچه اروميه، بيش از سه ‌هزار ميليارد تومان مصرف شود و اين اعتبار در نظر گرفته شد؛ اما عملا تا پايان سال ٩٥، حدود دو هزار ميليارد تومان هزينه شده است.
اميدواري به آينده درياچه اروميه، تالاب هامون و هورالعظيم
رئيس‌‌جمهور تأكيد کرد: مردم مي‌توانند به آينده درياچه اروميه اميدوار باشند و دولت يازدهم در اين راستا اقدامات خود را تکميل خواهد کرد. همچنين نسبت به هورالعظيم در استان خوزستان و درياچه هامون در استان سيستان‌و‌بلوچستان نيز اقداماتي بايد انجام شود که در اين راستا نيز تلاش خواهيم کرد.
دکتر روحاني در ادامه خاطرنشان کرد: با وجود اينکه برخي از منشأ‌های توفان‌هاي گردوغبار کشورمان داخلي است و حدود دو ميليون هکتار از بيابان‌هاي ايران مي‌توانند منشأ گردوغبار باشند و گاهي هم هست؛ اما منشأ خارجي گردوغبار ايران با منشأ داخلي آن قابل قياس نيست؛ به نحوي که ٢٠ درصد گردوغبار کشورمان داخلي و منشأ ٨٠ درصد آن خارجي است.
رئيس‌‌جمهور افزود: کشورهاي عراق، اردن، کويت، سوريه، عربستان، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان جزء کشورهايي هستند که در منطقه ما منشأ گردوغباری هستند که به داخل ايران سرازير مي‌شود و گاهي در ٢٤ ساعت، هشت ميليون مترمکعب خاک با توفان گردوغبار جابه‌جا مي‌شود و اين به معناي آثاري است که مي‌تواند در زندگي، ‌سلامت، کشاورزي و باغات مردم و محيط زيست کشورمان داشته باشد.
دکتر روحاني با بيان اينکه مسئله گردوغبار در دهه‌هاي گذشته هم در منطقه و ايران مسبوق به سابقه بوده است، اظهار كرد: اما امروز اين پديده خطرناک، نسبت به گذشته چند برابر افزايش يافته است؛ به گونه‌اي که اگر در دهه‌هاي گذشته در سال ١٠ يا ٢٠ روز شاهد اين پديده بوديم، امروز صد روز و گاهي ١٣٠ روز در سال در برخي مناطق شاهد اين پديده هستيم.
رئيس‌‌جمهور افزود: اگر درياچه هامون با ظرفيت ١٥ ميليارد مترمکعب آب مي‌توانست بادهاي ١٣٠روزه سيستان‌وبلوچستان را مهار کند، امروز خشک‌شدن اين درياچه مي‌تواند به معضل بزرگي براي مردم تبديل شود. روحاني با طرح اين سؤال که راه چاره براي مهار گردوغبار چيست، اظهار كرد: امروز موضوع گردوغبار مانند بسياري از مسائل زيست‌محيطي از حد مسائل ملي فراتر رفته و جنبه منطقه‌اي و بعضا جهاني يافته است و غرب و شرق آسيا و شمال آفريقا و در بسياري از مناطق ديگر جهان، اين پديده مردم را در رنج و مشکل قرار داده است. رئيس‌‌جمهور تصريح کرد: بدون ترديد معضل گردوغبار راه چاره دارد که برخي از آنها سلبي و برخي ايجابي است.
به دنبال راه‌حلي مناسب براي مقابله با گردوغبار
معصومه ابتکار، معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، ديگر سخنران اين مراسم هم در صحبت‌هاي خود با خوشامدگويي به نمايندگان ٤٣ کشور خارجي و رئيس‌جمهوري، در اين کنفرانس افزود: اين اجلاس براساس برنامه سازمان ملل متحد و با همکاري وزارتخانه‌هاي امور خارجه، نيرو، کشور، جهاد کشاورزي و سازمان حفاظت محيط زيست از ١٢ تا ١٤ تيرماه در ايران برگزار مي‌شود.
وي با اشاره به علت انتخاب ايران براي برگزاري اين کنفرانس گفت: ايران از پديده گردوغبار هم در بخش اقتصادي و هم در بخش اجتماعي آسيب‌هاي زيادي ديده و همچنين در مجامع بين‌المللي سازمان ملل براي تصويب چهار قطع‌نامه درباره گردوغبار تلاش بسيار کرده است. معاون رئيس‌جمهوري تأكيد کرد: ايران و دنيا ‌با تشديد وقوع حوادث گردوغباري و افزايش آن مواجه شده از اين رو اين موضوع مورد توجه دنيا قرار گرفته است.
وي اظهار کرد:‌ برگزاري اين کنفرانس و جمع‌شدن اين تعداد از وزرا و نمايندگان از کشورهاي مختلف فرصت مناسبي براي ارائه نظرات و پيداکردن راه‌حلي مناسب براي مقابله با گردوغبار است.
به گفته معاون رئيس‌جمهوري، ‌هدف اصلي اين کنفرانس هم‌گرايي و همکاري بين‌المللي و منطقه‌اي و به‌کارگيري سازوکارهاي فني و حقوقي براي حل معضل پديده گردوغبار است که اميدواريم بتوانيم استفاده خوبي از اين فرصت داشته باشيم و دستاوردهاي آن مورد توجه سازمان ملل و ساير مجامع بين‌المللي قرار گيرد. ابتکار گفت: همه مي‌دانيم دنيا در حال تغيير است و مي‌دانيم تغيير اقليم اثرات سوئي به جا گذاشته که لازم است نهادهاي بين‌المللي براي حل اين مشکلات زيست‌محيطي که کره زمين را به صورت جدي تهديد مي‌کند، اتفاق نظر جدي‌تري داشته باشند که خوشبختانه اين مسير در جهان آغاز شده است.
وي با تأكيد بر اينکه مناقشات و جنگ‌ها اوضاع را وخيم‌تر مي‌کند، افزود: لزوم توجه جامعه جهاني به ايجاد سازگاري و مقاومت در برابر پديده گردوغبار از طريق افزايش تاب‌آوري جوامع و ترويج نمونه‌هاي موفق، استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته براي مديريت منابع آب و خاک را مي‌طلبد.
‌اکنون کانون‌هاي خارجي گردوغبار تأثيرگذار بر ايران در حال افزايش است؛ ازاين‌رو همکاري‌هاي منطقه‌اي خود را به‌ويژه با عراق آغاز کرديم که اميدوارم هرچه بيشتر نتايج آن حاصل شود. ابتکار گفت: از نظر ما برگزاري اين کنفرانس بسيار مهم است و به توسعه همکاري سازمان ملل و ساير کشورها براي مقابله با گردوغبار منجر مي‌شود زيرا امروزه گردوغبار يک چالش محيط‌زيستي قرن محسوب مي‌شود.
گردوغبار  مرز نمي‌شناسد
يکي ديگر از سخنرانان همايش ديروز در تهران هائون ليانشو، معاون دبيرکل سازمان ملل، بود و با تأكيد بر اينکه مقابله با معضل گردوغبار همکاري‌هاي جهاني را مي‌طلبد، گفت: ايران دستاوردهاي خوبي در مقابله با مسئله گردوغبارها داشته است و تلاش‌هاي بسياري کرده تا مشارکت جامعه جهاني را به موضوع مقابله با گردوغبار جلب کند.
وي با اشاره به برگزاري نشست تغييرات اقليمي مراکش در سال گذشته و نقش فعال ايران در اين اجلاس و اقدامات کشور ما در حوزه مقابله با گردوغبار، گفت: دبيرکل سازمان ملل از جمهوري اسلامي ايران به خاطر ميزباني اين همايش مهم تشکر کردند.  همچنين برنامه عمران ملل متحد (UNDP) مفتخر است که در هماهنگي براي برگزاري اين رويداد مهم با ايران همکاري و هماهنگي داشته است. معاون دبيرکل سازمان ملل با تأكيد بر اينکه توفان‌هاي گردوغبار به مرزهاي سياسي احترام نمي‌گذارند...

...گفت: بيابان‌زايي در ۱۰ سال گذشته باعث مهاجرت در بسياري از نقاط شده و همچنين در سال‌هاي آينده اين موضوع ۱۷ درصد GDP (توليد ناخالص داخلي) جهان را از بين خواهد برد علاوه بر اين بيابان‌زايي و گردوغبار، سلامت و رفاه اقتصادي و اجتماعي انسان‌ها در خاورميانه و ساير نقاط جهان را به مخاطره انداخته است.
هائون ليانشو در ادامه با اشاره به افزايش وقوع توفان‌هاي گردوغبار در يک دهه گذشته گفت: پديده گردوغبار توسعه پايدار کشورهاي مختلف را دچار چالش مي‌کند و مانعي براي دستيابي به اهداف ۲۰۳۰ به شمار مي‌آيد به همين دليل جذب مشارکت دولت‌هاي مختلف براي نجات تالاب‌ها هدف مهم کنفرانس بين‌المللي مقابله با گردوغبار است و درياچه اروميه نمونه بارزي است که مورد توجه رئيس‌جمهور ايران نيز قرار گرفته است ما معتقديم حل مشکلات از طريق همکاري‌هاي بين‌المللي ميسر مي‌شود.
وي با بيان اينکه وقوع توفان‌هاي گردوغبار فراتر از مرزها پيش رفته‌اند، گفت: در شرايط حاضر براي حل معضل گردوغبار احتياج به همکاري‌هاي بين‌المللي داريم. حضور بيش از ۴۰ کشور دنيا در همايش بين‌المللي مقابله با گردوغبار اميدوارکننده است و اميدواريم به راهکارهاي عملي به منظور حل معضل گردوغبار دست يابيم، در اجلاس بين‌المللي مقابله با گردوغبار دانش و تجربيات کشورهاي مختلف در حوزه مهار کانون‌هاي گردوغبار به اشتراک گذاشته مي‌شود. سازمان ملل نيز نهايت حمايت و پشتيباني را از کشورهاي عضو دارد. اميدواريم نتايج کنفرانس بين‌المللي مقابله با گردوغبار عملي و کاربردي باشد.
ضرورت ورود سازمان ملل به توزيع عادلانه آب در دنيا
دبير اجرائي سازمان منطقه‌اي راپمي (کنوانسيون منطقه‌اي حفاظت از محيط زيست دريايي خليج فارس و درياي عمان) نيز که در مراسم افتتاحيه کنفرانس بين‌المللي مقابله با گردوغبار سخنراني کرد، در صحبت‌هاي خود با اشاره به اينکه بايد به توزيع مساوي منابع آب بر مبناي جمعيت و نياز مناطق مختلف دنيا توجه شود، اظهار کرد: در شرايط حاضر دنيا، درباره قيمت نفت جنگ و دعواهاي بسيار صورت مي‌گيرد اين در حالي است که يک بطري آب از يک بشکه نفت گران‌تر تمام مي‌شود.
عبدالرحمن العوضي اظهار کرد: منطقه راپمي منطقه‌اي است که بيشترين گردوغبار دنيا را دارد و اين توفان‌هاي گردوغبار معاش و زندگي مردم را تحت تأثير قرار داده است و به همين خاطر در شرايط حاضر لازم است که به‌طور جدي به مقوله گردوغبار بپردازيم.
وي افزود: اميدواريم در جريان همايش جهاني مقابله با گردوغبار به سمت اهداف بزرگ قدم برداريم و لازم است به راهکارهاي عملي به منظور حفظ منابع آب دست يابيم. ما مي‌دانيم شرايط جوي در نقاط مختلف جهان در حال تغيير است؛ به طوري‌ که روز گذشته کويت دماي ۶۲درجه‌اي را تجربه کرد؛ بنابراين همه چالش‌هاي ناشي از گردوغبار را بايد در نظر بگيريم. دبير اجرائي سازمان منطقه‌اي راپمي تأكيد کرد: بايد مطمئن باشيم که آب در نقاط مختلف جهان بر مبناي جمعيت و نيازهاي مناطق مختلف توزيع مي‌شود اگرچه متأسفانه به اين موضوع توجه زيادي نمي‌شود. در اين شرايط لازم است سازمان ملل پشت اين مقوله مهم بايستد تا هر گروهي به مقدار عادلانه آب دريافت کند و اميدواريم با تعامل کشورهاي مختلف به رهبري ايران بتوانيم به دستاوردهاي مهم در زمينه مقابله با گردوغبار دست يابيم. خاورميانه از مهم‌ترين مناطق دنياست که بيابان‌هاي بسياري دارد و لازم است در اين منطقه به اين موضوع بسيار توجه شود. در مراسم افتتاحيه همايش سه‌روزه بين‌المللي مقابله با گردوغبار که از روز گذشته در تهران شروع شد، علاوه بر حسن روحاني رئيس‌جمهوري، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه، سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رياست‌جمهوري، معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، حميد چيت‌چيان وزير نيرو و جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و همچنين «هائون ليانشو» معاون دبير کل سازمان ملل متحد و «عبدالرحمن العوضي» دبير اجرائي سازمان منطقه‌اي حفاظت محيط زيست خليج فارس و درياي عمان (راپمي) حضور داشتند.اهداف همايش بين‌المللي مقابله با گردوغبار که به ميزباني سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محيط زيست ايران برگزار مي‌شود، فراخوان براي رسيدگي به چالش‌هاي ناشي از توفان‌هاي گردوغبار و راهکارها و پيشنهادهاي فني و تخصصي براي حل اين مشکل است که به صدور بيانيه‌اي از سوي وزرا منتج مي‌شود. در اين همايش وزرا و نمايندگاني از ٤٣ کشور جهان از جمله ايتاليا، فرانسه، آلمان، چين، جمهوري آذربايجان، بلژيک، قطر، عمان، کويت، پاکستان، ارمنستان، چاد، عراق، ترکيه، هند، اردن، کره‌جنوبي، اسلواکي، صربستان و آمريکا شرکت دارند.

تحریریه آذری ها

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

تحلیل راهبردی

سند هفته

طراحی وب سایت وب و تو

تازه ترین اخبار جمهوری باکو

cache/resized/22ae40b23afa48d7840bf5e67c1d9655.jpg
سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان تاکید کرد بدون حضور نماینده قراباغ کوهستانی در مذاکرات صلح قره باغ میان جمهوری باکو و ارمنستان، رسیدن به صلح امکان پذیر نخواهد
cache/resized/8ba344815638ac8d5d432548c9c94d8a.jpg
    يكي از فعالان باند تجزيه طلب ضدايراني « داك » ( به اصطلاح كنگره آذربايجاني‌هاي دنيا )  و « دامب » ( به اصطلاح اتحاديه ملي آذربايجاني هاي دنيا ) در باكو
cache/resized/df901b2a15838ff071856cb1175397c1.jpg
انتخابات ریاست جمهوری باکو از ساعت 8:00 امروز یازدهم آوریل آغاز شد. به گزارش آذریها، در این انتخابات چند نامزد مستقل و حزبی و همچنین شخص الهام علی اف شرکت کرده
cache/resized/e7a1b679098188f26a82fb8122b9363d.jpg
پایگاه اینترنتی «ریپورت» از اعلام آمادگی  بغداد برای کمک به باکو در بازگرداندن زنان و فرزندان داعشی های جمهوری باکو به این کشور خبر داد. به گزارش پایگاه
cache/resized/a7167f356cc0fdf1febab1878fb7f2b9.jpg
علی حسن اف مشاور ارشد الهام علی اف از اعتراض فعالان سیاسی کشورش نسبت به انتخاب نام "جمهوری آذربایجان" برای منطقه آران و شروان انتقاد کرد.به گزارش آذریها در
cache/resized/0093b9e6ce138cb0d2867847fc9cd24e.jpg
«باکو ساهاکیان» رئیس جمهور قراباغ کوهستانی طی سفر رسمی به ایالات متحده در کنگره این کشور حضور پیدا کرد. به گزارش وب سایت خبری- تحلیلی آذریها، «باکو ساهاکیان»،
cache/resized/c5ca6026670e0a40c84024a5999e9c33.jpg
به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم،«بنیاد‌ حسین‌اف» سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در پاسخ به این سوال که نظرش درباره «کالای تولید ایران» چیست؟، به جدی و
cache/resized/1abf5b79728e38e158266121e85e311a.jpg
    خبرگزاري آذرتاج خبر داد «کميته روابط اجتماعي آمريکا - اسراييل» ( AIPAC )، همايشي را  در چارچوب همکاري هاي جمهوري باکو با اسرائیل با عنوان « مرزهاي جديد؛
cache/resized/2d7edd2914a38c033da434059145245c.jpg
دبير آکادمي ملي علوم جمهوري باکو گفت در فرهنگ لغات و دستور خط زبان آذري در جمهوري باکو،  کلمه  املاء ، «آرفوگرافيا» ( به معناي دستور نگارش کلمات )، با املاي
cache/resized/6c074d77a9a7afae605345681c0689fd.jpg
در حالی که رسانه های باکو هفته گذشته روسیه را به دلیل چاپ یک دایره المعارف جغرافیایی به نقض تمامیت ارضی خود متهم کرده بودند این هفته نیز امریکا را به نقض
cache/resized/253e7b5503d2933aa9ad41c20c188d31.jpg
زاهد عروج ، عضو «کميته امور امنيتي و دفاع و مبارزه با مفاسد مالي» مجلس جمهوري  باکو در مقاله اي  عليه رژه نظامي زنان محجبه يمني در محکوميت جنايات رژيم آل سعود
cache/resized/a700710a72457be4a885dcc12feb25c8.jpg
رييس « موسسه تاريخ » آکادمي ملي علوم جمهوري باکو اعلام کرد  تاريخ اين کشور از نو نوشته مي شود. به این ترتیب الهام علی اف دستور داده است که تاریخ جمهوری باکو